Logo Przewdonik Katolicki

34. Tydzień Okresu Zwykłego
II Tydzień Psałterza

ks. Jacek Kacprzak
Fot.

Poniedziałek, 22 listopada św. Cecylii, dziewicy i męczennicy Pieśń odkupionych przez Baranka (Ap 14,1-3; 4b-5) Wdowi grosz (Łk 21,1-4) "Ta uboga wdowa wrzuciła więcej niż wszyscy inni Wrzuciła wszystko". Po raz kolejny potwierdziło się, że Bóg patrzy na serce, a nie na ilość pieniędzy na tacy. Bóg patrzy na serce i ogarnia je w całości, z wszystkimi okolicznościami...

Poniedziałek, 22 listopada
św. Cecylii, dziewicy i męczennicy


Pieśń odkupionych przez Baranka (Ap 14,1-3; 4b-5)
Wdowi grosz (Łk 21,1-4)


"Ta uboga wdowa wrzuciła więcej niż wszyscy inni… Wrzuciła wszystko".
Po raz kolejny potwierdziło się, że Bóg patrzy na serce, a nie na ilość pieniędzy na tacy. Bóg patrzy na serce i ogarnia je w całości, z wszystkimi okolicznościami życia człowieka.
To właśnie dlatego w życiu duchowym nie ma porównywania. Nie mierzy się jakości pielgrzymowania długością marszruty, znaczenia modlitwy czasem jej trwania, poświęcenia ilością pieniędzy wrzuconych do świątynnej skarbony.

Wtorek, 23 listopada


Sąd ostateczny jako żniwo i winobranie (Ap 14,14-20)
Zapowiedź zburzenia świątyni (Łk 21,5-11)

"Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony".
Każdy wiek ma swoją apokalipsę. W każdym czasie brat przelewa krew brata. W każdym czasie. Także i w naszym. A może szczególnie w naszym? Widzimy, że powstaje naród przeciw narodowi. Obawiamy się nieobliczalnej siły przyrody. Bieleje już zboże ludzkości i dojrzewają winogrona historii.
Nie pytaj, czy to już nadszedł czas. Nie zamartwiaj się losem świata. Zapytaj najpierw o to czy sam jesteś gotowy na żniwo.


Środa, 24 listopada
św. męczenników Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy


Pieśń Mojżesza i Baranka (Ap 15,1-4)
Jezus zapowiada prześladowanie swoich wyznawców (Łk 21,12-19)


"Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony".
Nie tłumacz się wszystkim ze wszystkiego. Oskarżyciele mają już swoją prawdę i nie zawsze są skłonni ją porzucić. Nie wszystkie wyjaśnienia zostaną zrozumiane.
Nie broń się. Jezus daje wymowę i mądrość, której ostatecznie nikt nie może się oprzeć. Daje wymowę dobra i jego mądrość. Nic więcej nie trzeba.

Czwartek, 25 listopada


Upadek grzesznego miasta (Ap 18,1-2.21-23; 19,1-3.9)
Powtórne przyjście Chrystusa (Łk 21,20-28)


"I światło lampy już w tobie nie rozbłyśnie. I głosu oblubieńca i oblubienicy już w tobie się nie usłyszy".
Wyglądamy słusznej kary za zbrodnie. Oczekujemy sprawiedliwości na świecie i wierzymy, że ona nadejdzie. Tak wierzył i św. Jan, kiedy zapowiadał zniszczenie Rzymu - Babilonu, Wielkiej Nierządnicy.
Tak, trzeba usunąć zło, jak się wrzuca kamień w morze, aby już go nie było. Ale Babilonu trzeba najpierw szukać w sobie i z siebie go usunąć, bo przecież nie może być we mnie miejsc bez Boga. Wszak i ja jestem zaproszony na ucztę Godów Baranka.


Piątek, 26 listopada


Sąd ostateczny (Ap 20,1-4.11-21,2)
Przypowieść o drzewie figowym (Łk 21,29-33)


Tablica z nazwiskami osób, które zdały egzamin wstępny i zostały przyjęte na uczelnię. Kandydaci na studentów z niepokojem wpatrują się w maczek napisów. Od znalezienia na liście swojego imienia zależy ich przyszłość.
Czasami się boję, że kiedy będziemy się tłoczyć wokół tronu Boga, wpatrując się w księgę życia, nie znajdę tam swego imienia… A przecież wydaje mi się, że żyję dobrze… A może mi się tylko wydaje? Dlatego dopóki egzamin życia trwa, pytam się tych, którzy są ze mną: jakim jestem człowiekiem, czy nie biegnę w niewłaściwym kierunku?


Sobota, 27 listopada


Wizja raju (Ap 22,1-7)
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie (Łk 21,34-36)


Czuwajcie, aby dzień Syna Człowieczego "nie przypadł na was znienacka jak potrzask".
W tej zachęcie nie chodzi o straszenie, bo czy można straszyć spotkaniem z tym, kogo się kocha? Można się tylko bać spotkania ze Zdradzonym. I to nie z powodu kary. Można się bać spojrzeć Mu w oczy i zobaczyć w nich ból odrzuconej przeze mnie miłości…
Dlatego trzeba nad sobą czuwać.

Koniec Roku Liturgicznego

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki