Logo Przewdonik Katolicki

Schodami w górę, schodami w dół

Magdalena Rak
Fot.

Dobrze zaprojektowane schody mają decydujący wpływ na wygodę mieszkańców budynku. Warto jednak pamiętać, że im szersze i mniej strome, tym więcej zajmują miejsca. Schody to niezbędny element konstrukcyjny w domu o kilku kondygnacjach. Ale coraz częściej są one traktowane również jako istotny element dekoracyjny, szczególnie jeśli umieszczone są w salonie. Beton - za ciężki Jeśli...

Dobrze zaprojektowane schody mają decydujący wpływ na wygodę mieszkańców budynku. Warto jednak pamiętać, że im szersze i mniej strome, tym więcej zajmują miejsca.


Schody to niezbędny element konstrukcyjny w domu o kilku kondygnacjach. Ale coraz częściej są one traktowane również jako istotny element dekoracyjny, szczególnie jeśli umieszczone są w salonie.

Beton - za ciężki


Jeśli w naszym domu mają się znaleźć schody, musimy zadecydować o tym, gdzie będą umieszczone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. Coraz rzadziej spotyka się projekty, w których jest klatka schodowa. Zazwyczaj schody umieszczone są w holu lub salonie. Ich kształt i wystrój mogą w sposób decydujący zaważyć na wyglądzie pomieszczenia i wpłynąć na jego wystrój.
Tak więc, musimy posiąść niezbędne minimum wiedzy o konstrukcji schodów i o tym, z jakich materiałów można je wykonać i jak wykończyć.
Obecnie raczej rzadko stosuje się w domach jednorodzinnych schody betonowe. Są ciężkie i mało efektowne. Jeśli już takie rozwiązanie zostało przyjęte, to zazwyczaj schody okłada się drewnem. Zdecydowanie jednak bardziej efektowne i powszechniej budowane są schody z drewna. W domach o nowoczesnym wystroju spotkać można także konstrukcje wykonane z metalu.

Stromo na strych


Prawo budowlane inne wymogi stawia schodom w budynkach wielorodzinnych, inne tym w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach dwupoziomowych. Inne warunki muszą spełniać schody prowadzące do piwnicy czy pomieszczeń gospodarczych. Dotyczy to zarówno wysokości poszczególnych stopni, jak i ich kąta nachylenia. Najbardziej strome są schody drabiniaste o kącie nachylenia 60-65 stopni. One jednak mogą prowadzić jedynie na strych lub do piwnicy i to tylko pod warunkiem, że korzysta się z nich sporadycznie.
Jeśli w którymś z tych pomieszczeń jest np. pralnia czy gabinet, trzeba zaprojektować je tak, by można z nich było często korzystać bez zmęczenia. Ważna jest także szerokość schodów. Minimalna zalecana w domach jednorodzinnych i mieszkaniach dwupoziomowych - 70 centymetrów - w zasadzie pozwala na dość swobodne mijanie się dwóch osób.

Nie tylko dla sprawnych


Wysokość stopni to jeden z podstawowych parametrów, który trzeba wziąć pod uwagę. Maksymalna - w części mieszkalnej budynków jednorodzinnych - nie powinna przekraczać 19 centymetrów. Takie schody nie stanowią jednak problemu jedynie dla ludzi sprawnych. Dla osób starszych lub dzieci wygodniejsze są stopnie niższe, do tego z podestem między poszczególnymi ciągami stopni. W jednym biegu nie powinno być więcej niż 15 schodów, jednak najwygodniejsze są takie, w których liczbę tę ograniczono do 10-12.
Jeśli do tego dodać, że najkorzystniejszy kąt wznoszenia się schodów wynosi około 30 stopni - trzeba na wygodną klatkę schodową przeznaczyć sporo miejsca.

Bezpieczne wykończenie


Stalowe czy żelbetowe schody wymagają wykończenia. Najczęściej stosowane wykładziny na takie schody to korek, płytki ceramiczne i płytki kamienne. Rzadziej stosuje się okładziny z drewna.

Schody drewniane

Do wykonania schodów drewnianych używa się drzew liściastych, jak: klon, buk, brzoza, dąb, jesion, wiśnia, orzech. Coraz częściej używane są znacznie droższe gatunki drewna egzotycznego. Twarde gatunki stosuje się również do wykładania schodów murowanych lub żelbetowych. Rzadziej jest stosowane drewno iglaste - głównie sosnowe.
Drewno liściaste przeznaczone na stopnie powinno odpowiadać co najmniej klasie jakości II. Do wszystkich innych nośnych części schodów należy stosować drewno liściaste klasy I. Materiał powinien mieć gęsto rozmieszczone słoje. Drewno musi być bezsęczne, pozbawione wad i mieć wilgotność nieprzekraczającą 8 procent. Stopnie wykonuje się bądź z drewna litego, bądź klejonego warstwowo.
Nierzadko używa się także materiałów drewnopochodnych. Są to niektóre odmiany sklejki. Przy wykonywaniu schodów można stosować sklejkę budowlaną. Niedopuszczalne jest stosowanie płyt stolarskich budowlanych listwowych i listewkowych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki