Tegoroczne uroczystości patriotyczne z okazji Święta Niepodległości w Inowrocławiu rozpoczęły się w inowrocławskiej Farze Mszą św., którą w asyście dziekanów inowrocławskich – ks. prał. Franciszka Resiaka i ks. kan. Antoniego Balcerzaka odprawił ks. Abp Henryk Muszyński. W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych z prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brejzą i starostą Leonardem Maciejewskim oraz posłem na Sejm RP – Marcinem Wnukiem. Obecni byli również mieszkańcy miasta oraz poczty sztandarowe pułków miejscowego garnizonu, organizacji kombatanckich, społecznych, związkowych oraz szkolnych. Po Mszy św. wszyscy, z towarzyszeniem orkiestry górniczej i kompanii honorowej garnizonu inowrocławskiego, przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie w samo południe odbyła się manifestacja patriotyczna. – Nie otrzymaliśmy wolności za darmo. Nasi ojcowie i dziadowie z bronią w ręku musieli o nią walczyć. Wielu naszych przodków w imię miłości Ojczyzny zapłaciło za wolność najwyższą cenę: przelali własną krew, kilkudziesięciu oddało swe życie – mówił w okolicznościowym wystąpieniu prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Specjalną modlitwę w intencji poległych wyzwolicieli Inowrocławia odmówił ks. Abp Henryk Muszyński. Po apelu poległych salwę honorową oddała kompania honorowa garnizonu Inowrocław, a później pod pomnikiem składano wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończono odśpiewaniem Roty. Należy podkreślić, iż w tegorocznych obchodach Święta Niepodległości udział wzięło wielu inowrocławian, w tym licznie obecna była młodzież. Uroczystości inowrocławskie zakończył wieczorny koncert muzyki poważnej, który odbył się w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej. Wystąpiła Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte” z solistą Waldemarem Malickim (fortepian), pod dyrekcją Michała Nesterowicza.
Piotr Strachanowski
11 listopada w 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w bydgoskiej farze-konkatedrze odbyły się główne uroczystości, którym przewodniczył ks. bp Wojciech Polak. Przed obliczem Matki Bożej Pięknej Miłości, patronki miasta, zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojskowi oraz poczty sztandarowe organizacji społecznych i kombatanckich. Jak podkreślił w homilii ks. bp Polak, o wolność Polacy walczyli wiele razy – najpierw podczas strasznej nocy hitlerowskiej i sowieckiej okupacji, a potem przez długie lata władzy komunistycznej – czasu, który Czesław Miłosz nazwał „zniewoleniem umysłu”. Dziś – jak dodał – nie potrzeba, aby na ołtarzu Ojczyzny płonęły ofiary pokoleń. Jest niepodległa i taka pozostanie także w ramach poszerzonej Europy. Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod pomnik Walki i Męczeństwa na Starym Rynku, złożyli także kwiaty pod pomnikiem Leona Barciszewskiego – ostatniego przedwojennego prezydenta Bydgoszczy, który 11 listopada został rozstrzelany przez hitlerowców.
KM
Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się także w Gnieźnie. W Mszy św. sprawowanej 11 listopada w Bazylice Prymasowskiej, której przewodniczył ks. bp Bogdan Wojtuś uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, poczty sztandarowe organizacji społeczno-politycznych, kombatanckich i młodzieżowych oraz mieszkańcy Gniezna. Po zakończeniu liturgii eucharystycznej zebrani przeszli pod pomnik Bolesława Chrobrego, gdzie wysłuchali okolicznościowego przemówienia prezydenta Gniezna Jaromira Dziela, uczcili minutą ciszy pamięć poległych za wolność Ojczyzny i złożyli symboliczne wieńce i kwiaty. Byli również świadkami wręczenia (na ręce dyrektora) Szkole Podstawowej nr 8 medalu ,,Za zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych RP”, który przyznano placówce za krzewienie wśród młodzieży patriotyzmu. Obchody zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.
BG