Logo Przewdonik Katolicki

Strop Fert-60 i Teriva

Robert Ritter
Fot.

Stropy gęstożebrowe są stropami tanimi w wykonaniu i nadającymi się do wykonania w systemie gospodarczym. Oto dwa najpopularniejsze stropy gęstożebrowe. Pokrótce postaram się omówić występujące różnice między nimi. Strop FERT-60 Jest stropem gęstożebrowym, w którym żebra stanowi kratownica z prętów stalowych z pasem dolnym z prętów zabetonowanych we wkładkach ceramicznych....

Stropy gęstożebrowe są stropami tanimi w wykonaniu i nadającymi się do wykonania w systemie gospodarczym.


Oto dwa najpopularniejsze stropy gęstożebrowe. Pokrótce postaram się omówić występujące różnice między nimi.

Strop FERT-60


Jest stropem gęstożebrowym, w którym żebra stanowi kratownica z prętów stalowych z pasem dolnym z prętów zabetonowanych we wkładkach ceramicznych. Belki prefabrykowane produkowane są w wymiarach modułowych o module 30 cm począwszy od 2,40 m do 6 m. Elementem wypełniającym, lub jak kto woli deskowaniem traconym są pustaki stropowe ceramiczne o wysokości 18 cm i długości najczęściej 25 cm, ale można spotkać też inne długości pustaków. Grubość płyty nadbetonu, tj. betonu wylewanego na pustakach, stanowiącego w monolitycznym połączeniu z żebrami główny element nośny stropu wynosi 4 cm. co daje całkowitą grubość stropy 22 cm. Nadbeton wykonuje się z betonu towarowego klasy nie mniejszej niż B15. Jednak jak już pisałem we wcześniejszych artykułach beton wykonywany w betoniarce być wykonywany jak B20. Całkowity ciężar stropu ok. 270 kg/m2, a całkowita nośność 320 kg/m2 poza ciężarem własnym. 1 m belki żebra waży ok.12 kg.

Strop TERIVA


Strop Teriva jest rozwiązaniem alternatywnym w stosunku do stropu Fert. Kiedy zaczęły się mnożyć w latach 70 i 80 problemy z pozyskaniem materiałów ceramicznych do produkcji belek i pustaków stropu Fert zmodyfikowano belkę nośną stropu, wykonując stopkę jako kształtkę betonową, a pustaki pustakami betonowymi. Belki prefabrykowane produkowane są w wymiarach modułowych o module 30 cm począwszy od 2,70 m do 6 m. Jednak w porównaniu do stropy Fert łatwiej dostosować belkę do wymiarów nietypowych poprzez zamówienie w wytwórni prawidłowych wymiarów elementów, lub poprzez obcięcie na budowie belek. Elementem wypełniającym są pustaki stropowe betonowe o wysokości 18,8 cm i długości najczęściej 25 cm, ale można spotkać też inne długości pustaków. Często spotyka się inne pustaki niż betonowe, np. keramzytowe, dostosowane do wymiarów belki. Ciężar pustaka nie powinien przekraczać 16 kg. Grubość płyty nadbetonu wynosi 3,2 - 5,2 cm, co daje całkowitą grubość stropy 22 - 24 cm. Całkowity ciężar stropu ok. 297 kg/m2 dla gr. 22 cm i 343 kg/m2 dla grubości 24 cm.

Uwagi wykonawcze i montażowe


Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowość i prostoliniowość belek nośnych, a przy pustakach na to aby nie były poodbijane, uszkodzone, popękane i powyszczerbiane. Układanie stropu rozpoczyna się od wypoziomowania podparć przyściennych. A następnie ułożeniu belek. Belki należy układać zgodnie z projektem, tak aby pod ściankami działowymi znajdowały się dwa żebra nośne. Dla rozpiętości do 4 m należy stropy podstęplowywać w rozpiętości, a powyżej 4 m w 1/3 i 2/3 rozpiętości. Dodatkowo aby zapobiec "klawiszowaniu stropu" tj. w przyszłości spękaniu sufitu w pomieszczeniu niżej wzdłuż belek i pustaków, należy zastosować żebra rozdzielcze tj. beleczki żelbetowe o wymiarach 7x22 lub 24 cm wykonane w wysokości stropu. Dla rozpiętości do 4 m 1 żebro rozdzielcze a powyżej 2 żebra rozdzielcze. Ze zbrojeniem 1 pręt f12 A-Iii dołem i górą.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki