Logo Przewdonik Katolicki

"W Drodze"

Natalia Budzyńska
Fot.

W pewnych kręgach opiniotwórczych współczesnego świata modnie jest szukać Prawdy, ale o tępactwie intelektualnym świadczy znalezienie Prawdy. Mówi się, że prawd jest wiele, a fundamentalistą jest ten, kto oświadcza, że jest jedna. Papież w Encyklice "Veritatis splendor" mówi, że jest jedna. Na dodatek ta jedna Prawda daje wolność. Ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz w wywiadzie zauważa,...


W pewnych kręgach opiniotwórczych współczesnego świata modnie jest szukać Prawdy, ale o tępactwie intelektualnym świadczy znalezienie Prawdy. Mówi się, że prawd jest wiele, a fundamentalistą jest ten, kto oświadcza, że jest jedna. Papież w Encyklice "Veritatis splendor" mówi, że jest jedna. Na dodatek ta jedna Prawda daje wolność. Ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz w wywiadzie zauważa, że jest to Encyklika o blasku wolności właśnie. Ale jeśli zabierze się człowiekowi wolność, pozbawi się go też oceny moralnej. A więc moralność: Russell Hittinger mówi wprost, że dzisiejsze dyskusje na temat teologii moralnej są nieprzyjemne. Wolfhart Pannenberg w tekście o znamiennym tytule "Gdy wszystko jest dozwolone" pisze: "Być może kryzys moralny współczesnych zsekularyzowanych społeczeństw wiąże się z faktem, że Bóg nie jest już powszechnie uznawany za źródło norm moralnych". A przecież etyka chrześcijańska nie ogranicza się wyłącznie do chrześcijan, jest uniwersalna.
Doroty Nieznalskiej i jej "Pasji" mamy powoli wszyscy dosyć, ale "W Drodze" publikuje naprawdę świetny i bardzo dojrzały tekst Marka Cieleckiego (studenta), na pewno jeden z mądrzejszych na ten temat, jakie w ogóle się ukazały.
Czy nie jesteś Jonaszem? - pyta się każdego z nas Mark P. Shea: "jeśli nie dostrzeżemy mieszkańców Niniwy w naszym życiu (i bezkompromisowego wymagania ze strony Boga, byśmy zarówno prorokowali im, jak i przebaczyli w Jego imieniu), to zupełnie nie zrozumieliśmy historii Chrystusa".

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki