Logo Przewdonik Katolicki

Skorzystały ze środków unijnych

Hubert Kubica, Hubert Kubica
Fot.

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki poświęcił 6 grudnia odnowione i wyremontowane Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. Obie te zasłużone dla archidiecezji instytucje, remontując swoje budynki, skorzystały z unijnych dotacji. Wniosek w tej sprawie został złożony przez archidiecezję poznańską w 2004 r.; dotację przyznano rok później. W lutym 2006 r. rozpoczęto...

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki poświęcił 6 grudnia odnowione i wyremontowane Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu.

Obie te zasłużone dla archidiecezji instytucje, remontując swoje budynki, skorzystały z unijnych dotacji. Wniosek w tej sprawie został złożony przez archidiecezję poznańską w 2004 r.; dotację przyznano rok później. W lutym 2006 r. rozpoczęto remont, który trwał do grudnia. Jego całkowity koszt to 7 mln złotych, z czego jedną czwartą pokryje archidiecezja.

Przy okazji remontu dokonano zamiany budynków. W XVI-wiecznym gmachu dawnej Akademii Lubrańskiego, a do niedawna Archiwum Archidiecezjalnego, będzie się mieściło muzeum. – Budynek jest większy, ma przestronne sale. Możemy w nim wystawić dwa razy więcej eksponatów – mówi dyrektor muzeum ks. Marian Lewandowski. Z kolei w dawnym muzeum przeważają mniejsze sale, które przydadzą się bardziej archiwum.

Przenoszenie zbiorów potrwa kilka miesięcy. Po ich zakończeniu odbędzie się oficjalnie otwarcie obu instytucji.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki