Logo Przewdonik Katolicki

Łamane lub rozwierane

Magdalena Rak
Fot.

Nowoczesne wnętrze najczęściej kojarzone jest z minimalizmem, elegancją oraz z funkcjonalnością. Wyróżniać się ma niebanalną kolorystką, prostotą, a przede wszystkim otwartą przestrzenią. Jednak również w nowoczesnej aranżacji domownicy potrzebują intymności, którą mogą im zapewnić odpowiednio dobrane drzwi. Drzwi dzielą wnętrze na strefy, a ich wygląd wpływa na indywidualny...

Nowoczesne wnętrze najczęściej kojarzone jest z minimalizmem, elegancją oraz z funkcjonalnością. Wyróżniać się ma niebanalną kolorystką, prostotą, a przede wszystkim otwartą przestrzenią. Jednak również w nowoczesnej aranżacji domownicy potrzebują intymności, którą mogą im zapewnić odpowiednio dobrane drzwi.

Drzwi dzielą wnętrze na strefy, a ich wygląd wpływa na indywidualny charakter danego mieszkania.

Zamiast ściany
Drzwi oddzielają pomieszczenia od siebie oraz stanowią funkcję przegrody o odpowiednich cechach akustycznych. Niektóre doświetlają pomieszczenia, inne ułatwiają wentylację. W nowoczesnych, otwartych wnętrzach, zamiast stawiać ścianki działowe, można zastosować drzwi. Łącząc sąsiadujące ze sobą strefy, uzyskamy jedno przestronne miejsce. Idealnym rozwiązaniem w dziennej części domu będą dwuskrzydłowe drzwi przesuwane. Pokój jadalny połączony z dziennym utworzą reprezentacyjny duży salon, doskonały na przyjęcia. Połączenie pokoi dziecięcych stworzy młodszym dzieciom miejsce do zabawy, a starszym do przyjmowania przyjaciół. W zależności od metrażu stosujemy drzwi przesuwane, łamane lub rozwierane. Jeżeli przestrzeń jest zbyt mała, wstawiamy drzwi przesuwane lub składane. Kolor i rodzaj przeszklenia dobieramy odpowiednio do przeznaczenia pomieszczenia.

Wydzielić miejsce do pracy
Nowoczesne wnętrze to także meble o czystych liniach w jednolitych barwach. Dlatego producenci korzystający z tłoczonych płyt drzwiowych umożliwiają dobór koloru identycznego z wykorzystywanym w aranżacji. Do wyboru mamy też drzwi charakteryzujące się doskonałymi właściwościami dźwiękoszczelnymi. Najczęściej wykorzystuje się je do wydzielenia miejsca do pracy lub strefy dla młodzieży. Jednolitość minimalistycznej aranżacji dobrze jest przełamać eleganckim elementem. Przeszklone drzwi doskonale się do tego nadają. W ten sposób pomieszczenia zostaną doświetlone, zachowując swój nowoczesny charakter. Jeżeli aranżowana przestrzeń jest duża, można wstawić drzwi otwierane wahadłowo. Podkreślą otwartość i przestronność wnętrza.

Solidna konstrukcja
Decydując się na zastąpienie ścianek działowych drzwiami wewnętrznymi, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. HDF jako materiał o najwyższej gęstości i wytrzymałości stosowany jest w miejscach wymagających solidniejszej konstrukcji. Niestety, tylko niektórzy producenci drzwi stosują płyty wykonane z HDF, duża część używa płyt MDF o niższej gęstości, a co za tym idzie – o wiele mniej wytrzymałych.

Zamiłowanie do tradycji
Ile trzeba wydać na drzwi? Wszystko zależy od zasobności naszego portfela. Ceny drzwi wewnętrznych wahają się od 100 do 2000 zł, w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji i rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Pomimo rozbieżności cenowych Polacy niezmiennie wykazują zamiłowanie do tradycji. Producenci drzwi zauważyli, że jesteśmy przywiązani do frezowanych paneli i naturalnego drewna. Ponad 90 procent sprzedawanych u nas tłoczonych płyt drzwiowych to wzór dwupanelowy z łukowym wykończeniem górnego panelu i strukturą imitującą słoje drewna.

Chociaż drzwi wykonane z tłoczonych płyt drzwiowych mogą być pomalowane na dowolny kolor, to i tu jesteśmy tradycjonalistami, wybierając najczęściej drzwi białe lub brązowe.

Certyfikat prawdę powie

Zakup drzwi to inwestycja na wiele lat. Niektóre z ich elementów, np. jakość farby, wykończenie czy fakturę, można ocenić na pierwszy rzut oka. Są jednak czynniki niewidoczne gołym okiem, a znacznie ważniejsze przy ocenie trwałości drzwi. Dowiemy się o nich, sprawdzając certyfikaty i normy jakości, jakie może okazać producent. Dwie najważniejsze instytucje zajmujące się oceną jakości to Instytut Techniki Budowlanej i Państwowy Zakład Higieny. Pierwszy z nich wydaje certyfikaty aprobaty i zgodności technicznej produktów, drugi – atesty higieniczne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki