Logo Przewdonik Katolicki

Arka = Dom

Błażej Tobolski
Fot.

Niepełnosprawni i ich opiekunowie, przyjaciele żyjący razem i troszczący się o siebie nawzajem wspólnie dzielą trudy obowiązków i codzienne radości. Pokazują nam, że nikt nie powinien być sam, i że dla każdego znajdzie się godne miejsce w naszym społeczeństwie. To Wspólnota Arki. Pierwsza taka wspólnota powstała w 1964 r. we Francji, kiedy Jean Vanier (filozof, teolog i autor...

Niepełnosprawni i ich opiekunowie, przyjaciele żyjący razem i troszczący się o siebie nawzajem wspólnie dzielą trudy obowiązków i codzienne radości. Pokazują nam, że nikt nie powinien być sam, i że dla każdego znajdzie się godne miejsce w naszym społeczeństwie. To Wspólnota Arki.

Pierwsza taka wspólnota powstała w 1964 r. we Francji, kiedy Jean Vanier (filozof, teolog i autor książek) zamieszkał razem z dwoma niepełnosprawnymi mężczyznami. Dziś Międzynarodowa Federacja Wspólnot L’Arche działa w 30 krajach świata i liczy ok. 130 wspólnot. W Polsce jest obecna od 25 lat, a w Poznaniu od 12. Dla uczczenia tych rocznic w dniach od 9 do 15 października trwała wystawa twórczości niepełnosprawnych członków Wspólnoty (Galeria „Tak” przy ul. Mielżyńskiego). Natomiast głównym punktem obchodów był, zorganizowany 10 października, charytatywny koncert w poznańskiej Scenie Rozmaitości.

Arka w Poznaniu
W Poznaniu Wspólnota Arki powstała w 1994 r.; obecnie prowadzi dwa domy i pracownię terapii zajęciowej. Tu osoby niepełnosprawne nie są ciężarem, ale czują się potrzebne. W domach odnajdują własne miejsce, uczestnicząc w miarę możliwości w różnych codziennych pracach, rozrywkach, modlitwie – we wspólnym życiu. Mają także zapewnioną potrzebną opiekę. Natomiast dla ich pełnosprawnych przyjaciół jest to szkoła prawdziwie chrześcijańskiego życia. Uczy ich m.in. odpowiedzialności, prowadzenia domu i samodzielności, a jednocześnie dostrzegania istnienia drugiego, często słabszego człowieka i jego potrzeb. Chrześcijanin bowiem nie może być skupiony jedynie na sobie i własnych sprawach. Jego serce i oczy powinny być otwarte na człowieka, powinny dostrzegać w nim samego Chrystusa.

Wykorzystano informacje ze strony internetowej Wspólnoty Arki: www.larche.org.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki