Logo Przewdonik Katolicki

Życie duchowe chrześcijanina (w pytaniach i odpowiedziach)

Ks. Jacek Hadryś
Fot.

Czy rozpoznane natchnienie Ducha Świętego należy zawsze wykonać? Kiedy rozeznanie duchowe nie sprawia trudności, należy okazać natychmiastowe posłuszeństwo. W ważnych jednak sprawach, kiedy pojawiają się jakieś wątpliwości, powinno się daną sprawę przemodlić oraz zasięgnąć rady u odpowiednich osób. W każdej rzeczywiście ważnej sprawie warto skonsultować swoją decyzję...

Czy rozpoznane natchnienie Ducha Świętego należy zawsze wykonać?

Kiedy rozeznanie duchowe nie sprawia trudności, należy okazać natychmiastowe posłuszeństwo. W ważnych jednak sprawach, kiedy pojawiają się jakieś wątpliwości, powinno się daną sprawę przemodlić oraz zasięgnąć rady u odpowiednich osób. W każdej rzeczywiście ważnej sprawie warto skonsultować swoją decyzję z kierownikiem duchowym (spowiednikiem), gdyż tak jest bezpieczniej oraz stanowi to znak prawdziwego szukania woli Bożej, a nie siebie. Kiedy ktoś boi się takiej konsultacji i jej nie podejmuje, to stawia to pod znakiem zapytania szczerość jego ukierunkowania ku Bogu w danej, konkretnej sprawie.

Dlaczego ważny w życiu duchowym jest codzienny rachunek sumienia?

Regularne, podejmowane na co dzień, czyli "na bieżąco", przyglądanie się swojej relacji do Boga, bliźnich i siebie samego pozwala uchwycić faktyczny stan duchowy, przewidzieć grożące niebezpieczeństwa dla wzrastania w miłości, a także odkryć nowe możliwości, aby móc coraz więcej kochać. Jest zatem ta praktyka ze wszech miar godna polecenia. Chodzi rzecz jasna o pewną autorefleksję, realizowaną w atmosferze modlitwy i w świadomości bycia kochanym przez Boga takim, jakim się jest (nie należy mylić tej praktyki z rachunkiem sumienia przed przystąpieniem do spowiedzi świętej).

Na czym polega praktyka pamięci o Bożej obecności?

Jest to praktyka aktów wiary w obecność Boga w każdym miejscu i czasie, trwająca tak długo, aż człowiek dojdzie do pewnego stanu świadomości, który pozwoli mu "chodzić w obecności Bożej". Święty Jan od Krzyża mówi o trzech rodzajach obecności Bożej w człowieku: obecność Boga przez Jego istotę (tak jak jest obecny we wszystkich stworzeniach, czyli w ludziach dobrych i złych, obecność przez łaskę uświęcającą oraz przez odczucie duchowe (w przeżyciach duchowych Bóg nawiedza wiele dusz pobożnych swoją szczególną obecnością, przez co je orzeźwia, napełnia rozkoszą i radością). Prawda o Bożej obecności stanowi podstawę owej praktyki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki