Logo Przewdonik Katolicki

W służbie chorym

Anna Płotek
Fot.

W Sadowiu koło Ostrowa Wielkopolskiego przy klasztorze Ojców Pasjonistów istnieje Hospicjum św. Józefa. Powstanie instytucji wskazuje na szacunek, którym powinno obdarzać się chorych i umierających na wzór piastuna Jezusa Chrystusa św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej. W istniejącym już prawie pięć lat hospicjum działa Towarzystwo Przyjaciół Chorych, które zapewnia...

W Sadowiu koło Ostrowa Wielkopolskiego przy klasztorze Ojców Pasjonistów istnieje Hospicjum św. Józefa. Powstanie instytucji wskazuje na szacunek, którym powinno obdarzać się chorych i umierających na wzór piastuna Jezusa Chrystusa – św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej.

W istniejącym już prawie pięć lat hospicjum działa Towarzystwo Przyjaciół Chorych, które zapewnia bezpłatną opiekę nad osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej, czuwa nad łagodzeniem cierpień fizycznych, psychicznych i duchowych oraz zapewnia sprzęt medyczno-sanitarny potrzebny do pielęgnacji.

W skład zespołu hospicyjnego wchodzą: lekarz, pielęgniarka, wolontariusz niemedyczny oraz psycholog i kapelan (na życzenie chorego lub rodziny). Osoby te są wolontariuszami i wspólnie niosą bezinteresowną pomoc choremu i jego rodzinie. Opieka nad rodzinami zmarłych polega między innymi na organizowaniu dla nich cztery razy w roku spotkań połączonych ze Mszą św. Osierocone rodziny łączą się w cierpieniu, wspominają swoich bliskich zmarłych i oddają się refleksji nad przemijaniem. W atmosferze ciepła i wzajemnego zrozumienia znajdują ukojenie w bólu.

Wolontariusze medyczni i niemedyczni są przygotowywani do trwania przy terminalnie chorym aż po kres jego życia, uczestnicząc w szkoleniach z zakresu opieki nad chorym w ostatnim okresie choroby nowotworowej, organizowanych przez różne ośrodki hospicyjne i Ogólnopolskie Forum Ruchu Hospicyjnego. Samo hospicjum także szkoli nowych wolontariuszy. Do tej pory udało się zorganizować już trzy edycje takiego szkolenia z zakresu „Podstaw pielęgnacji nieuleczalnie chorego w domu”, dzięki czemu TPCh pozyskało 43 stałych członków, z czego 21 osób pomaga bezpośrednio chorym.

Instytucja tworzy razem z cierpiącymi wspólnotę. Uzupełnieniem pracy wolontariuszy w hospicjum jest Poradnia Paliatywna z Zespołem Wyjazdowym. W razie konieczności podopieczni wymagający leczenia szpitalnego hospicjum są hospitalizowani.

Dodatkowo Towarzystwo Przyjaciół Chorych wspólnie z hospicjum oo. marianów z Warszawy organizują wypoczynek letni i zimowy dla osieroconych dzieci. Są one również obdarowywane świątecznymi upominkami.

Przez okres 4,5 roku charytatywnej działalności hospicjum otoczyło opieką 105 chorych i ich rodziny. Wolontariusze śpieszą z fachową pomocą ludziom dotkniętym cierpieniem fizycznym, którym towarzyszy często także cierpienie duchowe. Zanim wolontariusz zaopiekuje się cierpiącym, poznaje stan chorego, oczekiwania jego najbliższej rodziny i rodzaj pomocy, której rodzina potrzebuje. Wsparcie, z którym śpieszą cierpiącym członkowie hospicjum, obejmuje obecność wolontariusza przy chorym. Obecność drugiej osoby pomaga mu godnie przeżyć ostatnie chwile życia. Jednak praca hospicjum nie kończy się na pomocy cierpiącym. Wolontariusze uczą właściwej opieki nad chorym także jego najbliższych. Pomoc obejmuje też rodzinę po śmierci bliskiej jej osoby.

Aby realizować zadania statutowe, hospicjum zbiera środki finansowe, organizując „Niedziele Hospicyjne”, koncerty charytatywne, uczestniczy w konkursach ofert na realizację określonych zadań składanych do władz miasta czy powiatu i szuka sponsorów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki