Logo Przewdonik Katolicki

A będzie jak nowy

Marcin Makohoński
Fot.

Od jesieni ubiegłego roku prowadzone są gruntowne prace remontowe i konserwacyjne przy kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Skokach. O rozmiarze wspomnianego przedsięwzięcia świadczy fakt, że konieczne stało się zamknięcie kościoła dla potrzeb kultu, a jedna z jego głównych ścian została całkowicie rozebrana. Zakończenie wszystkich prac remontowych świątyni oraz związanych...

Od jesieni ubiegłego roku prowadzone są gruntowne prace remontowe i konserwacyjne przy kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Skokach. O rozmiarze wspomnianego przedsięwzięcia świadczy fakt, że konieczne stało się zamknięcie kościoła dla potrzeb kultu, a jedna z jego głównych ścian została całkowicie rozebrana. Zakończenie wszystkich prac remontowych świątyni oraz związanych z uporządkowaniem jej otoczenia planowane jest do końca 2008 roku.

Pierwszy drewniany kościół stanął w Skokach w XIII wieku. Kolejny zbudowano w 1560 roku. Niedługo potem został on jednak przekazany arianom. Dopiero w 1643 roku katolicy odzyskali swoją świątynię. Obecny kościół parafialny w Skokach, jeszcze o częściowej konstrukcji drewnianej, został zbudowany w 1737 roku. Z biegiem lat był on przebudowywany i poddawany licznym pracom remontowym. To zaś sprawiało, że ciągle zmieniał się jego zewnętrzny, jak i wewnętrzny wygląd.

Konserwować czy wymieniać?
Pierwotny wygląd kościoła parafialnego w Skokach znacznie różnił się od tego, który możemy oglądać dzisiaj. Ściany główne świątyni miały bowiem w przeszłości konstrukcję szkieletową, która była wypełniona cegłą. Jednakże w latach sześćdziesiątych XX wieku ściany kościoła zostały pokryte warstwą tynku. Jak wspominają mieszkańcy parafii, zarys dawnej konstrukcji można było dostrzec zawsze podczas deszczowej pogody. To wtedy świątynia odsłaniała swoje ukryte piękno.
Już od kilku lat było jasne, że kościół trzeba poddać pracom konserwacyjnym. Drobne remonty zakrystii wykazały bowiem, że drewniana konstrukcja świątyni jest już w wielu miejscach zniszczona do tego stopnia, iż groziło jej częściowe zawalenie. – Z wnioskiem o zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na rozpoczęcie prac remontowych wystąpiliśmy w styczniu ubiegłego roku – mówi ks. Karol Kaczor, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Bp. w Skokach. – Kilka miesięcy później, gdy wszelkie formalności zostały załatwione, rozpoczęliśmy remont. Po usunięciu warstwy tynku z dwóch głównych ścian okazało się, że drewniana konstrukcja wymaga gruntownej naprawy. Decyzja specjalistów była jednogłośna: należy od podstaw zbudować nowe ściany kościoła.

W mnogości pomysłów
Dwa miesiące temu przystąpiono do prac remontowych, których podjęła się specjalistyczna firma Józefa Paczki z Nowego Targu. Do chwili obecnej całkowicie rozebrano jedną ścianę kościoła, zabezpieczając drewnianymi stemplami konstrukcję jego dachu. Poszczególne elementy nowej ściany są wykonane z drewna dębowego, a swoistą ciekawostką jest fakt, iż są one składane w pozycji poziomej. Wkrótce za pomocą dźwigu zostaną one dostawione do konstrukcji świątyni. Oprócz budowy nowych ścian, wyremontowane ma zostać wnętrze świątyni i jej dach. Uporządkowania wymaga również otoczenie kościoła, a także jego zewnętrzne podświetlenie.
Nie da się ukryć, że wykonywane na tak wielką skalę prace remontowe wymagają dużych nakładów finansowych. Doskonale rozumieją to mieszkańcy parafii, którzy hojnie wspierają inwestycję. – Dotychczas otrzymaliśmy wsparcie z Urzędu Wojewódzkiego oraz od wielu anonimowych darczyńców, miłośników naszej świątyni – tłumaczy ks. proboszcz. – Ponadto z inicjatywy parafian zawiązała się dziesięcioosobowa grupa społeczna „Skoczanie Kościołowi”, która podjęła się gromadzenia środków finansowych, organizując aukcje i koncerty. Jeden z nich odbędzie się już w najbliższą niedzielę (15 stycznia br.) o godz. 14 w hali widowiskowo-sportowej Gimnazjum nr 1 w Skokach.
Przed publicznością zaprezentują się głównie miejscowe zespoły i soliści. Kolędy i pastorałki śpiewać mają również osoby, które na co dzień pełnią różne funkcje publiczne. Gościem specjalnym koncertu będzie Eleni, a całej imprezie towarzyszyć będzie loteria i sprzedaż niedużych, pamiątkowych fragmentów rozebranej części kościoła. Każdy zostanie opatrzony w specjalny certyfikat i numer. Dochód z koncertu i aukcji przeznaczony będzie w całości na remont skockiej świątyni.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki