Logo Przewdonik Katolicki

Czyń, co widzisz

Joanna Potocka
Fot.

17 lipca minęła 608. rocznica śmierci jedynego świętego Króla Polski. Jak na zacofany, zaściankowy i patriarchalny kraj przystało tym Królem jest kobieta, Jadwiga Andegaweńska. Została koronowana w wieku 10 lat, a wydano ją za mąż za litewskiego księcia Jagiełłę dwa lata później. W posagu przywiozła z Węgier krzyż z czarną figurą Chrystusa, u którego stóp, w wawelskiej katedrze,...

17 lipca minęła 608. rocznica śmierci jedynego świętego Króla Polski. Jak na zacofany, zaściankowy i patriarchalny kraj przystało tym Królem jest kobieta, Jadwiga Andegaweńska. Została koronowana w wieku 10 lat, a wydano ją za mąż za litewskiego księcia Jagiełłę dwa lata później. W posagu przywiozła z Węgier krzyż z czarną figurą Chrystusa, u którego stóp, w wawelskiej katedrze, podejmowała najważniejsze decyzje swojego życia, czerpiąc natchnienie ze świadectwa zbawczej śmierci Ukrzyżowanego. Doprowadziła do chrztu Litwy, ostatniego pogańskiego kraju w Europie, poprzez swoje małżeństwo wiążąc ją unią z Koroną. Z mężem Władysławem Jagiełłą sprawowała wspólne rządy, chrzciła litewskich panów, prowadziła inteligentne gry dyplomatyczne z zakonem krzyżackim, odzyskała dla Korony Ruś Czerwoną. Fundowała klasztory, kościoły i szpitale. Wierząc w strategiczną siłę kultury, uratowała upadającą Akademię Krakowską, założoną przez ostatniego Piasta, Kazimierza Wielkiego. Była roztropną i sprawiedliwą władczynią. Chrześcijanką z przekonania i świadectwa życia oraz podejmowanych decyzji. Piękną dziewczynką, dziewczyną i kobietą niestroniącą we właściwym czasie od radości dworskiej zabawy. Dobrą, ale i wymagającą żoną, której pamięć król Jagiełło zachował do końca swoich dni. Dzielną niewiastą, z której zdaniem liczył się niejeden mężczyzna. Wiernym rycerzem Jadwigi był nie tylko Zawisza Czarny, ale także Biały Rycerz – Jan Paweł II.

Jedno się Jadwidze nie udało – nie założyła dynastii ziemskich władców. Błogosławieństwo wymarzonego macierzyństwa przyszło późno i trwało krótko. Królowa zmarła parę dni po swej nowo narodzonej córeczce.

Od setek lat Jadwiga jest wzorem i inspiracją dla wielu pokoleń dzielnych polskich kobiet, wychowywanych w duchu służby dla rodziny i Ojczyzny. Królewski obraz Matki Polki, reprodukowany w kolejnych pokoleniach, jest nienawistny radykalnym feministkom. Aby go zatrzeć w ludzkiej pamięci, stworzyły jego karykaturę. Feministyczna Matka Polka to zalękniona, zniszczona i zaniedbana kobieta obciążona siatami. Podporządkowana męskim tyranom. Zagubiona w wielkim świecie. Taki obraz Matki Polki ma mobilizować kobiety do walki. Ma ułatwić rewolucję obyczajową.

Który obraz Matki Polki zechcesz pokazać twojej córce?

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki