Logo Przewdonik Katolicki

Szklane i drewniane łazienki

PK
Fot.

Wybierając kamień do łazienki, należy pamiętać, że próbka, którą oglądamy w sklepie, może się różnić (barwą lub uziarnieniem) od materiału, jaki ostatecznie otrzymamy. Przed położeniem trzeba więc obejrzeć wszystkie płytki. Do wykończenia łazienki doskonale nadaje się gres, czyli materiał podobny do terakoty, ale znacznie twardszy i mniej nasiąkliwy. Płytki gresowe...

Wybierając kamień do łazienki, należy pamiętać, że próbka, którą oglądamy w sklepie, może się różnić (barwą lub uziarnieniem) od materiału, jaki ostatecznie otrzymamy. Przed położeniem trzeba więc obejrzeć wszystkie płytki.

Do wykończenia łazienki doskonale nadaje się gres, czyli materiał podobny do terakoty, ale znacznie twardszy i mniej nasiąkliwy.
Płytki gresowe mogą być matowe lub polerowane. W sprzedaży dostępne są gresy do złudzenia przypominające kamienie naturalne. Można wykonać z nich również parapet, półki lub blat. Nie wszystkie kamienie naturalne są odpor ne na wilgoć. Marmur i onyks trzeba zaimpregnować specjalnymi preparatami, natomiast w przypadku granitu nie jest to niezbędne.

Z lasu i z dżungli


Innym modnym naturalnym materiałem jest drewno. Oczywiście trzeba pamiętać, że łazienka jest tzw. pomieszczeniem mokrym i nie wszystkie gatunki drewna nadają się do jej wykończenia. Najlepsze są odporne na wilgoć gatunki egzotyczne (marabau, doussie, daru daru, iroko, badi). Doskonale sprawdza się też drewno tekowe (kiedyś budowano z niego statki, dziś robi się podłogi i meble ogrodowe, które mogą stać pod gołym niebem przez wiele lat, nawet niezaimpregnowane), szyszkowe (z iglastych drzew rosnących w Szwecji), z klonu kanadyjskiego (nie wymaga impregnacji), no i oczywiście z bambusa. Z rodzimych gatunków do łazienek nadają się olcha, dąb, czereśnia, brzoza, grab.
Drewno ociepla wnętrze, a jeśli nie chcemy ryzykować pokrycia nim ścian czy podłogi, możemy zafundować sobie drewniany blat pod umywalkę, takież półki czy szafki. W tej roli doskonale sprawdzi się nawet rodzima sosna, oczywiście dobrze zaimpregnowana.
W meblach łazienkowych modne są połączenia drewna ze szkłem, wikliną czy metalem. Podłogę można wykończyć drewnianymi listwami, a na ścianie powiesić lustro w drewnianej ramie. Całość jednak powinna mieć jednolity styl. Łazienkowe ściany i podłogę możemy też wykończyć korkiem, który jest trwały, doskonale tłumi hałas i drgania.

Szklana łazienka


Szczególnej uwagi jako materiał wykończeniowy do łazienek wymaga szkło. Najczęściej pojawia się ono jako element ścianki oddzielającej prysznic lub wydzielającej część łazienki od reszty pomieszczenia. Szkło doskonale wygląda w połączeniu z betonową, ceglaną, kamienną oraz obłożoną drewnem ścianą, gorzej natomiast komponuje się z glazurą. Szkło nie może stwarzać zagrożenia, dlatego należy wybierać nietłukące się (np. zbrojone lub hartowane). Ostatnio modne są szklane mozaiki w ogromnej palecie barw oraz tzw. szklana glazura – płytki z kolorowego szkła o wymiarach takich jak ceramiczne; niestety, są dość drogie.
Od paru lat popularnością cieszą się luksfery, z których najczęściej robi się ścianki przy kabinie prysznicowej lub wannie, a czasem również ścianę oddzielającą łazienkę od sypialni czy korytarza. Mają one rozmaite barwy i wzory, mogą być matowe lub przejrzyste, o czym warto pamiętać, decydując się na użycie ich w ścianie między pomieszczeniami.

Ani to, ani tamto


Kiedy nie chcemy wykańczać ścian gresem, kamieniem, drewnem ani tapetą, pozostaje najprostszy sposób – malowanie. Wybór kolorów i odcieni może przyprawić o zawrót głowy. Musimy zdecydować, czy będą to pastelowe, delikatne barwy, czy też odważymy się na kolory mocne i zdecydowane. Możemy też spróbować metody przecierania, czyli malowania kolejnych warstw różnymi odcieniami z tej samej palety barw lub kontrastujących ze sobą i przecierania ich dla wydobycia poprzedniej warstwy. Możemy się pokusić o uzyskanie efektu starego (chropowatego) tynku, co wbrew pozorom nie jest łatwe i lepiej to zadanie powierzyć fachowcom.
Jak zwykle, musimy pamiętać o wielkości naszej łazienki i wszystkich jej elementach. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, ale to nie znaczy, że nasycone barwy nie nadają się do łazienek. Mamy przecież do dyspozycji różne sztuczki – zastosowanie luster optycznie powiększających pomieszczenie, połączenie jasnej podłogi z jasnymi lub ciemnymi ścianami, lub odwrotnie – ciemna barwa podłogi może być tłem dla ścian.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki