Logo Przewdonik Katolicki

25-lecie Wspólnoty L’Arche w Poznaniu

25-lecie Wspólnoty L’Arche w Poznaniu

6 października 2019 r. Wspólnota L’Arche z Poznania będzie świętowała 25-lecie istnienia.

Obchodzenie jubileuszu rozpocznie się Mszą św. o godzinie 10.00 w Bazylice archidiecezjalnej pw. św. św. Piotra i Pawła w Poznaniu, którą odprawi biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl.
 
Od godziny 16.00 w holu Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza będzie czynna wystawa twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wystawa fotograficzna przedstawiająca życie w L’Arche.
 
Na godzinę 17.00 zaplanowano koncert charytatywny na scenie Auli Uniwersyteckiej. Podczas koncertu wystąpią m.in.: Zespół Piosenki Naiwnej oraz Grzegorz Płonka (fortepian). Słowo o L’Arche wygłosi Stephan Posner – Dyrektor Międzynarodowej Federacji L’Arche. Zaprezentuje się także Wspólnota L’Arche w Poznaniu.
W drugiej części wystąpi chór Gospel Joy.
 
Wspólnota serdecznie zaprasza wszystkich, którzy razem z nią chcą uczcić jubileusz 25-lecia. Zaproszenia - bezpłatne wejściówki na popołudniowy koncert - można zarezerwować pod numerem telefonu 507 851 246 lub 501 866 777, lub pod adresem: poznan@larche.org.pl.
Wydarzenie ma charakter charytatywny. Ponadto ma na celu podziękowanie  wszystkim przyjaciołom, wolontariuszom i darczyńcom wspierającym Wspólnotę.
 
 
Pierwsza Wspólnota L’Arche (Arka) została założona w 1964 r. we Francji przez Jeana Vanier. Jean zamieszkał z dwoma mężczyznami z niepełnosprawnością intelektualną, którzy nie byli zdolni żyć samodzielnie. Jego pragnieniem było stworzenie im prawdziwego domu, w którym  będą się czuli bezpieczni i kochani. Świadectwo życia Jeana i jego towarzyszy zachęciło wielu innych do pójścia w ich ślady. Obecnie L’Arche jest międzynarodową federacją zrzeszającą 154 wspólnoty w 40 krajach i prowadzi różnoraką działalność mającą na celu wspieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną. We wspólnotach osoby z niepełnosprawnością i sprawne (asystenci) dzielą zwykłe, codzienne życie. Rodzinną atmosferę i braterskie relacje łączy się tu z fachową opieką i profesjonalną pomocą oraz pracą i zajęciami w warsztatach terapii zajęciowej.
W Polsce są 4 wspólnoty: w Śledziejowicach pod Krakowem, w Poznaniu, Wrocławiu
i Warszawie; nowa wspólnota w Gdyni właśnie powstaje.
 
Wspólnota w Poznaniu powstała w 1994 r. i skupia mieszkańców w dwóch domach przy ul. Polańskiej oraz ul. Żytniej. Członkowie wspólnoty zaangażowani są także w projekty mające na celu pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzinom w ich miejscach zamieszkania. L’Arche ma zarząd lokalny i gromadzi wokół siebie wielu wolontariuszy i sympatyków, których łączy przyjaźń z osobami z niepełnosprawnością.
 
W ostatnich miesiącach Wspólnota otrzymała w darze budynek, który pragnie przebudować tak, by służył kolejnym osobom z niepełnosprawnością jako miejsce wsparcia i pomocy. Aby to pragnienie urzeczywistnić, Wspólnota potrzebuje ogromnego wsparcia finansowego od ludzi dobrej woli i instytucji, dlatego jubileuszowe uroczystości mają charakter charytatywny. Członkowie Wspólnoty będą wdzięczni za każdą złotówkę
 
 
Honorowy patronat nad jubileuszem objęła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej -  Agata Kornhauser-Duda
 
Komitet honorowy:
Arcybiskup Metropolita Poznański – JE abp Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski – Zbigniew Hoffmann, Prezydent Miasta Poznania – Jacek Jaśkowiak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – JM prof. dr hab. Andrzej Lesicki.
 
Patroni medialni:
Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu, Radio Poznań, Radio Emaus, „Przewodnik Katolicki”, „Miłujcie się!”, DEON.pl

Więcej informacji można uzyskać telefonując pod numery telefonu: 515 260 347 lub 507 851 246, a za jakiś czas także na stronie internetowej L’Arche www.larche.org.pl.

 
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki