Logo Przewdonik Katolicki

W pełnym słońcu

Magdalena Rak
Fot.

Słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Energii taniej, absolutnie czystej i dostępnej przez cały rok - także w pochmurne dni. Wykorzystanie energii słonecznej to coraz popularniejszy sposób na ograniczenie wydatków. Wbrew pozorom, także w naszym klimacie można z energii słońca efektywnie korzystać przez cały rok. Przez lata najpoważniejsze problemy techniczne związane były...

Słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Energii taniej, absolutnie czystej i dostępnej przez cały rok - także w pochmurne dni.


Wykorzystanie energii słonecznej to coraz popularniejszy sposób na ograniczenie wydatków. Wbrew pozorom, także w naszym klimacie można z energii słońca efektywnie korzystać przez cały rok.
Przez lata najpoważniejsze problemy techniczne związane były z opracowaniem możliwie najdoskonalszych metod dostarczania i magazynowania energii słonecznej. W tej chwili wydaje się, że większość z nich została rozwiązana. Wykorzystywanie naszej najbliższej gwiazdy jest więc coraz częściej stosowanym sposobem na ograniczanie wydatków na energię. Z reguły sposób ten wykorzystują właściciele domów jednorodzinnych, choć zdarza się, że kolektory słoneczne są montowane w budynkach wielorodzinnych czy użyteczności publicznej.

Bez zanieczyszczeń


Energia słoneczna to na ogół zbyt mało, by zapewnić nawet niewielkiemu budynkowi ogrzewanie. Z reguły więc wykorzystuje się ją jako dodatkowe źródło ciepła, służące np. do ogrzewania wody użytkowej. W przypadku normalnego zużycia przez czteroosobową rodzinę słońce jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wody w 70 proc. przez osiem miesięcy w roku, a w 1/3 przez pozostałe cztery miesiące.
Koszt kolektora słonecznego stanowiący istotną pozycję w budżecie inwestora budującego dom i zwraca się z reguły w ciągu pierwszych kilku lat po zasiedleniu budynku. Nie bez znaczenia jest też, że w ten sposób mieszkańcy przynajmniej częściowo uniezależniają się od rosnących kosztów paliw.
Wykorzystanie energii słonecznej nie powoduje także emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń do środowiska, co dla wielu inwestorów także stanowi ważny argument.

Sprytne mikropryzmaty


Coraz częściej producenci systemów grzewczych mają w swojej ofercie także takie, które wykorzystują energię słoneczną. Typowy system składa się z kolektorów słonecznych i zasobnika na ciepłą wodę. Kolektory można montować zarówno na dachu budynku, jak i na tarasie czy w ogrodzie. Tworzące je szkło w kształcie mikropryzmatów pozwala wykorzystać 95 procent promieniowania nawet w pochmurne dni, w porach roku, w których kąt padania promieni słonecznych na kolektor jest bardzo mały. Izolacja termiczna powoduje, że straty ciepła są minimalne. W skład zestawu wchodzi też pojemnik na ciepłą wodę z dwoma wężownicami - jedną podłączaną do kolektorów słonecznych, drugą do instalacji centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie sprawia, że woda o pożądanej temperaturze jest dostępna ciągle - niezależnie od warunków atmosferycznych.

Ile mocy


Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba dopasować zarówno moc kolektorów słonecznych, a także pojemność zbiornika na wodę do potrzeb mieszkańców. Na ogół dla potrzeb rodziny nie większej niż czteroosobowa wystarczają kolektory o mocy około 4 kW, w przypadku większej liczby domowników warto rozważyć kolektory mocniejsze.
Przeciętny koszt takiego systemu, wraz ze sterownikami pozwalającymi programować temperaturę wody, to od około 13 do 17 tysięcy złotych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki