Logo Przewdonik Katolicki

W czasie jazdy

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Od naszej umiejętnej jazdy oraz od zdolności identyfikowania zagrożeń w czasie jazdy w dużej mierze zależy bezpieczeństwo nasze, pasażerów oraz innych użytkowników dróg. Mniej wypadków jest w sytuacji, gdy prowadzący pojazd potrafią wykazać tolerancję oraz kulturę w stosunku do innych kierowców. Często nasze bardzo emocjonalne, brawurowe, agresywne i niestety także mściwe zachowania...

Od naszej umiejętnej jazdy oraz od zdolności identyfikowania zagrożeń w czasie jazdy w dużej mierze zależy bezpieczeństwo nasze, pasażerów oraz innych użytkowników dróg.

Mniej wypadków jest w sytuacji, gdy prowadzący pojazd potrafią wykazać tolerancję oraz kulturę w stosunku do innych kierowców. Często nasze bardzo emocjonalne, brawurowe, agresywne i niestety także mściwe zachowania na drodze potęgują niebezpieczeństwo i są przyczyną kolizji oraz wypadków. Bądźmy bardziej wyrozumiali dla czyichś błędów, przecież my także je popełniamy. Zamiast się złościć, lepiej się uśmiechnąć i jechać dalej.

Prędkość i odległość


Jadąc samochodem, nie możemy przeceniać swoich możliwości oraz możliwości auta, dlatego w każdych warunkach powinniśmy zachować odpowiednią prędkość oraz odległość w stosunku do auta jadącego przed nami. Wraz ze wzrostem prędkości wydłuża się droga hamowania oraz zmniejszają się szanse na podjęcie właściwej decyzji.

Brak zaufania do drogi


Szczególną ostrożność i odpowiednią prędkość powinniśmy zachować, gdy nawierzchnia drogi jest mokra, oblodzona czy też pokryta liśćmi.

Zwolnić powinniśmy także wtedy, gdy z jezdni asfaltowej wjeżdżamy na drogę brukową lub betonową

W miarę możliwości powinniśmy omijać kałuże na drodze. Wjechanie z dużą prędkością w stojącą na jezdni wodę może spowodować utratę przyczepności kół do podłoża. Jeśli już musimy przejechać kałużę, zredukujmy maksymalnie prędkość. Często jest bowiem tak, że woda przykrywa dziury lub leżące pod wodą kamienie itp. Trzymajmy mocno kierownicę, nie hamujmy i nie przyspieszajmy nagle.

W okresie jesienno-zimowym dużą rozwagę zachowajmy przy przejeżdżaniu przez mosty, które mogą być pokryte cienkim lodem oraz szronem.

Dużą rozwagę i ostrożność należy zachować podczas jazdy nocą, gdy widoczność jest ograniczona.

Powinniśmy także pamiętać, że wszelkie nerwowe ruchy, takie jak gwałtowne przyspieszanie i hamowanie, nagłe skręty kierownicą, przyspieszanie bądź hamowanie na ostrych zakrętach mogą spowodować utratę kontroli nad prowadzonym samochodem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki