Logo Przewdonik Katolicki

''Ad limina apostolorum''

ks. Roman Walczak
Fot.

W dniach 21-26 listopada 2005 r. w Rzymie odbyła się wizyta "ad limina apostolorum" pierwszej grupy biskupów z Polski, przybyłych z metropolii wrocławskiej, gdańskiej, poznańskiej, szczecińskiej i gnieźnieńskiej, do której zalicza się diecezja włocławska. Obowiązek wizyty "ad limina apostolorum" nakłada na każdego biskupa Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 399 i 400) w celu złożenia...

W dniach 21-26 listopada 2005 r. w Rzymie odbyła się wizyta "ad limina apostolorum" pierwszej grupy biskupów z Polski, przybyłych z metropolii wrocławskiej, gdańskiej, poznańskiej, szczecińskiej i gnieźnieńskiej, do której zalicza się diecezja włocławska. Obowiązek wizyty "ad limina apostolorum" nakłada na każdego biskupa Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 399 i 400) w celu złożenia papieżowi sprawozdania ze stanu powierzonej mu diecezji.Ojciec Święty przyjmuje każdego biskupa na osobistej audiencji, podczas której omawiane są sprawy dotyczące diecezji. Biskupi spotykają się też z przedstawicielami dykasterii Kurii Rzymskiej i relacjonują stan pasterskiej posługi wobec powierzonego im ludu Bożego. Odwiedzają również groby apostołów św. Piotra i Pawła i nawiedzają rzymskie bazyliki. Każdy biskup odbywa taką wizytę co pięć lat.
24 listopada o godz. 18.30 Papież Benedykt XVI przyjął na prywatnej audiencji biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa wraz z biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim i biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim. Spotkanie odbyło się na drugim piętrze Pałacu Apostolskiego, w papieskiej bibliotece. Księżom biskupom towarzyszyli: ks. prał. Marek Sobociński, ks. Roman Walczak i ks. Sławomir Deręgowski. Zgodnie z ceremoniałem papieskim, towarzyszącym oficjalnym wizytom w Watykanie, grupę z Włocławka przywitał i wprowadził do biblioteki przedstawiciel Prefektury Domu Papieskiego. Audiencja rozpoczęła się oddaniem czci Ojcu Świętemu, ucałowaniem Pierścienia Rybaka i serdecznym przywitaniem. Każdy z uczestników przedstawił się, wypowiadając kilka słów o swojej aktualnej pracy. Zasadnicza część audiencji rozpoczęła się po wspólnej fotografii, kiedy w sali wraz z Papieżem pozostał ordynariusz włocławski i towarzyszący mu biskupi. Ojciec Święty wysłuchał słów wprowadzenia wygłoszonych przez bp. Wiesława Meringa, po czym zadawał pytania dotyczące różnych dziedzin życia diecezji włocławskiej i z zainteresowaniem słuchał udzielanych wyjaśnień. Audiencja zakończyła się błogosławieństwem apostolskim udzielonym wszystkim wiernym diecezji włocławskiej.
Tegoroczna wizyta "ad limina apostolorum" miała jeszcze jeden, szczególny wymiar. Biskupi polscy nawiedzili bowiem grób Jana Pawła II, modląc się o jego wyniesienie do chwały ołtarzy. Przybyli tu także z wdzięcznością: wszak to Papież Polak dał doskonały wzór świętości życia i pasterskiej posługi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki