Logo Przewdonik Katolicki

Malowanie

inż. Eugeniusz Wolek
Fot.

Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że to, co wszyscy wykonawcy przed malarzem zrobili źle, on potrafi naprawić (czytaj - ukryć) albo odwrotnie, zły malarz zeszpeci pracę swoich poprzedników, choćby byli oni najlepszymi fachowcami. Zanim przystąpimy do malowania, należy przygotować powierzchnię. Poza farbami emulsyjnymi i olejnymi sprowadza się to zwykle do usunięcia starej...


Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że to, co wszyscy wykonawcy przed malarzem zrobili źle, on potrafi naprawić (czytaj - ukryć) albo odwrotnie, zły malarz zeszpeci pracę swoich poprzedników, choćby byli oni najlepszymi fachowcami.


Zanim przystąpimy do malowania, należy przygotować powierzchnię. Poza farbami emulsyjnymi i olejnymi sprowadza się to zwykle do usunięcia starej farby, uzupełnienia ubytków oraz zatarcia nierówności i pęknięć. Zauważone rysy i pęknięcia należy pogłębić na całą grubość tynku, zwilżyć wodą i wypełnić zaprawą składającą się z jednej części gipsu i dwóch części drobnego piasku. Powierzchnie przed malowaniem możemy zagruntować przy pomocy różnych środków, w zależności od tego, jaką farbę zastosujemy; w tym momencie powinniśmy osadzić wszystkie haki i inne uchwyty w ścianach. Wydaje się to oczywiste, lecz praktyka pokazuje, że trzy czwarte wykonawców haki montuje dopiero po pomalowaniu pomieszczenia.

Stare tynki i farby


Stare farby olejne wystarczy zmyć wodą z proszkiem, następnie samą wodą. Niewielkie rysy i spękania wypełniamy szpachlówką i wygładzamy papierem ściernym. Głębokie spękania, pęcherze, odpryski na powierzchni ściany zmuszają nas do całkowitego usunięcia starej farby olejnej. Tak samo postępujemy ze starymi powłokami emulsyjnymi.
Niedostatecznie suche tynki, pomalowane farbą olejną, stają się słabe, kruszą się przy silniejszym dotyku i nie są w stanie pełnić roli podłoża dla jakichkolwiek powłok malarskich.

Przydatna emulsja


Farby emulsyjne są obecnie najszerzej stosowane. Do ich zalet można zaliczyć niepalność, rozcieńczanie przy użyciu wody, przepuszczanie powietrza i pary wodnej. Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na datę produkcji i okres przydatności do użycia (zwykle do 12 miesięcy). Farba emulsyjna nie może zamarznąć, gdyż zwykle grozi to utratą jej właściwości.
Niedopuszczalne jest mieszanie farb innych typów oraz różnych producentów. Obecnie na rynku można spotkać wyroby wielu wytwórni przeznaczone zwykle dla wąskich zakresów zastosowań. Oznacza to, że farba, która dobrze sprawdziła się w pokoju, nie musi tak samo się zachowywać w korytarzu, kuchni czy łazience. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej jest zaciągnąć porady u sprzedawcy, informując go, jakiego rodzaju pomieszczenie chcemy malować.
Przed malowaniem należy bardzo dobrze wymieszać farbę. Podłoże przeznaczone do malowania należy na kilka dni przed malowaniem naprawić takim samym materiałem, z jakiego jest wykonane jest podłoże. Ubytki w podłożu betonowym uzupełnia się zaprawą cementową (1:3), z dodatkiem farby emulsyjnej (10 do 20 procent wagowo do cementu). Do pierwszego malowania stosuje się farbę rozcieńczoną wodą do 10 procent w stosunku objętościowym. Nowe podłoża gipsowe należy przed malowaniem zagruntować farbą emulsyjną rozcieńczoną w stosunku 1:6. Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie tzw. białkowania na powierzchniach przeznaczonych do malowania farbami emulsyjnymi. Efektem będzie przyklejanie się warstwy wapna do wałka i tworzenie zacieków przy nakładaniu emulsji. Jeśli się tak nie stanie, emulsja i tak nie zwiąże się w wystarczającym stopniu z podłożem.

Podczas malowania farbami olejnymi i ftalowymi należy przestrzegać następujących zasad:

- każda nowa warstwa powinna kryć warstwę uprzednio nałożoną bez zacieków i pofałdowań,
- następną warstwę możemy nakładać po dostatecznym wyschnięciu i przeszlifowaniu warstwy nałożonej wcześniej,
- warstwa szpachlowa powinna być pokryta co najmniej dwiema warstwami farby.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki