Logo Przewdonik Katolicki

O żołnierzu i jego rycerzach

Kalikst Nagel
Fot.

Słońce paliło niemiłosiernie i żar lał się z nieba, gdy oczekiwałem na spotkanie z duszpasterzem strażaków archidiecezji poznańskiej, księdzem prałatem Konradem Kaczmarkiem. Miałem nieodparte wrażenie, że w ten sposób pogoda nie pozwala mi odbiec w myślach od tematu rozmowy, którą miałem za chwilę odbyć, a która miała dotyczyć powstawania albumu opowiadającego o ludziach...

Słońce paliło niemiłosiernie i żar lał się z nieba, gdy oczekiwałem na spotkanie z duszpasterzem strażaków archidiecezji poznańskiej, księdzem prałatem Konradem Kaczmarkiem. Miałem nieodparte wrażenie, że w ten sposób pogoda nie pozwala mi odbiec w myślach od tematu rozmowy, którą miałem za chwilę odbyć, a która miała dotyczyć powstawania albumu opowiadającego o ludziach gaszących płomienie i schładzających żar oraz o ich patronie - św. Florianie. Ksiądz prałat Kaczmarek ze słyszalnym ciepłem w głosie opowiadał o albumie i jego powstawaniu.


A zaczęło się to tak…


- Geneza opracowania "Święty Florian i jego rycerze w Archidiecezji Poznańskiej" jest wyjątkowa - zauważa ksiądz Kaczmarek. - W kwietniu zeszłego roku udałem się wraz z nadbrygadierem Ryszardem Kamińskim, komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, oraz Władysławem Wesołowskim, wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej, do księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, aby zaprosić naszego metropolitę na inaugurację jubileuszu 1700-lecia męczeńskiej śmierci św. Floriana - rzymskiego oficera, który został stracony za przyznanie się do wyznawania chrześcijaństwa. Właśnie w trakcie tej rozmowy arcybiskup Stanisław Gądecki zaproponował przygotowanie publikacji o św. Florianie z racji obchodzonego jubileuszu.
Ksiądz prałat podjął się tego zadania. Informacje niezbędne do stworzenia albumu zostały zebrane w drodze ankiety wystosowanej do poszczególnych parafii oraz jednostek OSP i PSP. Bardzo wiele osób i instytucji przyczyniło się do powstania tej monografii i wszyscy byli niezwykle życzliwi i pomocni.

O kulcie św. Floriana


Niewielu ludzi niemających na co dzień styczności ze strażakami zdaje sobie sprawę, jak mocno św. Florian jest obecny w ich życiu. Figury i obrazy przedstawiające jego bardzo często zdobią remizy i strażnice, a wizerunek świętego znajduje się na sztandarach wielu jednostek OSP i PSP oraz licznych kartach pocztowych upamiętniających strażackie jubileusze. Te ślady obecności patrona strażaków (udokumentowane w albumie licznymi fotografiami rzeczonych obrazów, figur, sztandarów i pocztówek) oraz unikatowy zbiór modlitw do św. Floriana dowodzą, że nie jest to święty zapomniany. Ksiądz prałat Kaczmarek dodaje, że dzięki obchodom jubileuszu kult ten uległ nawet poszerzeniu.

Nie tylko lanie wody


Strażacy niezmiennie zajmują w badaniach zaufania społecznego czołowe miejsce. Bierze się to m.in. z ogromu pracy, którą wykonują w swoich miejscach zamieszkania.
- Strażacy nie tylko gaszą pożary i pomagają ofiarom wypadków, ale także, szczególnie w mniejszych miejscowościach, pomagają w obsłudze uroczystości religijnych oraz opiekują się cmentarzami. Pełnią oni również funkcje wychowawcze - przekazują wiadomości z zakresu obrony cywilnej i przeciwpożarowej, uczą porządku i poszanowania dóbr kultury - mówi ich kapelan.

Trochę historii


- Dawniej służba strażaka wyglądała inaczej - strażacy zajmowali się kupiectwem, rzemiosłem, a gdy tylko dowiedzieli się o pożarze, biegli i gasili, pomagali. Zupełnie inaczej wyglądało też wyposażenie - opowiada ksiądz prałat.
Szerzej historia ochrony przeciwpożarowej w Polsce oraz w naszym regionie została opisana w albumie. Tę książkową wiedzę można pogłębić, odwiedzając zaprezentowane w skrócie w jednym z rozdziałów Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, o którym niewielu ludzi wie, a które z całą pewnością warte jest zobaczenia.

Kolorowe opakowanie i wartościowa zawartość


To, co przynajmniej dla mnie jest największą wartością tego opracowania, to niezwykle duża ilość fotografii. Doskonale dokumentują one pracę strażaków i jej charakter. Służba w straży pożarnej jest służbą dla społeczeństwa , której przyświeca hasło "Bogu na chwałę - bliźniemu na ratunek". Jest przez to realizacją Chrystusowego nakazu miłości bliźniego.
Oprócz obowiązków i pracy strażaków bardzo wiele zdjęć przedstawia różne wydarzenia i uroczystości z życia rycerzy św. Floriana. Szczególnie warte uwagi są śluby strażackich par małżeńskich oraz ostatnie pożegnania nad grobem, czynione przez dawnych druhów umarłym strażakom.

Dziecięce marzenia


- Mój ojciec był strażakiem. Pamiętam, jaką przyjemność sprawiało mi chodzenie z trąbką strażacką i trąbienie - mówi ksiądz prałat Kaczmarek, który w tym roku obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia kapłaństwa.
Również dziś pierwszymi planami zawodowymi wielu chłopców są marzenia o pracy w straży pożarnej. Liczne zdjęcia z obozów młodzieżowych drużyn pożarniczych są najlepszym tego dowodem.
- Służba strażaka uczy zaradności, odwagi, wytrwałości i odpowiedzialności, kształtuje ciało i ducha. Obozy wiele dają tym chłopcom - nawet, jeśli nie zostaną strażakami. Najważniejsze na takim obozie zawsze jest pasowanie, kiedy dzieci ubierają mundury i składają ślubowanie. To bardzo ładnie wygląda.

Kupić, nie kupić? Jak kupić?


Album ten nie będzie dostępny w księgarniach, dlatego warto, by każdy, kto chce trochę bliżej poznać wszystko, co jest związane ze św. Florianem i jego rycerzami w naszej diecezji, zwrócił się za pośrednictwem Wojewódzkiego Zarządu OSP i Wojewódzkiej Komendy PSP do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, która jest jego wydawcą, i zamówił go dla siebie. Gorąco polecam.

Książkę "Św. Florian i jego rycerze w Archidiecezji Poznańskiej"
można zamówić telefonicznie (061 664 08 75).
Ks. prałat Konrad Kaczmarek bardzo dziękuje księżom i strażakom oraz tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na ankietę nt. kultu św. Floriana.


Ks. prałat Konrad Kaczmarek, ur. 1928, kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu, w bieżącym roku obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Wieloletni proboszcz w Lesznie, obecnie mieszka w swojej rodzinnej parafii w Gostyniu. Autor licznych publikacji, wśród nich cennego opracowania "Z dziejów kultu św. Mikołaja w Polsce"; pod jego redakcją wydano także "Dzieje parafii św. Mikołaja w Lesznie". Jest kapelanem strażaków archidiecezji poznańskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki