Logo Przewdonik Katolicki

Nowy rok szkolny

Patryk i Szymon
Fot.

W jaki sposób uczeń powinien przygotować się do nadchodzącego roku szkolnego? Myślę, że nie ma jednej konkretnej metody na przygotowanie się do roku szkolnego. Są uczniowie, którzy wykorzystują cały czas wakacji na odpoczynek i czynią przygotowania w pierwszych tygodniach września. Inni wolą wcześniej zaopatrzyć się w potrzebne pomoce naukowe, książki, przybory,...

W jaki sposób uczeń powinien przygotować się do nadchodzącego roku szkolnego?

– Myślę, że nie ma jednej konkretnej metody na przygotowanie się do roku szkolnego. Są uczniowie, którzy wykorzystują cały czas wakacji na odpoczynek i czynią przygotowania w pierwszych tygodniach września. Inni wolą wcześniej zaopatrzyć się w potrzebne pomoce naukowe, książki, przybory, tak aby w dniu rozpoczęcia wszystko było gotowe. Niektórzy uczniowie już podczas wakacji czytają lektury, przeglądają nowe podręczniki. Jeśli to im pomaga, nie powinno się im tego zabraniać.

Moim zdaniem na czas wakacji warto zostawić lektury, a przeczytać jakieś inne ciekawe książki. Letnia przerwa to czas, kiedy uczymy się poprzez zwiedzanie, podróżowanie, poznawanie nowych miejsc. Wówczas możemy wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą od września do czerwca. Do nowego roku szkolnego należy też przygotować się wewnętrznie. Warto czas nauki zawierzyć Panu Bogu, uczestnicząc we Mszy świętej i prosząc o dary Ducha Świętego. Nowy rok to nowe szanse, nowe możliwości, nowe doświadczenia, okazja do podjęcia pracy nad sobą.


Wielu uczniów rozpocznie naukę w nowych szkołach. Co robić, żeby pierwszy dzień w szkole był udany?

– Młody człowiek, który rozpoczyna naukę w nowej szkole, powinien charakteryzować się zarówno otwartością, jak i ostrożnością. Ważne, aby od razu nawiązał kontakt z odpowiednim towarzystwem. Warto już na samym początku nawiązać nowe znajomości. Istotne jest również okazanie zaufania nowym nauczycielom. Pozwoli to z pewnością opanować strach i niepokój. Dobry start to też nowe postanowienia. Powinni je podjąć szczególnie ci uczniowie, którym nauka w poprzedniej szkole nie szła najlepiej.


Czy warto brać korepetycje?

– Uważam, że jeśli uczeń solidnie przykłada się do nauki, stara się być zawsze przygotowany, to korepetycje są zbędne. Szkoła prawie zawsze pozwala, aby młodzież dobrze przygotowała się do egzaminów w ramach normalnego toku nauki. Z doświadczenia wiem, że na korepetycje chodzą ci, którzy mają zaległości lub niezbyt sumiennie podchodzą do nauki.



Z Magdaleną Thiel, nauczycielką języka polskiego w gimnazjum,

rozmawiali:

Patryk A. Nachaczewski

i Szymon Puchalski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki