Logo Przewdonik Katolicki

NOWY, 2003 ROK PO NARODZENIU CHRYSTUSA

Abp Stanisław Gądecki
Fot.

Nowość, jaką przynosi początek roku możemy rozumieć zarówno w sensie czasowym (greckie neos), jak i w sensie jakościowym (greckie kainos). Nadszedł zatem odpowiedni czas na uczynienie z nowości li tylko czasowej nowości lepszej jakościowo. Na dziękczynienie Bogu za otrzymane łaski i dobrodziejstwa, na przeproszenie za nasze niewierności i na prośbę o lepsze wykorzystanie nadchodzącego...

Nowość, jaką przynosi początek roku możemy rozumieć zarówno w sensie czasowym (greckie neos), jak i w sensie jakościowym (greckie kainos). Nadszedł zatem odpowiedni czas na uczynienie z nowości li tylko czasowej – nowości lepszej jakościowo. Na dziękczynienie Bogu za otrzymane łaski i dobrodziejstwa, na przeproszenie za nasze niewierności i na prośbę o lepsze wykorzystanie nadchodzącego czasu.
Przebiegając w myślach rok, który minął, łatwo dojdziemy do wniosku, że jest dostatecznie dużo powodów ku temu, by przepraszać Boga za sposób, w jaki roztrwoniliśmy wiele szans minionego czasu. Za obojętne przejście obok Chrystusa obecnego w bliźnich, bez okazania Mu jakiegokolwiek zainteresowania. Także bez uświadomienia sobie, że ostatecznie mógł to być ostatni rok naszej ziemskiej wędrówki, której momentów krytycznych nawet nie pamiętamy. Koniec roku to czas, w którym zdajemy sobie sprawę, że nasze indywidualne poczynania pociągają za sobą nieobliczalne skutki. Że należałoby je przeżywać w taki sposób, jakby były one ostatnimi czynnościami naszego życia. Jakoby całe nasze życie od nich zależało, ponieważ faktycznie od nich zależy.
„Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje” – mówi polskie przysłowie. Nowy Rok to także nowe szanse, a razem z nim nowa – mniejsza niż z okazji Bożego Narodzenia – fala życzeń, które oddają ludzkie nadzieje związane z nadchodzącym czasem. Podobnie, a może nawet bardziej, niż w przypadku Bożego Narodzenia, życzenia te można podzielić na religijne i świeckie. W tych pierwszych zwraca się uwagę na doczesny i wieczny wymiar nadchodzącego czasu. W tych drugich mowa tylko i wyłącznie o doczesności i to jeszcze o pewnym specyficznym wycinku tej doczesności. Chodzi zazwyczaj o to, abyśmy w nadchodzącym czasie nie doznali nieprzyjemności, byśmy byli wolni od nieszczęść i chorób, żebyśmy mieli dosyć pieniędzy i by wszystkie wiadomości były dla nas pomyślne.
I tutaj rozchodzą się nasze drogi. Chociaż z zasady nie ma nic zdrożnego w życzeniach pomyślności i obfitości dóbr materialnych, to jednak trzeba powiedzieć, że zawierają one tylko to, co przeciętny człowiek chciałby usłyszeć, niekoniecznie to, co powinien usłyszeć. Życzenia dóbr doczesnych mają bowiem dla chrześcijanina sens tylko wtedy, gdy dobra te nie odciągają go od zasadniczego celu, jakim jest życie z Chrystusem, który „przynosząc siebie samego, przyniósł światu wszelką nowość” (św. Ireneusz). Gdyby nasze życzenia nie uwzględniały tego, a nawet skrzętnie to pomijały, wówczas korzystniejsze dla nas mogą okazać się sytuacje niechciane, tzn. nieszczęście, bieda i choroba, jeśli tylko przybliżają nas one do Chrystusa. „Jeśli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe” (2 Kor 5, 17). Tylko to bowiem gwarantuje trwały pokój, którego czasami nie da się osiągnąć bez cierpienia i przebaczenia, nie tylko w nadchodzącym roku, ale w każdym czasie.
A zatem: „Witaj Nowy Roku, w którym się wykończy moja doskonałość. Już z góry dziękuję Ci, o Panie, za wszystko, co mi ześle twoja dobroć. Dziękuję za kielich cierpień, z którego codziennie pić będę... Dziękuję Ci za wszystkie pociechy i łaski, których wyliczyć nie jestem zdolna, które spływają codziennie na mnie, jak rosa poranna... Otóż dziś z miłującą wolą poddaję się zupełnie świętej woli Twojej... oto oddaję Ci całkowicie ster mojej duszy, prowadź ją sam według swych boskich upodobań. Zamykam się w litościwym Sercu Twoim, które jest morzem niezgłębionego miłosierdzia” (bł. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, 1449-1450).

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki