Logo Przewdonik Katolicki

Przez oazę do Jezusa

Małgorzata, Marian Kamińscy
Fot.

W dniach 16-31 lipca sto jeden osób z diecezji włocławskiej pod przewodnictwem ks. Mariusza Danielewskiego, wikariusza parafii św. Maksymiliana Kolbego we Włocławku, moderatora na rejon włocławski, starało się lepiej poznać i bardziej pokochać Jezusa Chrystusa, uczestnicząc w oazie w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu (diecezja przemyska). Tę piękną, liczącą blisko 650 lat miejscowość...

W dniach 16-31 lipca sto jeden osób z diecezji włocławskiej pod przewodnictwem ks. Mariusza Danielewskiego, wikariusza parafii św. Maksymiliana Kolbego we Włocławku, moderatora na rejon włocławski, starało się lepiej poznać i bardziej pokochać Jezusa Chrystusa, uczestnicząc w oazie w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu (diecezja przemyska).

Tę piękną, liczącą blisko 650 lat miejscowość znają liczni pielgrzymi. Słynie ona z kultu bł. ks. Bronisława Markiewicza (1842-1912), ucznia ks. Jana Bosko, duszpasterza i wychowawcy, założyciela Zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalici), beatyfikowanego 19 czerwca 2005 r. w Warszawie. Ksiądz Markiewicz był proboszczem parafii w Miejscu Piastowym, tu też znajduje się jego grób.

Program oazy ułożony był wg tajemnic Różańca Świętego, poczynając od Zwiastowania. Każdego dnia, poprzez kolejne tajemnice, spotykaliśmy Jezusa w Eucharystii, Słowie Bożym i modlitwie. Podczas Drogi krzyżowej „przybijaliśmy” do krzyża swoje grzechy, utrudniające kontakt z Bogiem i bliźnimi. Przystąpiliśmy do sakramentu pojednania; głęboko przeżyta i dobrze odprawiona spowiedź pozwoliła radośnie śpiewać Alleluja. Jednak nim ono zabrzmiało, uczestnicy II stopnia oazy przeżyli nocny Exodus na wzór starszych braci w wierze, czyli Izraelitów. Wcześniej odbyła się tradycyjna Pascha.

Oaza była czasem służby Bogu i ludziom, sprzyjała też odkrywaniu talentów artystycznych; ujawniały się one podczas tzw. pogodnych wieczorów. Poznaliśmy Miejsce Piastowe i jego okolice. Podczas wycieczki do Przemyśla zwiedzaliśmy wyjątkowe zabytki i wspaniałe kościoły. Byliśmy też w Krośnie, Iwoniczu, Rymanowie Zdroju i Dukli, gdzie przed wiekami wiódł ascetyczne życie świątobliwy pustelnik Jan, i gdzie dziś znajduje się jego sanktuarium.

Oaza włocławska skupiała wszystkie grupy wiekowe. Tworzyliśmy jedną, wzajemnie się ubogacającą, wielopokoleniową wspólnotę. Ważne ogniwo stanowiły rodziny, a było ich osiem: sześć z Włocławka, jedna z Kazimierza Biskupiego i jedna ze Zduńskiej Woli. Animatorami rodzin byli Maria i Stanisław Derdziakowie z Włocławka (para rejonowa rejonu włocławskiego). W szukaniu Jezusa pomagał im ks. Rafał Działak, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, moderator na rejon sieradzki.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w zorganizowaniu oazy, tej wspaniałej formy spotkania człowieka z Bogiem. Dziękujemy naszym duszpasterzom, animatorom, grupie muzycznej na czele z siostrą Małgorzatą ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, służbie liturgicznej i wszystkim uczestnikom. Cieszymy się, że aż tyle osób zechciało przeznaczyć swój wakacyjny czas na poszukiwanie Boga.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki