Logo Przewdonik Katolicki

Spotkanie z przeszłością

Bernadeta Kruszyk
Fot.

W dniach od 16 do 17 września w najstarszych grodach Wielkopolski odbywały się Europejskie Dni Dziedzictwa Archeologicznego. Przedsięwzięcie zorganizowano pod hasłem: Początki Państwa i Chrześcijaństwa wejściem Polski do Europy. Dni zainaugurowała Msza św. sprawowana w sobotę 16 września w prastarym Palatium na Ostrowie Lednickim k. Gniezna. Eucharystii przewodniczył...

W dniach od 16 do 17 września w najstarszych grodach Wielkopolski odbywały się Europejskie Dni Dziedzictwa Archeologicznego. Przedsięwzięcie zorganizowano pod hasłem: „Początki Państwa i Chrześcijaństwa wejściem Polski do Europy”.

Dni zainaugurowała Msza św. sprawowana w sobotę 16 września w prastarym Palatium na Ostrowie Lednickim k. Gniezna. Eucharystii przewodniczył abp Henryk Muszyński, a homilię wygłosił bp Grzegorz Balcerek z Poznania. Po południu, na terenie skansenu, odbywały się pokazy i prezentacje ukazujące życie mieszkańców średniowiecznych grodów od kmiecia począwszy, na księciu skończywszy. Podobne imprezy zorganizowano także w Gieczu, Grzybowie k. Wrześni, Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu Zawodziu, Moraczewie, Łeknie, Lądzie nad Wartą, Lubiniu oraz Dobrowie Kolskim.

W sobotnie popołudnie, w podziemiach katedry gnieźnieńskiej odsłonięto także tablicę ku czci bł. Radzyma Gaudentego – pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego. Jej poświęcenia dokonał abp Henryk Muszyński, który dzień później, w niedzielę 17 września przewodniczył Mszy św. sprawowanej w bazylice prymasowskiej z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Archeologicznego. Jak podkreślił w homilii, ślady przeszłości odnajdywane przez archeologów należy odczytywać nie tylko naukowo, ale także w kontekście wiary. Jednym z takich śladów jest m.in. katedra gnieźnieńska, gdzie od wieków spoczywają doczesne szczątki św. Wojciecha, którego życie i męczeńska śmierć głęboko wpisały się w dzieje naszej ojczystej ziemi. – Święty Wojciech – cytował słowa Papieża Jana Pawła II abp Muszyński – jest patronem duchowej jedności narodów w sercu Europy. Tak swoim życiem, jak i śmiercią położył podwaliny pod europejską tożsamość i jedność. Wyrażamy głęboką nadzieję, że w przyszłej konstytucji, wśród tych podwalin znajdzie się także wiara w Boga i chrześcijaństwo, w przeciwnym bowiem razie grozi nam to, o czym mówił Ojciec Święty Benedykt XVI. Nie będziemy zdolni do nawiązania dialogu z innymi kulturami – przestrzegł abp Muszyński.

Europejskie Dni Dziedzictwa Archeologicznego zorganizowano w Wielkopolsce po raz pierwszy. W ich przygotowanie zaangażowane były: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodek Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz lokalne placówki kulturalne i urzędy gmin.

współpraca Marcin Makohoński

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki