Logo Przewdonik Katolicki

Ius Canonicum - Jak zyskać odpust (15)

ks. Benedykt Glinkowski
Fot.

Modlitwy błagalne i dziękczynne 1. Odpustu zupełnego udziela się wiernemu, który w kościele lub innym miejscu modlitwy pobożnie uczestniczy w uroczyście wykonywanym śpiewie lub recytacji: - hymnu "Przybądź, Stwórco, Duchu Boży", albo pierwszego dnia w roku celem upraszania spełnienia pobożnych dzieł w ciągu całego roku, albo w uroczystość Zesłania Ducha Świętego; - hymnu "Ciebie...

Modlitwy błagalne i dziękczynne
1. Odpustu zupełnego udziela się wiernemu, który w kościele lub innym miejscu modlitwy pobożnie uczestniczy w uroczyście wykonywanym śpiewie lub recytacji:
- hymnu "Przybądź, Stwórco, Duchu Boży", albo pierwszego dnia w roku celem upraszania spełnienia pobożnych dzieł w ciągu całego roku, albo w uroczystość Zesłania Ducha Świętego;
- hymnu "Ciebie Boga wysławiamy", ostatniego dnia w roku celem podziękowania Bogu za wszelkie dobrodziejstwa uzyskane w mijającym roku.
2. Odpustu cząstkowego udziela się wiernemu, który:
- na rozpoczęcie i zakończenie dnia,
- przy rozpoczęciu i na zakończenie własnych obowiązków,
- przed i po posiłku
pobożnie odmówi jakąś prawnie zatwierdzoną modlitwę błagalną i dziękczynną, np.
1. Czynności nasze, prosimy Cię, Panie, natchnieniem swoim uprzedzaj i pomocą wspieraj, ażeby każda nasza czynność od Ciebie zawsze się zaczynała i przez Ciebie zaczęta w Tobie się kończyła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
2. Dziękujemy Ci, Wszechmogący Boże, za wszystkie dobrodziejstwa Twoje, który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
3. Pobłogosław Panie Boże nas i te dary, które dzięki Twej hojności będziemy spożywali. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
4. Panie, Boże Wszechmogący, który pozwoliłeś nam doczekać początku tego dnia, otaczaj nas dzisiaj swoją mocą, abyśmy nie popełnili żadnego grzechu, lecz w swoich słowach, myślach i uczynkach pełnili Twą sprawiedliwość. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. 5. Wysłuchaj nas, Panie Święty, Ojcze Wszechmogący, wieczny Boże i racz zesłać z nieba świętego Anioła Swego, aby strzegł, osłaniał, chronił, nawiedzał i bronił wszystkich mieszkańców tego domu. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
6. Przybądź, Duchu Święty, napełnij serca wiernych Twoich i ogień miłości w nich zapal.
7. Nawiedź, prosimy Cię, Panie, ten dom i oddal od niego wszystkie zasadzki nieprzyjacielskie. Aniołowie Twoi niech w nim zamieszkają i niech nas strzegą w pokoju, a Twoje błogosławieństwo niech zawsze będzie nad nami. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki