Logo Przewdonik Katolicki

Hatchback, sedan, variant

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Zewnętrzny wygląd samochodu, jego kształt i rozmiary są czynnikami, decydującymi o zaliczeniu pojazdu do odpowiedniej wersji: sedan, hatchback czy coupe. Prawdopodobnie nie ma słownikowych definicji na określenie i zdefiniowanie poszczególnych wersji samochodowych. Stąd też wielu osobom rozróżnienie, hatchbacka od sedana, myślę, przysporzyłoby wiele problemu. Skoro nie ma definicji,...

Zewnętrzny wygląd samochodu, jego kształt i rozmiary są czynnikami, decydującymi o zaliczeniu pojazdu do odpowiedniej wersji: sedan, hatchback czy coupe.


Prawdopodobnie nie ma słownikowych definicji na określenie i zdefiniowanie poszczególnych wersji samochodowych. Stąd też wielu osobom rozróżnienie, hatchbacka od sedana, myślę, przysporzyłoby wiele problemu. Skoro nie ma definicji, a jednak są nazwy, spróbuję opisać, czym poszczególne wersje różnią się między sobą. Zewnętrzny wygląd samochodu, przede wszystkim kształt i rozmiary jego tyłu, a także wygląd całej "bryły" samochodu są czynnikami, które pozwalają zaklasyfikować poszczególny model do określonej wersji. Wielu producentów samochodowych oferuje jeden model w kilku wersjach, np. Toyota Corolla jest sprzedawana w wersji: hatchback, sedan i kombi.
Hatchback jest autem, które posiada tzw. ścięty tył - podnosząc klapę od bagażnika, podnosimy równocześnie tylną szybę. W takim układzie zyskujemy bardzo dobry dostęp do bagażnika, aczkolwiek pojemność bagażnika w autach typu hatchback nie należy do zbyt imponujących. Jest to najbardziej popularna wersja. Do hatchbacków zaliczamy np. samochody: VW Golf, Fiat Punto, Opel Corsa, Toyota Yaris, Honda Civic.
Sedan to samochód z tzw. wysuniętym bagażnikiem. Pojemność bagażnika w autach typu sedan zazwyczaj jest dosyć duża i może ponad dwukrotnie przekraczać pojemnością hatchbacki. Mankamentem na pewno jest zaś utrudniony dostęp do jego wnętrza, gdyż w przeciwieństwie do hatchbacków, podnosząc tylną klapę od bagażnika, w większości wypadków nie podnosimy tylniej szyby. Przedstawicielami sedanów są np. VW Bora, Audi A4, Honda Accord, Peugeot 406, Alfa Romeo 166 czy też Mercedes klasy C.
Variant, Wagon, Turnier, Touring, Break, Caravan to samochody w wersji kombi. Są w większości dłuższe od hatchbacków i sedanów, dzięki temu odznaczają się dużą pojemnością bagażnika i dobrym dostępem do niego. Są to auta często wykorzystywane przez handlowców i przedsiębiorców do przewozu małej ilości towaru. Zazwyczaj standardowo wyposażone są w relingi dachowe, dzięki którym możemy przewozić towar także na dachu auta. Doskonale nadają się do rodzinnych wyjazdów. Przedstawicielami tej wersji są samochody: VW Passat Variant, Astra II Caravan, Peugeot 306 Break, Toyota Corolla Wagon, BMW 320 Touring, Ford Mondeo Turnier.
Coupe, są to auta w wersjach trzydrzwiowych, zazwyczaj oferowane z dobrymi silnikami oraz zmodyfikowanym twardszym zawieszeniem, gdyż są to namiastki aut sportowych. Pasażerowie podróżujący w tych autach na tylnych siedzeniach mają zazwyczaj mało miejsca. Niewielkie są też bagażniki samochodów coupe. Wygodnie podróżuje się nimi w zasadzie tylko kierowcy i pasażerowi siedzącemu z przodu. Do tej wersji zaliczamy samochody: Renault Megane coupe, Peugeota 406 coupe, BMW 316 oraz 320 coupe, Opla Tigrę, Hondę Prelude.
Kabriolet to samochód ze składanym i otwieranym dachem. Kabriolety dzielą się na trzy podstawowe kategorie - roadstery, spidery oraz dwu- lub czteromiejscowe cabrio. W Polsce tylko siedem firm ma w swojej ofercie kabriolety: BMW, Jaguar, Mercedes, Peugeot, Porsche, Renault oraz Sabb. Są to modele, tak jak i w wypadku coupe, zbudowane najczęściej na bazie istniejących już hatchbacków oraz sedanów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki