Logo Przewdonik Katolicki

Śladami włocławskiej pielgrzymki

Olga Nadskakuła
Fot.

Pielgrzymka stanowi swoistą metaforę człowieczego losu bo czymże ono jest, jeśli nie wędrówką. I choć często droga naszego bytowania jest wyboista, pełna zakrętów i ślepych uliczek, to jednak nie zaprzestajemy trudu, by się z nią zmagać, staramy się z nadzieją i ufnością patrzeć w przyszłość. Szóstego sierpnia, w niedzielę Przemienienia Pańskiego, wyruszyła...

Pielgrzymka stanowi swoistą metaforę człowieczego losu – bo czymże ono jest, jeśli nie wędrówką. I choć często droga naszego bytowania jest wyboista, pełna zakrętów i ślepych uliczek, to jednak nie zaprzestajemy trudu, by się z nią zmagać, staramy się z nadzieją i ufnością patrzeć w przyszłość.

Szóstego sierpnia, w niedzielę Przemienienia Pańskiego, wyruszyła na Jasną Górę XVIII Piesza Pielgrzymka Włocławska. Jak co roku, rozpoczęła się ona Eucharystią w bazylice katedralnej, którą sprawował ksiądz biskup Wiesław Mering. Wśród zgromadzonych kapłanów, pielgrzymów i parafian na Mszy św. obecny był również prezydent miasta Włocławka Władysław Skrzypek. Kazanie wygłosił proboszcz parafii pw. bł. Michała Kozala w Słupcy – ks. Hieronim Szczepaniak. Kaznodzieja porównał drogę pątników na Jasną Górę do swoistej góry Tabor, symbolizującej przemianę i dążenie do świętości. Do tych słów nawiązał ksiądz biskup w trakcie błogosławieństwa pielgrzymów: – Idziecie ku Jasnej Górze Przemienienia, Jasnej Górze zwycięstwa nad sobą. Życzę wam, by Chrystus, którego interwencji i opieki wzywaliście, był waszym Najwierniejszym Towarzyszem. Na ręce hierarchy podziękowania za troskę, zainteresowanie i pomoc w organizacji przedsięwzięcia złożył kierownik włocławskiej pielgrzymki ks. Krzysztof Kacała.

Przed pątnikami kolejne dni wędrówki, kilometry, zmienność pogody, zmęczenie, a jednak cel, jakim dla każdego z uczestników jest osobiste spotkanie z Matką Kościoła na Jasnej Górze, łagodzi wszystkie trudy pielgrzymowania. Każdy z bagażem własnych próśb i podziękowań próbuje zmierzyć się ze swoimi słabościami, wędrując ku Bogu. Trasa pielgrzymki wynosi około 300 km i wiedzie z Włocławka przez Brześć Kujawski, Lubraniec, Milżyn, Izbicę Kujawską, Brdów, Wrzącą Wielką, Koło, Ruszki, Koźmin, Posokę, Boleszczyn, Skęczniew, Miłkowice, Tomisławice, Wartę, Charłupię Małą i Wielką, Kliczków, Brzeźnio, Ostrówek, Czarnożyły, Wieluń, Rudniki, Krzepice, Iwanowice Duże i Kłobuck do Częstochowy.

Pochylając się nad losem uczestników tegorocznej pielgrzymki, warto zastanowić się nad duchową wędrówką każdego z nas. Jak bowiem powiedział Papież Jan Paweł II w „Liście o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z historią zbawienia”: „Wszyscy (...) musimy podjąć ową podróż wewnętrzną, której celem jest oderwanie nas od tego wszystkiego – w nas i wokół nas – co jest sprzeczne z prawem Bożym, abyśmy byli w stanie spotkać się w pełni z Chrystusem, wyznając naszą wiarę w Niego i otrzymując obfitość Jego miłosierdzia”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki