Logo Przewdonik Katolicki

Dla Matki Bożej

Br. Dariusz Drążek CSsR
Fot.

Drugiego października minęło sto lat od koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. To właśnie tego dnia, w 1904 roku, w 50. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, koronacji dokonał ordynariusz tarnowski, ksiądz biskup Leon Wałęga, przy udziale innych biskupów, prawie 2000 kapłanów i około 130 tysięcy wiernych. Stara tradycja benedyktyńska...

Drugiego października minęło sto lat od koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. To właśnie tego dnia, w 1904 roku, w 50. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, koronacji dokonał ordynariusz tarnowski, ksiądz biskup Leon Wałęga, przy udziale innych biskupów, prawie 2000 kapłanów i około 130 tysięcy wiernych.


Stara tradycja benedyktyńska głosi, że pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany jeszcze przed rokiem 1079. Został on poświęcony Matce Bożej Wniebowziętej. Według tradycji, miał on być konsekrowany przez świętego Stanisława Szczepanowskiego, biskupa i męczennika. W kościele tym miał również odprawiać swoje prymicje święty Jan Kanty. Świątynię wzniesiono na wzgórzu zwanym "Lipie" - nazwa wzięła się od gaju lipowego - po prawej stronie rzeki Białej.

Początki kultu


Istnieje pobożna legenda, że obraz Matki Bożej Tuchowskiej pojawił się w sposób cudowny "na Lipie". Może podstawą takiego opowiadania była dawna nazwa wzgórza, na którym stoi obecny kościół z cudownym obrazem; wzgórze nazywało się "Lipie", stąd określenie Matka Boża na Lipiu. Krążyły też starodawne opinie, że obraz Matki Bożej Tuchowskiej przywędrował z Węgier. Według obecnego stanu badań, obraz został namalowany w Polsce w połowie XVI wieku. Od 1597 roku znane są liczne cuda zdziałane przez Jezusa dzięki wstawiennictwu Pani Tuchowskiej.
Rocznica koronacji obchodzona jest w Tuchowie przez cały rok. Nawiązując do motywu koronacji, redemptoryści - kustosze sanktuarium - postanowili, że Rok Jubileuszowy będzie trwał od 8 grudnia 2003 do 8 grudnia 2004.
Główne akcenty obchodów jubileuszowych położone zostały na dwa okresy: pierwszy - to czas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, który zawsze odbywa się od pierwszego do dziewiątego lipca, drugi natomiast to dzień samej koronacji - drugiego października. Obchody październikowe trwały przez trzy dni, a zasadniczym wydarzeniem był kongres Maryjny.
Kongres, w dniu 1 października, rozpoczął się od wykładu księdza biskupa Zygmunta Zimowskiego z Radomia: "Maryja w życiu Kościoła - charakterystyczne rysy współczesnej mariologii". Następnie na temat "Kultu ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy" mówili wykładowcy Instytutu Teologicznego w Madrycie - ojcowie redemptoryści Fabriciano Ferrero i Marek Raczkiewicz. O odnowieniu Nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy mówił o. Stanisław Madeja, wykładowca miejscowego seminarium redemptorystów. Po południu uczestnicy sympozjum wzięli udział w nieszporach, a następnie we Mszy Świętej odprawionej w sanktuarium. Dzień zakończył wieczorny koncert organowy prof. Juliana Gembalskiego.

Różaniec i Apel


W drugim dniu sympozjum - dokładnie w setną rocznicę koronacji - na temat duszpasterskiej posługi redemptorystów w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej prelekcję wygłosił o. Kazimierz Plebanek z Archiwum Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Na temat "Dziejów kultu obrazu MB Tuchowskiej" mówił ks. prof. Stanisław Piech z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a po południu nowy rok akademicki zainaugurowali profesorowie i studenci Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów. Tego samego dnia odbył się koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu chóru "Puelle Orantes" pod dyrekcją ks. Władysława Pachoty. Centralnym momentem uroczystości jubileuszowych była Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa Wiktora Skworca, pasterza diecezji tarnowskiej. Wieczorem odmówiliśmy Różaniec, natomiast o godzinie 21 odbył się Apel Jasnogórski z procesją z lampionami na plac koronacyjny.
W niedzielę, trzeciego października, sześciu braci redemptorystów przyjęło święcenia diakonatu z rąk księdza biskupa Józefa Szamockiego z Torunia.
Październikowe uroczystości jubileuszowe zakończyła procesja różańcowa na Dróżkach Różańcowych przy sanktuarium.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki