Logo Przewdonik Katolicki

Słowo wielkanocne

Abp Stanisław Gądecki
Fot.

Umiłowani Archidiecezjanie! Radosny okrzyk Chrystus zmartwychwstał prawdziwie rozbrzmiewa dzisiaj na całym świecie, wszędzie, gdzie biją serca wierzących. Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się przez cały okres Wielkiego Postu. W tym roku naszemu duchowemu przebudzeniu dokonującemu się przez rekolekcje, spowiedź świętą i Komunię świętą wielkanocną...

Umiłowani Archidiecezjanie!

Radosny okrzyk „Chrystus zmartwychwstał prawdziwie” – rozbrzmiewa dzisiaj na całym świecie, wszędzie, gdzie biją serca wierzących.

Do tej uroczystości przygotowywaliśmy się przez cały okres Wielkiego Postu. W tym roku naszemu duchowemu przebudzeniu dokonującemu się przez rekolekcje, spowiedź świętą i Komunię świętą wielkanocną towarzyszyła dodatkowo pierwsza rocznica odejścia do Domu Ojca umiłowanego Jana Pawła II.

Radość uroczystości Wielkiej Nocy łączy się natomiast z czterdziestą rocznicą obchodów Milenium Chrztu Polski, przypadającą 17 kwietnia. W najnowszych dziejach Kościoła w Polsce obchody te stanowiły potężne wyznanie wiary w czasach panowania systemu ateistycznego.

W 1966 roku obchody Milenium Chrztu Polski rozpoczęły się w Gnieźnie i Poznaniu. Brał w nich udział cały Episkopat Polski pod przewodnictwem księdza kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego i ówczesnego arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły. W rocznicę tamtych wydarzeń pragniemy zanieść przed tron Boga pełne wdzięczności „Te Deum”. Będziemy je wyśpiewywać w całej archidiecezji w Poniedziałek Wielkanocny, na zakończenie każdej Mszy św. W katedrze poznańskiej uczynimy to szczególnie uroczyście podczas Mszy św. o godz. 12.15, ponieważ nasze modlitwy będziemy zanosić przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, który obecnie nawiedza polskie diecezje, podobnie jak kiedyś towarzyszył milenijnym obchodom.

Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w uroczystościach upamiętniających Milenium Chrztu Polski.

Umiłowani Archidiecezjanie!

W te wielkanocne święta obejmuję modlitwą każdego z Was i składam najserdeczniejsze życzenia. Niech Zmartwychwstały Pan napełni Wasze serca siłą wiary, nadziei i miłości. Niech przemienia smutek w radość. Niech te wielkie święta staną się okazją do umocnienia życia rodzinnego, pokrzepienia dla chorych i cierpiących.

Wraz z życzeniami przyjmijcie Drodzy Archidiecezjanie z głębi serca płynące arcypasterskie błogosławieństwo.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański

Poznań – Wielkanoc 2006 roku

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki