Logo Przewdonik Katolicki

Nagroda za pojednanie polsko-niemieckie

JGK
Fot.

Były prezydent Republiki Federalnej Niemiec Johannes Rau został laureatem Nagrody im. Króla Gustawa Adolfa z Ewangelickiego Kościoła Krajowego Hesji Nassau. Dzieło Pomocy im. Króla Gustawa Adolfa założono w 1832 roku. Jego celem jest wspieranie diaspory ewangelickiej nie tylko w Europie i Ameryce Łacińskiej, ale również w Azji Środkowej poprzez finansowanie przedsięwzięć diakonijnych...

Były prezydent Republiki Federalnej Niemiec Johannes Rau został laureatem Nagrody im. Króla Gustawa Adolfa z Ewangelickiego Kościoła Krajowego Hesji Nassau. Dzieło Pomocy im. Króla Gustawa Adolfa założono w 1832 roku. Jego celem jest wspieranie diaspory ewangelickiej nie tylko w Europie i Ameryce Łacińskiej, ale również w Azji Środkowej poprzez finansowanie przedsięwzięć diakonijnych i parafialnych. W Polsce Dzieło Pomocy działa pod nazwą Bratnia Pomoc Gustawa Adolfa. Każdego roku polscy luteranie zbierają w swoich parafiach pieniądze dla współwyznawców z kraju i zagranicy. Z jej pomocy korzystało już wiele parafii ewangelickich.
Prezydent Johannes Rau został nagrodzony za swój wkład w pojednanie polsko-niemieckie. W 2003 roku w Darmstadt tę samą nagrodę otrzymał premier Jerzy Buzek. Wyróżnienie jest przyznawane co dwa lata.
Johannes Rau, absolwent Szkoły Księgarskiej w Kolonii, pracował jako sekretarz, a następnie członek zarządu i dyrektor Wydawnictwa Młodzieży Ewangelickiej. Równocześnie był działaczem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). W 1958 roku został posłem do Landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii, a w dwadzieścia lat później - premierem Nadrenii. Urząd sprawował do roku 1998. W maju 1999 roku został wybrany na ósmego prezydenta w historii RFN.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki