Logo Przewdonik Katolicki

?Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych...?

PK
Fot.

Dzisiejszy fragment Ewangelii dotyka z różnych stron problemu powołania. Przedstawia trzy osoby kandydujące do tego, by stać się naśladowcami Jezusa i trzy wypowiedzi Nauczyciela, ukazujące wymagania stawiane tym, którzy chcą pójść za Nim. Pierwszy kandydat sam zgłasza się do Jezusa. Nie otrzymuje jednak odpowiedzi, jakiej z pewnością oczekiwał. Jezus nie powołuje...

Dzisiejszy fragment Ewangelii dotyka z różnych stron problemu powołania. Przedstawia trzy osoby kandydujące do tego, by stać się naśladowcami Jezusa i trzy wypowiedzi Nauczyciela, ukazujące wymagania stawiane tym, którzy chcą pójść za Nim.

Pierwszy kandydat sam zgłasza się do Jezusa. Nie otrzymuje jednak odpowiedzi, jakiej z pewnością oczekiwał. Jezus nie powołuje tego, który z obawy przed światem szuka „bezpiecznej nory lub wygodnego gniazdka”.

W kolejnej scenie Jezusowy nakaz „Pójdź za Mną!” wyraża pragnienie zdecydowanej i heroicznej postawy ze strony Jego uczniów. „Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych...” – mówi Chrystus do drugiego kandydata. Prawdziwy uczeń nie zadowala się opłakiwaniem swych zmarłych, lecz dąży do nowego życia w Jezusie Chrystusie.

Trzecia osoba, która zwraca się do Jezusa i już na wstępie stawia warunki, również nie zostaje powołana. Jezus wskazuje przyczynę odmowy - jest on zbyt przywiązany do swojej przeszłości.

Dziękując Bogu za nasze powołanie, zawierzmy Mu też naszą przyszłość. Prośmy, by nasze kroczenie za Nim nie było szukaniem siebie, swojej wygody, lecz zawsze szukaniem Jego chwały. Prośmy o odwagę radykalnego oderwania się od siebie i od swoich przyzwyczajeń, by móc bez skrępowania pójść za Jezusem.

 

Wojciech Możdżyński

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki