Logo Przewdonik Katolicki

Eucharystia szkołą męczeństwa

ks. Karol Skopiński
Fot.

Papież Jan Paweł II wyniósł do godności ołtarzy wielu świętych i błogosławionych, wśród nich jest stu ośmiu błogosławionych męczenników II wojny światowej. W Bydgoszczy Ojciec Święty uczył: "Oni wszyscy dali świadectwo wierności Chrystusowi pomimo przerażających swym okrucieństwem cierpień. Są dla nas przykładem, byśmy tak jak oni dawali świadectwo wierności Krzyżowi...

Papież Jan Paweł II wyniósł do godności ołtarzy wielu świętych i błogosławionych, wśród nich jest stu ośmiu błogosławionych męczenników II wojny światowej. W Bydgoszczy Ojciec Święty uczył: "Oni wszyscy dali świadectwo wierności Chrystusowi pomimo przerażających swym okrucieństwem cierpień. Są dla nas przykładem, byśmy tak jak oni dawali świadectwo wierności Krzyżowi Chrystusa. Dzisiaj chcemy oddać im cześć za to, że nie lękali się podjąć tej próby i za to, że nam pokazali drogę, którą trzeba iść".Kościół ukazuje wiernym liczne przykłady tych, którzy głosili i bronili prawdy, przykazań Bożych, nauki Chrystusa aż do męczeństwa. Przykładem takiego heroizmu wiary byli błogosławieni męczennicy Eucharystii i jedności kapłańskiej z parafii pw. Opieki Matki Bożej w Osięcinach: bł. ks. kan. Wincenty Matuszewski i bł. ks. Józef Kurzawa. Bóg umocnił ich swoją łaską i gdy przyszedł czas, po północy 24 maja 1940 r., gdy na plebanię wkroczyli hitlerowscy zbrodniarze - kapłani, podobnie jak Chrystus, wpierw upokarzani, bici, odważnie podążyli na swoją ostatnią "drogę krzyżową". Zakończyła się ona w Witowie, gdzie obaj zostali rozstrzelani.
Trzynastego czerwca 1999 r. zostali wyniesieni przez Ojca Świętego do chwały ołtarzy. W ten sposób wypełniły się słowa Pisma Świętego: "[Ziarno], jeżeli obumrze, przynosi plon obfity" (por. J 12, 24).
By żyły w pamięci parafian z Osięcin postacie błogosławionych duszpasterzy, by utwierdzać ich w wierze, że życie chrześcijanina wiąże się z tajemnicą Eucharystii, a także po to, by godnie przygotować wspólnotę na przeżywanie 65. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Wincentego i bł. ks. Józefa, w Roku Eucharystii, raz w miesiącu w parafii w Osięcinach odbywało się wieczorne czuwanie eucharystyczne. Składały się na nie rozważania eucharystyczne, śpiew pieśni i piosenek religijnych. Uwieńczeniem każdego czuwania był Apel Jasnogórski. Autorami scenariuszy byli katechetka Agnieszka Matkowska i ks. Karol Skopiński - wikariusz parafii. W montażu słowno-muzycznym występowała młodzież gimnazjalna, która czytała rozważania. Piosenki religijne wykonał zespół "Vita Tua".
W czuwaniach uczestniczyło wielu parafian - młodych i starszych. Ich zainteresowanie, obecność w kościele była dla nas, przygotowujących program spotkań, radością i nagrodą za poniesiony trud. Ufamy, że śmierć błogosławionych duszpasterzy z Osięcin umocni słabych i będzie znakiem nadziei dla wspólnoty parafialnej. Dla nas wszystkich niech będą drogowskazem słowa Jana Pawła II: "Patrząc na przykład męczenników, nie bójcie się dawać świadectwa. Nie lękajcie się świętości. Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki