Logo Przewdonik Katolicki

Bramy w ogrodzeniach

Marcin Woliński
Fot.

Firm oferujących bramy wjazdowe funkcjonuje na rynku bardzo wiele, dlatego też wybór dostępnych rozwiązań jest duży. Bramy wjazdowe sprzedawane w Polsce są w zdecydowanej większości produkcji krajowej. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, ponieważ dla każdego, kto umie spawać, wykonanie takiej bramy nie stanowi trudności. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na proponowane...

Firm oferujących bramy wjazdowe funkcjonuje na rynku bardzo wiele, dlatego też wybór dostępnych rozwiązań jest duży. Bramy wjazdowe sprzedawane w Polsce są w zdecydowanej większości produkcji krajowej.


Konkurencja na rynku jest bardzo duża, ponieważ dla każdego, kto umie spawać, wykonanie takiej bramy nie stanowi trudności. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na proponowane projekty, estetykę wykonania, zabezpieczenia antykorozyjne i okresy gwarancji. Pamiętać powinniśmy, że oprócz estetycznego wyglądu brama ma też chronić przed dostępem nieproszonych gości.

Najpopularniejsze bramy metalowe


Większość zakładanych obecnie bram wjazdowych wykonanych jest z samego metalu (stal) lub metalu połączonego z drewnem. Drewniane - tradycyjne, dwuskrzydłowe montowane są coraz rzadziej.
Ze względu na sposób otwierania, bramy dzieli się na trzy rodzaje.
Bramy skrzydłowe mogą być jedno- lub dwuczęściowe. Składają się ze słupka, ramy, zawiasów i zamka.
Bramy szynowe otwierają się w jedną stronę, przesuwają się wzdłuż ogrodzenia. Wyposażone są w szynę jezdną i rolki, na których brama się porusza.
Bramy samojezdne również otwierają się w jedną stronę, poruszają się z wykorzystaniem układu wózków, nie mają szyny - prowadzenia, na końcu bramy zamocowana jest przeciwwaga.

Ile za bramę?


Cena bram wjazdowych zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania wzoru i sposobu uruchamiania. Przy wjazdach na tereny rezydencji często bramy wykończone są elementami drewnianymi lub kutymi (300 - 400 zł droższe od standardowych). W tych miejscach można zobaczyć też najdroższe - kute w całości. Najprostsze bramy można zobaczyć przy wjazdach na tereny przedsiębiorstw i firm. Te wykonane są z najprostszych elementów stalowych.
Bramy mogą być sterowane ręcznie lub elektronicznie (na pilota). Elektronicznie sterowane (silnik, pilot i osprzęt) są o około 2000 zł droższe.
Bramy sterowane pilotem wyposażone są w fotokomórki, które zabezpieczają samochód przed uszkodzeniem w sytuacji, gdy zatrzyma się niespodziewanie w trakcie przejazdu przez bramę.
Bramę uruchamianą elektronicznie zamyka się zazwyczaj przy użyciu pilota, choć można ustawić opcję, że po przejeździe auta zamknie się ona sama.
Bramy przesuwne zamykają się i otwierają z prędkością ok. 0,14 m/s, skrzydłowe są wolniejsze (ok. 0,016 m/s). Stosowane napędy elektryczne mogą być zamontowane przy bramie (od strony wewnętrznej posesji) lub pod ziemią. Napędy mają możliwość rozblokowania (za pomocą kluczyka) na przypadek nagłego wyłączenia prądu.
Nowoczesne bramy są coraz popularniejsze, zdecydowanie wypierają stosowane tradycyjnie. Kosztem nie przekraczają wykonanych metodą tradycyjną z drewna.

Rogatki zamiast bramy


Te urządzenia rzadko stosuje się przy wjazdach na prywatne posesje. Najczęściej można je zobaczyć wjeżdżając na tereny dużych obiektów przemysłowych lub parkingów. Nowoczesne rogatki podnoszone są za pomocą pilota - przy wjeździe lub uruchamiane są przez fotokomórkę - przy wyjeździe. Najtańsze tego rodzaju urządzenia uruchamiane są przyciskiem.
Rogatki najczęściej otwierają się w ciągu około 10 sekund, a wyposażone są w napęd hydrauliczny. Długość ramienia barierki może wynosić od 2 do 7,5 metrów. Przy długości przekraczającej 5 m trzeba zainstalować słupek podpierający ramię. Ceny rogatek kształtują się w przedziale od ok. 650 do 1000 zł. Za montaż, gdy mamy przygotowany fundament, zapłacimy około 800 zł.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki