Logo Przewdonik Katolicki

Cieszyć się każdą chwilą

ks. Jan
Fot.

(...) Jesteśmy oboje z żoną dobrym małżeństwem. Rozumiemy się dobrze i dbamy wzajemnie o siebie. Mamy też udane, zdrowe dzieci, które bardzo kochamy. Mamy nie najgorszą pracę i zarabiamy też nieźle. Zauważyliśmy jednak jakiś czas temu, że w naszym życiu jest mało radości. Nie wiemy z czego się cieszyć. Życie upływa nam bardzo szybko, bo mamy dużo zajęć. Niby powinniśmy być...

(...) Jesteśmy oboje z żoną dobrym małżeństwem. Rozumiemy się dobrze i dbamy wzajemnie o siebie. Mamy też udane, zdrowe dzieci, które bardzo kochamy. Mamy nie najgorszą pracę i zarabiamy też nieźle. Zauważyliśmy jednak jakiś czas temu, że w naszym życiu jest mało radości. Nie wiemy z czego się cieszyć. Życie upływa nam bardzo szybko, bo mamy dużo zajęć. Niby powinniśmy być szczęśliwi, ale czegoś nam brakuje. Dobija nas monotonia życia: praca, dom, praca, dom. Nie chcemy sięgać po jakieś rozrywki niezgodne z naszymi przekonaniami i naszą wiarą. Jak odnaleźć radość w takim monotonnym życiu? Co dla nas, chrześcijan, może być ciekawe, co może nam pomóc przeżywać życie pełniej?
Michał i Patrycja


Bardzo się cieszę, że szukacie źródeł radości w chrześcijańskim przeżywaniu swego życia. Utarło się bowiem przekonanie że wszystko, co ciekawe i podniecające, nie jest zgodne z zasadami naszej wiary. Wręcz mam wrażenie, że traktuje się chrześcijaństwo jako religię, w której wypada być smutnym i nieszczęśliwym. A to oczywiście nieprawda.
Korzystanie z życia w potocznym rozumieniu wiąże się z sięganiem po sposoby i środki często naganne moralnie. Wydaje się, że najlepszym pomysłem dzisiejszego świata na ciekawe i pełne przygód życie jest używanie środków odurzających, alkoholu, seksu. Musi być to coś koniecznie nowe, koniecznie ekstremalne. A najlepszą rozrywką wydaje się być łamanie zasad, przekraczanie granic, naruszanie norm społecznych i obyczajowych. To rzeczywiście nie pasuje do zasad naszej wiary.
Z czego zatem może i powinien cieszyć się w swoim życiu chrześcijanin? Co ma mu sprawiać radość? Podstawą chrześcijańskiej radości życia jest świadomość, że jesteśmy kochani przez Boga. Żyjemy w miłości, a wszystko, co nas w życiu spotyka jest tej miłości darem i wyrazem. Dlatego powinniśmy zdobywać trudną sztukę życia w teraźniejszości i sztukę radowania się każdą chwilą. My ciągle za czymś gonimy, ciągle na coś czekamy, ciągle coś nam przeszkadza cieszyć się po prostu tym, że istniejemy. W odkryciu tej rzeczywistości kapitalnie pomaga modlitwa dziękczynna. Jeśli zaczniecie dziękować Bogu za każdą chwilę, za wszystko, co Was spotyka, zaczniecie dostrzegać coraz więcej powodów do radości.
Według dzisiejszych przekonań ciekawe jest to, co niezwykłe, nadzwyczajne. Do zwykłych dobrych rzeczy tak się przywiązujemy, że ich prawie nie dostrzegamy. Ostatnio przez kilka dni bolał mnie ząb. Dopiero kiedy został wyleczony, poczułem, jaką radością jest brak bólu, zdrowie. Napisaliście, że w Waszym życiu wszystko się dobrze układa. To jest olbrzymi powód do radości!
Starajcie się cieszyć wszystkimi drobnymi przyjemnościami codzienności. Dobrym posiłkiem spożytym w rodzinnym gronie, rozmową, spacerem, wspólnie obejrzanym filmem. Wiele małych przyjemności znaczy więcej w życiu, niż jedna wielka. W zasadzie w życiu rodzinnym prawie każda rzecz może być radością.
Waszym szczęściem i radością może i powinien być kontakt z dziećmi. Obserwowanie, jak się uczą, rozwijają, rosną. Obdarzanie ich miłością i otrzymywanie jej z ich strony. Każdy ich sukces, nawet najmniejszy, każda spędzona razem chwila. Pamiętajcie, że to jest jedyne i niepowtarzalne. Uczcie się tym cieszyć.
Przyjaźń z Bogiem pozwala nam traktować całe nasze życie jak dar. Każda chwila jest ważna i piękna. Nawet nasze klęski i porażki ostatecznie Pan Bóg potrafi obrócić na naszą korzyść. Dlatego chrześcijanin nie musi sięgać po jakieś dziwne rozrywki. Jeśli w duchu wiary przeżywa swe istnienie, nie będzie nigdy się nudził. Czego i Wam z serca życzę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki