Logo Przewdonik Katolicki

Projektu Socrates ciąg dalszy

Teresa Kowalczyk
Fot.

Przekaz wartości chrześcijańskich w krajach europejskich stał się tematem międzynarodowego projektu partnerskiego realizowanego w ramach programu Socrates Grundtvig 2, który dotyczy kształcenia dorosłych i finansowany jest ze środków Wspólnoty Europejskiej. W ramach wspomnianego projektu partnerskie diecezje Magdeburg (Niemcy), Kaisiadorys (Litwa) i Gniezno włączyły się we wspólną...

Przekaz wartości chrześcijańskich w krajach europejskich stał się tematem międzynarodowego projektu partnerskiego realizowanego w ramach programu Socrates Grundtvig 2, który dotyczy kształcenia dorosłych i finansowany jest ze środków Wspólnoty Europejskiej.W ramach wspomnianego projektu partnerskie diecezje Magdeburg (Niemcy), Kaisiadorys (Litwa) i Gniezno włączyły się we wspólną inicjatywę, której celem jest wymiana doświadczeń na temat tradycji wartości chrześcijańskich. W drugim roku realizacji projektu zaplanowano tzw. hospitacje w krajach partnerskich. Pierwsze z nich odbyły się w Magdeburgu w dniach 9-13 listopada br. Uczestniczyły w nich Marzenna Kubiak - doradca metodyczny nauczycieli religii oraz Teresa Kowalczyk - pracownik Wydziału Katechechizacji i Szkół Katolickich Kuri Metropolitalnej w Gnieźnie. Niezwykle interesującą częścią tego spotkania była wizyta w katolickiej szkole podstawowej w Magdeburgu, która realizuje koncepcję pedagogiczną, tzw. Marchtaler Plan. Koncepcja ta został opracowana 20 lat temu w Akademii Katolickiej w Obermarchtal i stosowana jest w kilku szkołach katolickich w Niemczech. Kształ enie według niej realizowane je t poprzez następujące elementy: poranny krąg, swobodną pracę w iszy, kształcenie zintegrowane, kształcenie przedmiotowe.
Jako że "Marchtaler Plan" jest formą kształcenia zintegrowanego, zagadnienia z różnych przedmiotów nauczania łączone są wspólnymi tematami. Ta forma pracy wymaga od nauczycieli rzetelnego i dosyć czasochłonnego przygotowania, jednak dla dzieci jest ona atrakcyjna i owocna. Taki przekaz wiadomości i wartości chrześcijańskich jest bowiem cenną pomocą w integralnym rozwoju dzieci i młodzieży, m. in. w kształtowaniu w sobie poczucia odpowiedzialnej wolności.

Figury biblijne


Kolejnym, ważnym punktem wizyty w Magdeburgu było uczestnictwo w warsztatach: "Biblijne figury według Doris Egli", zorganizowanych przez dyrektora Wydziału Szkół, Wychowania i Kształcenia Nauczycieli Diecezji Magdeburg - Petera Brause. Twórcą tej metody są Doris i Primo Egli - małżeństwo mieszkające w Baar w Szwajcarii. W latach sześćdziesiątych XX wieku w ich rodzinie zrodziła się tradycja opowiadań biblijnych przy pomocy figurek. Z czasem Doris i jej mąż Primo rozwinęli konstrukcję biblijnych figur. Zyskały one odpowiednie proporcje, kształt i wygląd. "Egli-Figury" są wykonywane z odrutowanego sizalu, głowa z bardzo twardej gąbki, pokrytej materiałem i peruką. Pozwalają się one wyginać w dowolne kształty, a stopy ze stosunkowo ciężkimi, metalowymi butami sprawiają, iż są one stabilne. Poprzez zmianę strojów, nakryć głowy czy dodatków mogą przedstawiać różne postaci. Stopniowo Doris wypracowała określone metody opowiadania biblijnego z wykorzystaniem tak skonstruowanych figurek. Dziś w wielu kościołach i instytucjach w Niemczech czy też w Szwajcarii zadziwiają swym kształtem i wyglądem biblijne "Egli-Figury", które niekiedy osiągają nawet 1,40cm wysokości.
Pracując w czteroosobowej grupie, mieliśmy okazję wykonywać figurki biblijne pod kierunkiem prowadzącej warsztat - Iris Donges. Każdy dzień kończył się krótką medytacją biblijną, a niekiedy tańcem religijnym. Praca wymagająca wiele cierpliwości, nieco talentu i kreatywności, przynosiła powoli efekty. Wiele duchowych sił dodawały poranne medytacje z wykorzystaniem figur. Rozważana była przypowieść o Synu Marnotrawnym (por. Łk 15, 11-32). Wykonanie strojów i skórzanych butów było ostatnim etapem pracy.
W ramach podsumowania warsztatów przygotowano przy pomocy figur interpretację jednego z aspektów Przypowieści o synu marnotrawnym. Było to kolejne głębokie doświadczenie odkrywania twórczej formy pracy z tekstami biblijnymi, będącej tym samym ciekawą i niezwykle barwną metodą przekazu wartości.
Spotkanie magdeburskie pozwoliło poznać innowacyjne i interesujące formy przekazu wartości, które uaktywniają wszelkie psychofizyczne i duchowe potencjały człowieka. Uczestnictwo przedstawicieli archidiecezji gnieźnieńskiej w tym spotkaniu stanowiło kolejny element procesu tworzenia europejskiej wspólnoty ducha. Kolejne hospitacje z udziałem przedstawicieli diecezji Kaisiadorys z Litwy odbędą się w Gnieźnie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki