Logo Przewdonik Katolicki

Myślą i sercem w Betlejem

Urszula Frącala
Fot.

Zgodnie z piękną tradycją Szkoły Podstawowej w Galewie, 22 grudnia 2004 r. wystawiono jasełka. Przedstawienie odbyło się w sali gimnastycznej, główny element scenografii stanowiła betlejemska szopka. Dyrektor szkoły Jan Szafrański powitał publiczność: uczniów, nauczycieli i gości, wśród nich proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Galewie, ks. kan. Stanisława Gołębiewskiego,...

Zgodnie z piękną tradycją Szkoły Podstawowej w Galewie, 22 grudnia 2004 r. wystawiono jasełka. Przedstawienie odbyło się w sali gimnastycznej, główny element scenografii stanowiła betlejemska szopka. Dyrektor szkoły Jan Szafrański powitał publiczność: uczniów, nauczycieli i gości, wśród nich proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Galewie, ks. kan. Stanisława Gołębiewskiego, władze gminy Brudzew i rodziców uczniów.
Scenariusz i aranżacja jasełek, autorstwa katechetki Urszuli Frącali i nauczycielki muzyki Magdaleny Grzelak, miały skłaniać widzów do poważnej, teologicznej refleksji, mimo że sceny wyrażały spontaniczną radość ludzi z przyjścia na świat Syna Bożego. Wydaje się, że cel został osiągnięty. Wszyscy przenieśliśmy się myślą w odległą przeszłość i odległe miejsce: całym sercem byliśmy przy Świętej Rodzinie. Skorzystaliśmy z szansy przeżycia poglądowej katechezy o narodzeniu Dzieciątka Jezus i ponownego odnalezienia ducha Bożego Narodzenia. Tło muzyczne widowiska stanowiły polskie kolędy, pięknie wykonane przez szkolny chór.
Gdy przebrzmiały ostatnie słowa, akordy i brawa, życzenia świąteczne złożył wszystkim obecnym dyrektor szkoły i ksiądz proboszcz. Później dzieliliśmy się opłatkiem, a następnie zasiedliśmy do wieczerzy wigilijnej.
Po raz pierwszy w historii szkoły zorganizowano konkurs na najpiękniejszą szopkę betlejemską. Przeprowadziły go Urszula Frącala i Elżbieta Struglińska, które wcześniej opracowały zasady regulaminu. Ostatecznie do konkursu zgłoszono 26 szopek, wykonanych przez uczniów podczas Adwentu. Prace oceniała komisja w składzie: dyr. Jan Szafrański, Elżbieta Struglińska, Joanna Rosicka, Urszula Frącala i Krzysztof Kabot. W kategorii uczniów młodszych pierwsze miejsce zajęli Bartosz Marchwicki i Agnieszka Sobańska, drugie - Katarzyna Przysło, trzecie - Natalia Moksik i Paweł Dudziński. W kategorii uczniów starszych pierwszą nagrodę otrzymał Krzysztof Robak, drugą - Cezary Kołodziejek, trzecią - Paulina Gnatkowska, Alicja Durczyńska i Angelika Malesza. Wszystkie szopki trafiły na wystawę do kościoła w Galewie.
Zarówno jasełka, jak i konkurs dostarczyły naszym uczniom bogatych przeżyć edukacyjnych i duchowych. Obserwując ich siedzących na widowni podczas przedstawienia, jak również patrząc na ich rodziców, nauczycieli i gości szkoły, uwierzyłam w to, że zjednoczyliśmy się z Jezusem, który przyszedł na świat, aby nas zbawić.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki