Logo Przewdonik Katolicki

Pobożna babcia

ks. Jan
Fot.

(...) Moja babcia uważa się za bardzo pobożną. Trochę jest w tym racji, bo prawie ciągle się modli, słucha "Radia Maryja" i codziennie jest w kościele. Z jednej strony, nas to cieszy, bo babcia jest tym po prostu zainteresowana. Dzięki temu ma jeszcze dużo siły i żyje aktywnie. Z drugiej strony, ta pobożność babci staje się nie do wytrzymania. Stwierdziła, że musi nas nawrócić...

(...) Moja babcia uważa się za bardzo pobożną. Trochę jest w tym racji, bo prawie ciągle się modli, słucha "Radia Maryja" i codziennie jest w kościele. Z jednej strony, nas to cieszy, bo babcia jest tym po prostu zainteresowana. Dzięki temu ma jeszcze dużo siły i żyje aktywnie. Z drugiej strony, ta pobożność babci staje się nie do wytrzymania. Stwierdziła, że musi nas nawrócić i ciągle nam o tym mówi, przypomina, wtrąca się, komentuje i osądza. Kilka razy doszło do kłótni w domu. Babcia pokłóciła się z moimi rodzicami, z bratem i mną (...). Ostatnio bardzo źle potraktowała moją ciocię, swoją córkę. Cioci nie udało się małżeństwo, a babcia całą winę zwaliła na nią i strasznie ją poniżyła. Ciocia wybiegła z domu z płaczem. Nie wiemy, co robić. Jak przekonać babcię, by nie wtrącała się do naszego życia? My jesteśmy wierzący i praktykujący, ale nie chodzimy codziennie do kościoła i nie słuchamy "Radia Maryja". Babcia uważa, że to już jest grzech. Jak zmienić tę sytuację?
Mariola


Moja Droga! Dzięki za list, ale z góry zaznaczam, że moja odpowiedź pewnie niewiele pomoże. Doświadczenie bowiem pokazuje, iż ludzie przekonani o swej pobożności i sprawiedliwości, kompletnie nie potrafią się zmienić i zaakceptować innego stylu życia otoczenia.
Zauważ, jak często w Ewangeliach Jezus krytykuje faryzeuszy. O wiele częściej im zwraca uwagę niż grzesznikom. Bo ci ostatni zazwyczaj są przekonani o własnych grzechach. Niepokój sumienia mówi im, że źle postępują i że potrzebują uzdrowienia. Tak zwani sprawiedliwi natomiast z ochotą wyciągają drzazgi z oczu bliźnich, bo nie widzą belek we własnych oczach. Są tak przekonani o swej poprawności, że uzurpują sobie prawo do oceniania i osądzania innych. Człowiek pewny siebie nie widzi swej winy, nie dostrzega tego, że on też potrzebuje nawrócenia i przebaczającej łaski Boga. Buduje wokół siebie mur samozadowolenia, który strasznie trudno przebić. Dlatego więc życie z osobą, która ma wysokie mniemanie o swej pobożności, jest takie trudne.
W życiu chrześcijanina wszystko powinno zaczynać się od modlitwy. Nawet najbardziej banalna sprawa. Wasza sprawa nie jest banalna, tym bardziej więc modlitwy potrzeba. Najpierw modlitwy za Was samych. Abyście mieli w sercach pokój i miłość, bo tylko w ten sposób, z pokojem i miłością, powinniśmy rozwiązywać konflikty w naszych rodzinach. W modlitwie też polecajcie Bogu babcię, żeby otwarła serce na Wasze słowa.
Konkretne działania będą wymagały od Was wielokrotnego powtórzenia, a więc i cierpliwości, spokoju, taktu i kultury. Jeżeli spróbujecie osiągnąć swój cel zbyt szybko i gwałtownie, może się to stać powodem kłótni i nieporozumień w domu. A tego lepiej uniknąć… Próbujcie zachęcać babcię do czytania Ewangelii. Zwłaszcza tych fragmentów, które mówią o wyrozumiałości i miłości względem bliźnich. Warto powiedzieć babci, że cieszycie się z tego, że jest tak pobożna, że daje jej to siłę do aktywnego życia.
Ilekroć jednak babcia będzie krytykować bezpośrednio Wasze postępowanie, spokojnie, stanowczo, lecz bez kłótni, mówcie o tym, że Wam się to nie podoba. Na przykład w taki sposób: "może się mylę, ale to Pan Bóg osądzi", albo "ja mam inne zdanie na ten temat", "cieszę się babciu, że się o mnie troszczysz, ale pozwól mi samemu spróbować i nabrać doświadczenia". Na pewno dodacie też coś od siebie. Być może trzeba będzie takie zdania powtarzać wielokrotnie, jakby ze zdartej, zaciętej płyty. Taki sposób przekonywania jest bardzo skuteczny. Warto też powiedzieć babci, że pragniecie, by kochała Was takimi, jakimi jesteście, by nie próbowała Was na siłę zmieniać.
Jestem przekonany, że przy Bożej pomocy będziecie w stanie uzdrowić atmosferę w Waszym domu. Proszę, byście czynili to z miłością i łagodnością, a na pewno osiągniecie porozumienie z babcią.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki