Logo Przewdonik Katolicki

"Jan Paweł II - sięgając ponad granicami"

Natalia Budzyńska
Fot.

Agencja Reutera jest największą na świecie międzynarodową agencją informacyjną, dla której pracują najlepsi dziennikarze i fotoreporterzy. Wobec takiej firmy wymagania są duże i na szczęście w przypadku albumu "Jan Paweł II - sięgając ponad granicami" nie można się zawieść. Albumów ze zdjęciami Papieża wydano na świecie dziesiątki tysięcy. W tym przypadku mamy do czynienia...

Agencja Reutera jest największą na świecie międzynarodową agencją informacyjną, dla której pracują najlepsi dziennikarze i fotoreporterzy. Wobec takiej firmy wymagania są duże i na szczęście w przypadku albumu "Jan Paweł II - sięgając ponad granicami" nie można się zawieść. Albumów ze zdjęciami Papieża wydano na świecie dziesiątki tysięcy. W tym przypadku mamy do czynienia z fotografiami reporterskimi, ale na jakim poziomie! Kapitalne zdjęcia dokumentujące najważniejsze momenty w całym 25-letnim pontyfikacie, pełne nierzadko sytuacyjnego humoru i uroku, pokazujące Papieża w sposób daleki od taniego sentymentalizmu. Myliłby się jednak ten, kto przypuszczałby, że skoro są to fotografie reporterskie i prasowe, to znaczy, że są bezduszne. Prawdziwa świetna fotografia pokazuje coś więcej niż sam obraz, oddaje atmosferę chwili, ruch powietrza, zapach, oddechy ludzi stojących poza kadrem - tak jest w tym przypadku.
Mimo że portrety Jana Pawła II są niewątpliwie największą atrakcją książki, to znajdziemy tutaj też coś do czytania. Teksty dziennikarzy Agencji Reutera, w tym Philipa Pullella, rzymskiego korespondenta, który towarzyszył Papieżowi w ponad 70 podróżach zagranicznych, pokazują postawy Ojca Świętego wobec komunizmu, praw człowieka, pojednania między wyznaniami czy nieprzejednane stanowiska wobec kwesti drażliwych dla niektórych.
Ciekawostką może być fakt, że o napisanie słowa wstępnego do tego ważnego wydawnictwa poproszono... Michaiła Gorbaczowa i Lecha Wałęsę.

"Jan Paweł II - sięgając ponad granicami"
Dziennikarze Agencji Reutera
Dom Wydawniczy Rebis 2003 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki