Logo Przewdonik Katolicki

Parapet do wymiany

Magdalena Rak
Fot.

Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym wymiana parapetu nie wymaga ingerencji fachowców. Usunięcie starego i montaż nowego to zajęcie na jedno popołudnie. Parapet to dekoracja okna. Warto wykorzystać ten element wystroju wnętrza, by wprowadzić do niego elegancję marmuru czy granitu lub ciepło drewna. Elegancko lub przytulnie Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z nowoczesnych...

Dzięki nowoczesnym materiałom budowlanym wymiana parapetu nie wymaga ingerencji fachowców. Usunięcie starego i montaż nowego to zajęcie na jedno popołudnie.


Parapet to dekoracja okna. Warto wykorzystać ten element wystroju wnętrza, by wprowadzić do niego elegancję marmuru czy granitu lub ciepło drewna.

Elegancko lub przytulnie


Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z nowoczesnych materiałów syntetycznych na bazie składników mineralnych, mączki dolomitowej i żywic poliestrowych. Efektownie imitują kamień naturalny.
Niewątpliwie za najbardziej ekskluzywny materiał wykończeniowy uważany jest właśnie kamień naturalny. Osoby o dużych wymaganiach i możliwościach finansowych decydują się na niego ze względu na niepowtarzalną strukturę i barwę.
Wiernych wielbicieli mają też parapety drewniane. Dają one wrażenie ciepła i doskonale komponują się z wystrojem wnętrza opartym o drewniane karnisze i meble.
Często wykonane są z drewna sosnowego i mahoniowego. Standardowo są klejone na długość i szerokość. Większość firm, zależnie od naszych potrzeb i gustów, dostarcza parapety drewniane surowe lub malowane farbami ekologicznymi, np. akrylowymi.
Można też wybierać wśród kilkunastu kolorów parapetów wykonanych z klejonki bukowej, łączonej poprzecznie i wzdłużnie. Znajdują one zastosowanie w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych przy oknach drewnianych, jak i z popularnego PCV. Zazwyczaj utrwalane są lakierami o wysokiej odporności na czynniki zewnętrze oraz na uszkodzenia mechaniczne.

Trochę gipsu


Aby stary parapet zastąpić nowym, trzeba go najpierw usunąć. Pierwszą czynnością jest wycięcie silikonowych uszczelnień ze styków z tynkiem. Potem, po kilku uderzeniach młotkiem od spodu, parapet można łatwo wyjąć.
Jeśli powierzchnia pozostała po jego wyjęciu jest gładka, można od razu przystąpić do montażu nowego parapetu, w przeciwnym razie trzeba powierzchnię wyrównać. Do uzupełnienia ubytków w tynku dobrze nadaje się gips szybkowiążacy. Później wystarczy po wygładzonej powierzchni rozprowadzić odpowiednią piankę montażową, umieścić parapet na miejscu i mocno docisnąć, np. ustawiając na parapecie ciężarki.
Pierwsze minuty to czas na korektę położenia parapetu, później jednak docisk powinien zostać na miejscu przez godzinę. Potem wystarczy usunąć nożem nadmiar piany montażowej.
Magdalena Rak

Z blachy i z PCV


Parapety zewnętrzne oprócz swoich funkcji praktycznych (ochrona przed wilgocią, odprowadzanie wody deszczowej) są też doskonałym elementem ozdobnym. Paleta kolorów obecnie produkowanych parapetów zewnętrznych jest tak duża, że może z powodzeniem doskonale ułatwić dobór ciekawych połączeń dekoracyjnych elewacji i okien.
Najpierw należy jednak wybrać między parapetami stalowymi i aluminiowymi. Stalowe wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej, powlekanej poliestrem oraz lakierowane proszkowo na dowolny kolor. Do tego rodzaju parapetów przystosowane są specjalne nakładki boczne, które pozwalają na estetyczne osadzenie parapetów w murze, jak również skutecznie zabezpieczają krawędzie boczne przed korozją.
Parapety z blachy aluminiowej również lakierowane są farbami proszkowymi na dowolny kolor. Także do nich dokupić należy nakładki boczne z PCV, które pozwalają na estetyczne połączenie parapetu z murem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki