W Ostrej świeci Bramie

W setną rocznicę powstania Chóru "Lutnia" im. Stanisława Moniuszki, działającego przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, zorganizowano autokarową pielgrzymkę dziękczynną do Matki Bożej Ostrobramskiej. Duchowym opiekunem pątników był proboszcz parafii ks. kan. Józef Wronkiewicz.

Pielgrzymka trwała od 28 lipca do 1 sierpnia. Gdy 29 lipca pielgrzymi dotarli do Wilna, pierwsze...
Czyta się kilka minut

W setną rocznicę powstania Chóru "Lutnia" im. Stanisława Moniuszki, działającego przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, zorganizowano autokarową pielgrzymkę dziękczynną do Matki Bożej Ostrobramskiej. Duchowym opiekunem pątników był proboszcz parafii ks. kan. Józef Wronkiewicz.

Pielgrzymka trwała od 28 lipca do 1 sierpnia. Gdy 29 lipca pielgrzymi dotarli do Wilna, pierwsze kroki skierowali do Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie.

Uczestnicy pielgrzymki zwiedzili najważniejsze dla Polaków miejsca Wilna, m.in.: kościół św. Teresy, św. Anny, św. Kazimierza, klasztor Ojców Bazylianów (w XIX w. było w nim więzienie, w którym przebywał Adam Mickiewicz) i kościół Świętego Ducha, gdzie przed obrazem "Jezu, ufam Tobie" Eugeniusza Kazimirowskiego odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W ich pamięci zostanie też kościół Świętych Apostoła Piotra i Pawła na Antokolu i katedra wileńska, gdzie oddali cześć relikwiom św. Kazimierza Królewicza. Zwiedzili Uniwersytet Wileński, kościół św. Jana, w którym przez wiele lat organistą był Stanisław Moniuszko, i Muzeum Adama Mickiewicza. - W hotelu gospodarze zorganizowali spotkanie z naszym chórem, które przekształciło się w wieczór piosenki religijnej i patriotycznej - wspomina dyrektor "Lutni" Jan Kordylewski.

Będąc na cmentarzu Na Rossie, przed Grobem Matki i Sercem Syna - mogiłą matki Józefa Piłsudskiego, gdzie spoczywa serce Marszałka, chór odśpiewał "Marsz Pierwszej Brygady".

W ostatnim dniu pielgrzymki, w intencji chórzystów i ich rodzin oraz zmarłych członków "Lutni", Mszę św. przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia odprawił ks. kan. Józef Wronkiewicz. Kolski chór wystąpił podczas liturgii, na organach grał Jan Kordylewski. Po Eucharystii śpiewacy i dyrygent otrzymali gratulacje od innych grup pielgrzymkowych. Już dziś planowana jest przyszłoroczna pielgrzymka - do Lwowa.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 36/2005