Logo Przewdonik Katolicki

KOŚCIÓŁ NA ŚWIECIE - ROK 2005

PK
Fot.

Śmierć 264. Następcy Świętego Piotra Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa. Przy łożu zmarłego byli najbliżsi współpracownicy Ojca Świętego m.in.: abp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław...

Śmierć 264. Następcy Świętego Piotra



Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa. Przy łożu zmarłego byli najbliżsi współpracownicy Ojca Świętego m.in.: abp Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki. Wybrany podczas pamiętnego konklawe 16 października 1978 r. Jan Paweł II był zarazem pierwszym od 455 lat Następcą św. Piotra nie-Włochem i pierwszym Papieżem Słowianinem.
Pogrzeb Jana Pawła II, który dzięki telewizji oglądała jedna trzecia ludzkości, stał się okazją do największego od lat spotkania przywódców politycznych świata. Na Plac Świętego Piotra przybyło sześćdziesiąt delegacji różnych odłamów chrześcijaństwa oraz przedstawicieli światowych religii.
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się w rekordowo szybkim czasie, bo już podczas nieszporów uroczystości św. św. Piotra i Pawła. Uroczystościom w Bazylice św. Jana na Lateranie przewodniczył papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, kard. Camillo Ruini. W uroczystości wzięli udział najbliżsi współpracownicy Jana Pawła II z abp. Stanisławem Dziwiszem i kard. Franciszkiem Macharskim na czele.

Konklawe



To było jedno z najkrótszych konklawe w historii papiestwa. Wystarczyły zaledwie cztery głosowania, by w ciągu 24 godzin kardynałowie zgromadzeni w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali następcę Jana Pawła II. Po raz pierwszy kamery mogły towarzyszyć kardynałom aż do progu Kaplicy Sykstyńskiej. "Habemus Papam!" - chilijski kardynał Jorge Arturo Median Estevez ogłosił wiernym, że na nowego papieża wybrano kardynała Josepha Ratzingera, który przybrał imię Benedykt XVI. Spośród 115 kardynałów elektorów uczestniczących w wyborze papieża, aż 113 purpuratów mianował w czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II. - Po wielkim Papieżu Janie Pawle II księża kardynałowie wybrali mnie, prostego i skromnego robotnika winnicy Pańskiej - pierwsze słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Bendykta XVI stanowiły hołd złożony osobie Papieża Polaka.

Zabójstwo brata Rogera



Do tragedii doszło podczas modlitw w Taizé. Zamachu dokonała niezrównoważona psychicznie 36-letnia Rumunka. Na wieść o śmierci założyciela ekumenicznej Wspólnoty z Taizé cały chrześcijański świat pogrążył się w żałobie. - Brat Roger jest dla nas znakiem, jak zbliżać się do drugiego człowieka zgodnie z nauką Ewangelii. W jego życiu było miejsce dla wszystkich, niezależnie od religii i wyznania. Jego stosunek do innych cechowała miłość płynąca z Ewangelii i mam nadzieję, że ta miłość pozostanie we wspólnocie braci z Taizé i wśród młodych na całym świecie - powiedział na wieść o zamachu abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

XX Światowe Dni Młodzieży



W tym roku odbywały się w Kolonii i przebiegały pod hasłem "Venimus adorare eum" (Przybyliśmy oddać Mu pokłon). W kulminacyjnym momencie - Mszy św. na Polach Maryjnych pod Kolonią, w której uczestniczył Benedykt XVI, zebrało się blisko milion pielgrzymów, w tym 20 tys. Polaków. W ocenie socjologów większość młodych przybyła do Kolonii w poszukiwaniu wewnętrznej głębi, zainteresowana przesłaniem Biblii, a także nauczaniem Jana Pawła II, którego duchem przepojone było całe spotkanie. - Obejmuję z miłością każdego i każdą z was, młodzi Polacy! Wielki Papież Jan Paweł II powiedziałby wam: podtrzymujcie ogień wiary w waszym życiu i w życiu waszego narodu. Maryja, Matka Chrystusa, niech będzie zawsze waszą Przewodniczką - te słowa Benedykta XVI skierowane do Polaków wywołały burzę oklasków.

Synod biskupów nt. Eucharystii



Eucharystię można by także uznać za "soczewkę", przez którą należy stale weryfikować oblicze i drogę Kościoła (…). Dlatego umiłowany Papież Jan Paweł II chciał poświęcić Eucharystii cały rok, który zakończy się wraz ze zgromadzeniem synodalnym (…) - powiedział Benedykt XVI w dniu rozpoczęcia XI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów. Zdaniem uczestników było to wydarzenie o ogromnym znaczeniu, jeden z najbardziej udanych synodów na przestrzeni minionych lat. Obradom przyświecało hasło: "Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła". Był to swego rodzaju duszpasterski rachunek sumienia Kościoła, dokonany na zakończenie Roku Eucharystii. Synod ukazał problematykę i mnogość zagadnień, którymi żyje Kościół.

Kanonizacje i beatyfikacje

Wśród pierwszych wyniesionych przez Papieża Benedykta XVI do godności świętych znaleźli się:

Józef Bilczewski (1860-1923) - arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego, profesor teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Dzięki jego inicjatywie powstało na terenie archidiecezji lwowskiej 330 obiektów sakralnych. Usiłował zmniejszać konflikty polsko-ukraińskie.

Kajetan Catanoso (1879-1963) - chilijski kapłan, propagator kultu Jezusa Eucharystycznego, założyciel Zgromadzenia Córek św. Weroniki Misjonarek Świętego Oblicza.

Albert Hurtado Cruchaga (1901-1952), także chilijski kapłan. Działał w Akcji Katolickiej. Przyczynił się budowy domów dla najuboższych, co zapoczątkowało chrześcijański ruch społeczny, zwany El Hogar de Cristo (Ognisko Chrystusa). Z jego inicjatywy powstały w Chile chrześcijańskie związki zawodowe.

Zygmunt Gorazdowski (1845-1920) "Lwowski Apostoł Bożego Miłosierdzia", kapłan archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego, założyciel Zgromadzenia Sióstr św. Józefa (sióstr józefitek). Zasłynął swoją pobożnością opartą o sprawowanie i adorację Eucharystii.

Feliks z Nikozji (1715-1787) - włoski kapucyn, nie umiał pisać ani czytać, wyróżniał się umiłowaniem posłuszeństwa, anielską czystością, umiłowaniem umartwienia i prawdziwie seraficką cierpliwością. Jego zadaniem było zbieranie jałmużny dla biedaków, odznaczało go wielkie nabożeństwo do ukrzyżowanego Chrystusa.

Wśród beatyfikowanych w tym roku znaleźli się:

S. Maria Anna Barbara Cope (1838-1918), Amerykanka - ze zgromadzenia sióstr III zakonu św. Franciszka z Syracuse w stanie Nowy Jork. Działała wśród trędowatych na Hawajach, była nazywaną matką Marianną z Molokai (jedna z wysp w tym archipelagu).

Karol de Foucauld (1858-1916), Francuz - kapłan, pustelnik, wywarł znaczący wpływ na duchowość XX wieku. Z "duchowej rodziny o. Karola de Foucauld" wywodzi się 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych, w tym najbardziej znane: mali bracia i siostry Jezusa.

S. Ascensión od Serca Jezusowego Nicol Goni (1868-1940), Hiszpanka - współzałożycielka Zgromadzenia Dominikanek Sióstr Misjonarek Najświętszego Różańca.

Grupa 13 meksykańskich duchownych i świeckich. Wszyscy byli męczennikami, którzy zginęli za wiarę w czasie prześladowań Kościoła w latach dwudziestych XX w. Trwała wtedy tzw. rewolucja meksykańska, która niemal od początku miała charakter antykościelny i antykatolicki. Był to okres wielkiego męczeństwa i wielkich ofiar katolików meksykańskich, którzy w odpowiedzi na nasilające się represje antykościelne wywołali m.in. w prowincji Guadalajara powstanie krwawo stłumione przez władze.

Kard. Klemens August von Galen (1878-1946), Niemiec - biskup Münsteru, nieustraszony przeciwnik reżimu nazistowskiego, obrońca praw człowieka, Żydów i ludzi najsłabszych.

Polacy:
Władysław Findysz (1907-1946) - założyciel zakonu michalitów. W czasach PRL więziony za działalność religijną, zwolniony w skrajnym wyczerpaniu, został uznany za męczennika za wiarę.

Bronisław Markiewicz (1842-1912) - założyciel Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, wybitny pedagog.

Ignacy Kłopotowski (1866-1931) - kapłan, dziennikarz i opiekun ubogich, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek zajmujących się wydawaniem wartościowej prasy dla dzieci, katechetów i wychowawców.

Włoszki:
Maria Pia Mastena (1881-1951) - założycielka Zgromadzenia Sióstr Świętego Oblicza.

Maria Crocifissa Curcio (1877-1957) - założycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Misjonarek św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Eurozja Fabris Barban (1866-1932) - wzorowa żona i matka piętnaściorga dzieci, w tym 6 przybranych. Stworzyła dom, który stał się szkołą świętości.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki