Logo Przewdonik Katolicki

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa (3)

ks. Janusz Gręźlikowski
Fot.

Chrześcijańskie małżeństwo powstaje wtedy, gdy zawierają je chrześcijańscy narzeczeni, pełni świadomości i odpowiedzialności, czym jest i do czego zobowiązuje wspólnota małżeńska. Stąd Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin proponuje rozbudowane przygotowanie młodzieży do przeżywania narzeczeństwa, do zawarcia sakramentu małżeństwa i do życia w rodzinie. Ponieważ...

Chrześcijańskie małżeństwo powstaje wtedy, gdy zawierają je chrześcijańscy narzeczeni, pełni świadomości i odpowiedzialności, czym jest i do czego zobowiązuje wspólnota małżeńska. Stąd „Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin” proponuje rozbudowane przygotowanie młodzieży do przeżywania narzeczeństwa, do zawarcia sakramentu małżeństwa i do życia w rodzinie. Ponieważ – zdaniem „Dyrektorium” – przygotowanie dalsze, odbywające się w rodzinie, szkole i na katechezie, nie jest realizowane w sposób zadawalający, Konferencja Episkopatu Polski wprowadziła roczną parafialną katechizację przedmałżeńską, z przynajmniej 25 spotkaniami i szczegółowym programem katechez dla różnych form przygotowania. Stanowi ona przygotowanie bliższe młodych ludzi do zawarcia małżeństwa właśnie poprzez katechezę parafialną dla młodzieży ponadgimnazjalnej. W wyjątkowych sytuacjach przygotowanie to może odbyć się w formie skróconej do dziesięciu katechez (dotychczasowy „kurs przedmałżeński”).

Niezależnie zatem od katechizacji w szkole (liceum, technikum, szkoła zawodowa), duszpasterze w swoich parafiach mają obowiązek wprowadzenia takiej katechezy, a jej ukończenie winno być potwierdzone zaświadczeniem, które z kolei będzie wymagane do zawarcia małżeństwa sakramentalnego. Żaden katecheta w szkole nie jest upoważniony do wystawiania takich zaświadczeń, gdyż jego wystawienie jest możliwe tylko po ukończeniu parafialnej katechezy przedślubnej.

Organizacja katechezy parafialnej przygotowującej młodzież do sakramentu małżeństwa powinna być przeprowadzona podczas 25 spotkań katechetycznych w cyklu cotygodniowych spotkań przez cały rok, z przerwami na ferie szkolne. Istnieje możliwość zorganizowania katechezy parafialnej także w cyklu comiesięcznych spotkań przez okres dwóch lat. W parafiach mniejszych należałoby taką katechezę organizować przynajmniej raz na trzy lata, ażeby objąć nowe roczniki młodzieży.

Katecheza powinna odbywać się w mniejszych grupach i to w formie grup zamkniętych. Według „Dyrektorium” ma ona stanowić swego rodzaju katechumenat przed zawarciem małżeństwa i w swej warstwie treściowej powinna zawierać elementy: wspólnotowo-liturgiczny, konferencyjny i dialogowy. Dla bardziej owocnego przebiegu katechizacji proboszczowie mają obowiązek powołać w parafii zespół składający się z duszpasterza, doradcy życia rodzinnego z poradni parafialnej lub dekanalnej, przedstawicieli stowarzyszeń i ruchów małżeńskich oraz rodzinnych – najlepiej małżonków chętnych do dania świadectwa. Przeprowadzając katechizację, należy preferować metody aktywizujące i poszukujące oraz celebracje w metodzie dydaktycznej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki