Logo Przewdonik Katolicki

Harcerska "Unia"

Lech Paczkowski
Fot.

27 grudnia 1918 r. wybuchło jedyne zwycięskie polskie powstanie powstanie wielkopolskie, które przyniosło wolność mieszkańcom tych ziem. Jednak dzień ten nie był początkiem walki o polskość. Na wiele lat przed tym historycznym faktem działała już tajna organizacja bojowa, złożona z poznańskich harcerzy. Dała ona późniejszemu powstaniu ofiarną i doświadczoną kadrę...

27 grudnia 1918 r. wybuchło jedyne zwycięskie polskie powstanie – powstanie wielkopolskie, które przyniosło wolność mieszkańcom tych ziem. Jednak dzień ten nie był początkiem walki o polskość.

Na wiele lat przed tym historycznym faktem działała już tajna organizacja bojowa, złożona z poznańskich harcerzy. Dała ona późniejszemu powstaniu ofiarną i doświadczoną kadrę przywódczą, a niepodległemu krajowi – prawych obywateli.

Pragnęli czynu
Poznań w 1913 r. był twierdzą z potężnym garnizonem, otoczony łańcuchem fortów. Kiedy wszelkie rozumowe racje przemawiały za czekaniem, kiedy starsi i ostrożni odradzali „folgowania” emocjom, zebrała się nocną porą w mieszkaniu w nadwarciańskiej dzielnicy Wilda grupa dziewięciu młodych ludzi. Na okrągłym stole stanął krzyż, znak wiary i nadziei ich ojców i dziadów. Na ten krzyż złożyli przysięgę na wierność Kościołowi, Narodowi i Polsce. 8 maja 1915 r. narodziła się masowa już organizacja bojowo-niepodległościowa „Unia”, do której – pod komendą Stanisława Nogaja i braci Paczkowskich – należało 365 osób.

cd. w numerze 1 (2007)

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki