Logo Przewdonik Katolicki

Archanioł Gabriel - patron filatelistów

ks. Jan Glapiak
Fot.

W tym roku, 7 lipca, w Górce Duchownej obchodzono jubileusz 50-lecia Klubu Filatelistycznego Święty Gabriel. Właśnie w Górce Duchownej, wielkopolskim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, 7 lipca 1957 roku odbył się pierwszy zjazd zbieraczy znaczków pocztowych o tematyce religijnej, na którym podjęto decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Filatelistów Polskich pod wezwaniem...

W tym roku, 7 lipca, w Górce Duchownej obchodzono jubileusz 50-lecia Klubu Filatelistycznego „Święty Gabriel”.

Właśnie w Górce Duchownej, wielkopolskim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, 7 lipca 1957 roku odbył się pierwszy zjazd zbieraczy znaczków pocztowych o tematyce religijnej, na którym podjęto decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Filatelistów Polskich pod wezwaniem Świętego Gabriela.

Kard. Zenon Grocholewski, honorowy protektor obchodów jubileuszu, w liście do uczestników napisał, że „Maryja była odbiorcą radosnego przesłania będącego owocem bezgranicznej miłości Boga względem ludzi, przekazanego przez Archanioła Gabriela, patrona poczty i filatelistów. Oby, za jej wstawiennictwem, korespondencja między ludźmi, której w pewnym sensie nośnikiem jest znaczek pocztowy, była przepojona jak najbardziej uczuciami życzliwości i dobra”.

Motywy religijne na znaczkach pocztowych występują dosyć często. Jest to tematyka zawsze ciekawa i niezwykle bogata w treści. Tak jak z inspiracji religijnej powstały najciekawsze arcydzieła malarstwa, rzeźby, architektury, muzyki czy literatury, tak też znaczki pocztowe poświęcone tej tematyce stanowią często małe dzieła sztuki, silnie oddziaływujące na wyobraźnię i prowokujące do twórczej refleksji. Znaczki mogą stać się narzędziem duchowego ubogacenia i apostolstwa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki