Logo Przewdonik Katolicki

Pierwszy konsystorz Benedykta XVI

Renata Krzyszkowska
Fot.

Na Placu św. Piotra odbył się zwyczajny konsystorz publiczny pierwszy za pontyfikatu Papieża Benedykta XVI. Podczas uroczystości Ojciec Święty wręczył birety kardynalskie piętnastu nowym purpuratom. Wśród nich był arcybiskup krakowski Stanisław Dziwisz. Uroczystość miała charakter liturgii Słowa. Na początku Benedykt XVI przeczytał po łacinie formułę mianowania kardynałów....

Na Placu św. Piotra odbył się zwyczajny konsystorz publiczny – pierwszy za pontyfikatu Papieża Benedykta XVI. Podczas uroczystości Ojciec Święty wręczył birety kardynalskie piętnastu nowym purpuratom. Wśród nich był arcybiskup krakowski Stanisław Dziwisz.

Uroczystość miała charakter liturgii Słowa. Na początku Benedykt XVI przeczytał po łacinie formułę mianowania kardynałów. Gdy odczytywał nazwiska nowych kardynałów, były one przyjmowane oklaskami przez obecnych na Placu św. Piotra wiernych. Owację otrzymał m.in. wyraźnie wzruszony, z trudem powstrzymujący łzy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W imieniu nowych członków Kolegium Kardynalskiego przemówił prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada. Podkreślił, że nowi purpuraci zdają sobie w pełni sprawę z odpowiedzialności, jaką obarczył ich Papież i zapewnił – w ich imieniu – o ich „pełnej miłości i oddania wierności, bez żadnych granic i zastrzeżeń, wolnej od troski o samych siebie i o własne życie”.

Po modlitwie za Kościół i czytaniach biblijnych Ojciec Święty wygłosił homilię. – Liczę na was, czcigodni bracia, liczę na całe Kolegium, do którego wstępujecie, że będziecie głosić światu, że Deus caritas est – powiedział do kardynałów Benedykt XVI. Wyjaśnił, że symbolem tego wszystkiego jest purpura, którą zostali wyróżnieni. – Niech będzie ona prawdziwie symbolem żarliwej chrześcijańskiej miłości, która przejawia się w waszym życiu – wezwał Papież. Po homilii nowo mianowani kardynałowie złożyli po łacinie wyznanie wiary oraz przyrzekli posłuszeństwo i wierność Benedyktowi XVI i jego następcom.

Najbardziej uroczystym momentem konsystorza było nałożenie przez biskupa Rzymu nowym kardynałom czerwonych nakryć głowy – biretów oraz wręczenie bulli nominacyjnych, w których każdemu z nich przydzielony został kościół tytularny w Wiecznym Mieście na znak ich udziału w pasterskiej trosce papieża o Kościół Rzymu. Kard. Stanisławowi Dziwiszowi został przyznany kościół Santa Maria in Popolo na placu del Popolo w centrum stolicy Włoch.

W związku z konsystorzem do Rzymu przyjechała liczna grupa krakowiaków. Obecni byli kard. Franciszek Macharski, biskupi: Jan Szkodoń, Jan Zając, Józef Guzek oraz biskup senior Albin Małysiak. Spośród grup pielgrzymów wyróżniali się ubrani w tradycyjne stroje górale z Raby Wyżnej – rodzinnej miejscowości kardynała.

Nazajutrz, w Dzień Świętości Życia, Benedykt XVI odprawił Mszę św. na Placu św. Piotra, podczas której wręczył piętnastu nowym purpuratom pierścienie kardynalskie. W kazaniu Papież nawiązał do uroczystości Zwiastowania Pańskiego. – Jakiż to wielki dar móc odprawiać tę Mszę św. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego! Jak wiele światła czerpać możemy z tej tajemnicy dla naszego życia duchownych Kościoła. W szczególności wy, drodzy nowi kardynałowie, jakież wsparcie znaleźć możecie dla swej posługi wybitnego „Senatu” Następcy Piotra! – powiedział Papież. Wezwał wszystkich, kapłanów, diakonów, zakonników i świeckich, aby przyłączyli się do wzywania Ducha Świętego, by Kolegium Kardynalskie było coraz żarliwsze w pasterskiej miłości, pomagając Kościołowi promieniować na świat miłością Chrystusa, na cześć i chwałę Trójcy Przenajświętszej.
William Joseph Levada
ur. 1936 r. w Long Beach (USA). Od 1983 r. bp tytularny Capri, od 1995 r. abp San Francisco, od 2005 r. prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Kościół tytularny: S. Maria in Domnica.

Franc Rodé, CM
ur. 1934 r. w Lublanie (Słowenia). Od 1997 r. abp Lublany. Od 2004 r. prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Kościół tytularny: S. Francesco Saverio alla Garbatella.

Agostino Vallini
ur. 1940 r. w Poli (diecezja Tivoli). Od 1989 r. bp pomocniczy Neapolu, od 1999 r. bp Albano, od 2004 r. prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Kościół tytularny: S. Pier Damiani ai Monti di San Paolo.

Jorge Liberato Urosa Savino
ur. 1942 r. w Caracas (Wenezuela). Od 1982 r. bp pomocniczy Caracas, od 1990 r. arcybiskup Valencii, od 2005 r. arcybiskup Caracas. Kościół tytularny: S. Maria ai Monti.

Gaudencio B. Rosales
ur. 1932 r. w Batangas City (Filipiny). Od 1974 r. bp pomocniczy Manili, od 1982 r. koadiutor, od 1984 r. bp Malaybalay, od 1992 r. abp Lipa, od 2003 r. abp Manili. Kościół tytularny: SS. Nome di Maria a Via Latina.

Jean-Pierre Ricard
ur. 1944 r. w Marsylii. Od 1993 r. bp pomocniczy Grenoble, od 1996 r. bp Montpellier, od 2001 r. arcybiskup Bordeaux. Kościół tytularny: S. Agostino.

Antonio Cañizares Llovera
ur. 1945 r. w Ubiel (Hiszpania). Od 1992 r. bp Ávila, od 1996 r. abp Grenady, od 2002 r. arcybiskup Toledo, prymas Hiszpanii. Kościół tytularny: S. Pancrazio.

Nicholas Cheong-Jin-Suk
ur. 1931 r. w Seulu. Od 1970 r. bp Ch’ongju, od 1998 r. arcybiskup Seulu. Kościół tytularny: S. Maria Immacolata di Lourdes in via Boccea.

Sean Patrick O’Malley, OFM Cap.
ur. 1944 r. w Lakewood. Od 1984 r. koadiutor, od 1985 r. bp Saint Thomas, od 1992 r. bp Fall River, od 2002 r. bp Palm Beach. Od 2003 r. abp Bostonu. Kościół tytularny: S. Maria della Vittoria.

Stanisław Dziwisz
ur. 1939 r. w Rabie Wyżnej. Od 1966 r. do 2005 r. sekretarz kard. Wojtyły i Jana Pawła II. W 1998 r. nominowany tytularnym bp., a w 2003 r. abp. San Leone. Od 2005 r. abp Krakowa. Kościół tytularny: S. Maria del Popolo.

Carlo Caffarra
ur. 1938 r. w Samboseto di Busseto. Od 1995 r. abp Ferrara-Comacchio, od 2003 r. arcybiskup Bolonii. Kościół tytularny: S. Giovanni Battista dei Fiorentini.

Joseph Zen Ze-Kiun, SDB
ur. 1932 r. w Szanghaju. Od 1996 r. bp koadiutor, a od 2002 r. bp Hongkongu. Kościół tytularny: S. Maria Madre del Redentore a Tor Bella Monaca.

Andrea Cordero Lanza di Montezemolo
ur. 1925 r. w Turynie. Od 1977 r. tytularny abp Anglona, od 1991 r. Tuscanii. Nuncjusz w wielu krajach świata. Archiprezbiter Bazyliki św. Pawła za Murami. Kościół tytularny: S. Maria in Portico.

Peter Poreku Dery
ur. 1918 r. w Ko (Ghana). Od 1960 r. bp Wa, od 1974 r. bp, potem abp Tamale; od 1994 r. na emeryturze. Kościół tytularny: S. Elena fuori Porta Prenestina.

Albert Vanhoye, SJ
ur. 1923 r. w Hazebrouck Nord (Francja). Długoletni rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej. Kościół tytularny: S. Maria della Mercede e Sant’Adriano a Villa Albani.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki