Logo Przewdonik Katolicki

Kominy

inż. Eugeniusz Wolek
Fot.

Od kiedy człowiek wprowadził do swojego siedliska ogień, pojawił się problem usuwania dymu z mieszkania. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, jakie do tej pory wymyślono, jest usuwanie spalin poprzez przewód kominowy. Przewody te odprowadzają do atmosfery dym, spaliny i zużyte powietrze. Ssące działanie przewodów spowodowane jest różnicą ciśnień chłodniejszego powietrza zewnętrznego...

Od kiedy człowiek wprowadził do swojego siedliska ogień, pojawił się problem usuwania dymu z mieszkania. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, jakie do tej pory wymyślono, jest usuwanie spalin poprzez przewód kominowy.


Przewody te odprowadzają do atmosfery dym, spaliny i zużyte powietrze. Ssące działanie przewodów spowodowane jest różnicą ciśnień chłodniejszego powietrza zewnętrznego i cieplejszego w przewodzie.
Przewody kominowe należy zbierać w trzony kanałowe, co zmniejszy ilość kominów wyprowadzonych ponad dach. Dobrze jest prowadzić przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne obok siebie, gdyż ich wzajemne oddziaływanie zwiększy ciąg w przewodach.
Przewody kominowe muszą spełniać warunki szczelności na tyle, by gazy i powietrze nie przedostawały się do środka budynku i był niemożliwy przepływ gazów i powietrza między przewodami. Muszą być także odporne na uderzenia kuli kominiarskiej. Najkorzystniejszym kształtem przewodu jest przekrój kołowy, ponieważ daje mniejsze opory tarcia przy przepływie gazów i łatwiej można go czyścić. Natomiast przekrój prostokątny lub kwadratowy jest prostszy do wykonania przy murowaniu przewodów z cegły. Najmniejsze wymiary przewodu kominowego to 140 na 140 milimetrów (pół cegły + spoina). Przewody powinny mieć jednakowy przekrój na całej swej wysokości. Szczególnie dotyczy to przejść przez stropy, wieńce i inne przeszkody. Każdy przewód dymowy powinien być zaopatrzony w otwór wycierowy służący do usuwania sadzy i innych zanieczyszczeń mogących osadzać się w przewodach. W budynkach podpiwniczonych otwór wycierowy powinien znajdować się w piwnicy na wysokości około 1,0 metra nad podłogą, a w nie podpiwniczonych 0,3 metra. Drzwiczki do otworu wycierowego powinny być szczelne, niepalne i z łatwym dostępem.

Murowanie kominów


Do wznoszenia kominów murowanych należy stosować cegłę pełną wypalaną z gliny klasy 15 lub 10. Dopuszczalne jest stosowanie cegły wapienno-piaskowej klasy 15, ale tylko do wykonywania przewodów wentylacyjnych. Jeżeli chcemy, aby przekrój przewodu był kołowy, to najprościej możemy to osiągnąć, wznosząc komin z ceramicznych pustaków kominowych. Przewody wykonane z takich pustaków należy omurować cegłą pełną na grubość minimum pół cegły.
Pustaki obok właściwego przewodu dymowego posiadają również pionowe przelotowe drążnie o regularnym kształcie i rozmieszczeniu. Ich zadaniem jest izolacja właściwego przewodu dymowego oraz zapobieganie powstawaniu naprężeń od skurczy termicznych, niedopuszczalne jest natomiast stosowanie ich jako kanałów wentylacyjnych.

Nowe rozwiązania ogrzewania


Temperatura wewnętrznej powierzchni ściany komina powinna być wyższa od temperatury skraplania się gazów wylotowych. Spełnienie tego warunku spowoduje, że w kominie nie będzie występować wilgoć, mogąca tworzyć połączenia ze składnikami gazów spalinowych, - agresywnymi substancjami rozkładającymi materiał komina. Musimy pamiętać, że nowoczesne piece posiadają automatyczne systemy sterujące, których zadaniem jest uzyskiwanie spalin o jak najniższej temperaturze wylotowej. Jeżeli wymieniamy piec na nowy, to musimy pamiętać o zastosowaniu kominowego wkładu ze stali kwasoodpornej, która pozwoli nam uniknąć późniejszych kłopotów związanych z remontami kominów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki