Logo Przewdonik Katolicki

Bóg zbawia

Ks. Adam Kalbarczyk
Fot.

Dzisiejsza Ewangelia pozwala nam uczestniczyć w uroczystym ogłoszeniu imienia Zbawiciela. Nie wybrali Mu tego imienia rodzice sam Bóg je wybrał. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus oznajmił Maryi Boży posłaniec. Imię Jezus jest grecką i łacińską formą hebrajskiego imienia Jehoszua lub Jeszua. Jeszua tak zwracali się do Jezusa...

Dzisiejsza Ewangelia pozwala nam uczestniczyć w uroczystym ogłoszeniu imienia Zbawiciela. Nie wybrali Mu tego imienia rodzice – sam Bóg je wybrał. „Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus” – oznajmił Maryi Boży posłaniec. Imię Jezus jest grecką i łacińską formą hebrajskiego imienia Jehoszua lub Jeszua. Jeszua – tak zwracali się do Jezusa Jego rodzice. W tamtych czasach było to dość pospolite imię, wiele dzieci je nosiło. Ale za sprawą osoby Jezusa z Nazaretu, Jego życia i dzieła, imię to stało się imieniem szczególnym, unikatowym. Hebrajskie imiona zwykle coś wyrażają, zawsze wpisany jest w nie jakiś życiowy program. Jeszua, Jezus znaczy: Bóg zbawia. A Jezus właśnie po to przyszedł na świat, aby go zbawić.
Imię – Jeszua jedni wymawiali z miłością, a inni z nienawiścią. Nikomu nie było ono obojętne. Nad głową ukrzyżowanego Jezusa Piłat polecił umieścić tabliczkę z napisem: „Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski”. W tym imieniu uzdrawiano chorych, głoszono przebaczenie grzechów, wskrzeszano umarłych. W tym imieniu nauczali Apostołowie i za to byli prześladowani. W tym względzie nic się nie zmieniło od dwóch tysięcy lat. Na całym świecie ludzie nadal przyznają się do imienia Jezus i nierzadko są z tego powodu prześladowani, a nawet zabijani.
Jezus – to imię najwyższe. Możemy go wzywać dlatego, że Jezus zmartwychwstał i żyje, a wzywając go, stajemy twarzą w twarz z żywym Bogiem. Apostołowie byli tego świadomi i dlatego wymawiali imię Zbawiciela z wielką czcią. Św. Paweł pisze w Liście do Filipian, że Bóg darował Jezusowi „imię ponad wszelkie imię”, aby na dźwięk tego imienia „zgięło się każde kolano” i aby „wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem – ku chwale Boga Ojca”.
Około roku 105 po Chrystusie oddał swoje życie za wiarę św. Ignacy Antiocheński. Legenda głosi, że jakiś rzymski żołnierz, chcąc zgłębić tajemnicę niezwykłej odwagi i spokoju idącego na śmierć biskupa, zajrzał w jego rozszarpaną przez dzikie zwierzęta klatkę piersiową i zobaczył na sercu trzy złote litery: IHS – Iesus Hominum Salvator, tzn. Jezus Zbawiciel ludzi. Za tą legendą kryje się głęboka prawda: św. Ignacy zaświadczył męczeńską śmiercią o Tym, którego imię przez całe życie miał na ustach i nosił w swoim sercu. Być chrześcijaninem oznacza: nosić w sercu imię Jezusa i wzywać go nieustannie. Jezus narodził się po to, aby nas zbawić.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki