Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce

PK
Fot.

Pokłonili się Maryi w ''Jerozolimie Wschodu'' Od obrzędu poświęcenia szat Matki Bożej i procesji do kaplicy Domu Maryi na kalwaryjskich dróżkach rozpoczął się tegoroczny odpust w sanktuarium maryjnym w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uroczystościom odpustowym w XVII-wiecznym sanktuarium przewodniczyli: kard. Marian Jaworski, metropolita, lwowski obrządku łacińskiego, abp Józef...

Pokłonili się Maryi w ''Jerozolimie Wschodu''Od obrzędu poświęcenia szat Matki Bożej i procesji do kaplicy Domu Maryi na kalwaryjskich dróżkach rozpoczął się tegoroczny odpust w sanktuarium maryjnym w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Uroczystościom odpustowym w XVII-wiecznym sanktuarium przewodniczyli: kard. Marian Jaworski, metropolita, lwowski obrządku łacińskiego, abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Marian Buczek ze Lwowa oraz bp Adam Szal z Przemyśla. Doroczny odpust w uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej zgromadził, zdaniem gospodarzy miejsca, kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Podczas uroczystości odsłonięto cudowny obraz, przed którym na cześć Maryi wierni odśpiewali Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Odbyły się też liczne procesje na kalwaryjskich dróżkach połączone z modlitwą i rozważaniami. W 1668 r. do Kalwarii przybyli ojcowie franciszkanie, którzy od samego początku szerzyli tam kult Męki Pańskiej i Matki Bożej. Kalwaria Pacławska nazywana "Jerozolimą Wschodu" posiada ponad 40 kaplic rozsianych po okolicznych wzgórzach. Czczony jest tam słynący łaskami, cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, sprowadzony z franciszkańskiego kościoła w Kamieńcu Podolskim w 1672 r. Na zdjęciu: Uczestnicy 14. Pieszej Lwowskiej Pielgrzymki w drodze na Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Pacławskiej.

Hołd dla Świętej KarmelitankiByła Żydówką, która przeszła na katolicyzm; Niemką, zamordowaną przez nazistów w obozie zagłady; wyniesioną na ołtarze przez Papieża Polaka - powiedział abp Marian Gołębiewski podczas odpustu ku czci Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża, zamordowanej przed 63 laty w KL Auschwitz. Metropolita wrocławski zauważył, że karmelitańska święta doskonale nadaje się na to, żeby być patronką chrześcijańsko-żydowskiego dialogu i polsko-niemieckiego pojednania.
Uroczystości odpustowe w Oświęcimiu wypełniła Msza św., modlitwa o pokój na świecie oraz program artystyczny. Uczestnicy uroczystości zgromadzili się też na modlitwie o pokój pod Pomnikiem Pomordowanych, w której wzięli udział m.in. abp Gołębiewski, bp Janusz Zimniak z diecezji bielsko-żywieckiej oraz o. Albert Wach, prowincjał krakowskiej prowincji karmelitów. Pod pomnikiem odczytano list kard. Franciszka Macharskiego, wystosowany z okazji XX Światowego Dnia Młodzieży. Kardynał wskazuje w nim na więzy, łączące Kolonię i Oświęcim. W Kolonii patronka Europy wstąpiła do Karmelu, w Oświęcimiu zginęła śmiercią męczeńską. Były metropolita krakowski wezwał do ciągłej troski o budowanie świata, w którym nie powtórzą się okrucieństwa ostatniej wojny światowej. Edyta Stein, siostra Teresa Benedykta od Krzyża zginęła w komorze gazowej w Auschwitz 9 sierpnia 1942 roku. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 1 maja 1987 roku, w Kolonii, a świętą - 11 października 1998 roku w Rzymie. Jest współpatronką Europy.

Spotkanie w papieskich stronachNiemal tysiąc młodych ludzi z Polski oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej przyjechało do Wadowic na VI Spotkania Młodych "Wadowice 2005" - największe w Europie Środkowo-Wschodniej zgromadzenie poprzedzające Światowe Dni Młodzieży. W wadowickim zjeździe młodych biorą udział Polacy oraz ponad trzystu ich rówieśników ze Słowacji, Rosji, Białorusi i Ukrainy, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych. Prawie siedmiuset uczestników wadowickiego spotkania podążylo specjalnymi autobusami do Kolonii, by spotkać się z Ojcem Świętym. Część osób pozostało w Wadowicach, by w łączności z młodzieżą całego świata wspólnie świętować uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i modlić się o owoce Światowych Dni Młodzieży.

W skrócie

Benedykt XVI mianował abp. Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego, swoim specjalnym wysłannikiem na uroczystości 25-lecia założenia NSZZ "Solidarność". 31 sierpnia w Gdańsku pod przewodnictwem abp. Stanisława Dziwisza odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Oficjalne obchody jubileuszowe NSZZ "Solidarność" rozpoczęły się 7 sierpnia.

Z Kalisza wyruszyła najstarsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę, idąca po raz 368. Pielgrzymów pożegnał biskup kaliski Stanisław Napierała. Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest przesłanie XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii: "Przybyliśmy oddać Mu pokłon". Kaliska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Częstochowy w 1637 r. Pątnicy wędrowali nawet podczas okupacji niemieckiej i w czasach stalinowskich.

Na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce odbyła się uroczystość odpustowa, w której uczestniczył m.in. prezydent Czech Vaclav Claus. Mszy św. dla ponad 500 osobowej grupy pielgrzymów przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Odprawiana była ona z okazji wspomnienia św. Wawrzyńca, patrona znajdującej się tutaj kaplicy z 1681 r., a także opiekuna ratowników i przewodników górskich.

O pilną pomoc dla ludności afrykańskiego Nigru apeluje do wiernych biskup tarnowski Wiktor Skworc. Bp Skworc zaapelował do wiernych, aby przekazali przynajmniej równowartość bochenka chleba jako ofiarę na zagrożonych śmiercią głodową w Afryce. W najbliższym czasie milion ludzi, w tym setki tysięcy dzieci, umrą z głodu, jeśli nie otrzymają pomocy.

W deszczu pierwszego dnia, a w słońcu drugiego, wędrowali na Jasną Górę uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Sosnowieckiej. Biskup sosnowiecki Adam Śmigielski, żegnając pielgrzymów, prosił, by idący modlili się, "by Polacy mieli dość oleju w głowie, by w parlamencie zasiadali ludzie mądrzy, którzy nie będą uchwalać praw przeciwnych rodzinie i życiu. Bo największym nieszczęściem człowieka jest głupota. Otwórzcie drzwi Chrystusowi, a zamknijcie głupocie" - radził kaznodzieja.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki