Pokój i Dobro

Ukazała się długo wyczekiwana płyta zespołu Pokój i Dobro, pt. Prowadź mnie. Jest to dziewiąty album tego zespołu, z czego czwarty w formie płytowej.
Czyta się kilka minut

 Płyta „Prowadź mnie” wychodzi dziewięć lat po ostatnim krążku zespołu, którym był „Poczucie masz humoru”. Wydawcą płyty jest Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.

 

Kto nagrywał?

Nagrania zrealizował i mixował Edward Sosulski. Mastering - Grzegorz Piwkowski.

 

Gdzie nagrano?

Nagrania zostały zrealizowane w studiu PAX przy WSD Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.

 

Kto gra?

Cały instrumental nowej płyty składa się z: perkusji, gitary basowej, gitary solowej, gitary akustycznej, gitary klasycznej, klawiszy, djembe.

Instrumentaliści:

Perkusja – br. Bartek Ewertowski

Gitara basowa, gitara klasyczna – br. Andrzej Jaworski

Gitara solowa, gitara akustyczna, djembe – o. dk Eugeniusz Hołub

Gitara klasyczna – br. Mateusz Świętosławski

Klawisze – o. dk Rafał Rządziński

Śpiew – br. Krzysztof Kogut, br. Sebastian Lipka

Akustyk – br. Karol Wesołowski

Autorzy tekstów

Autorami zarówno tekstów jak i muzyki są w dużej mierze bracia z zespołu: Eugeniusz, Mateusz i Andrzej. Jednak na płycie znalazły się również kompozycje o. Grzegorza Kwietnia (tekst i muzyka: Ja wierzę i Z głębi serca) oraz naszego przyjaciela Mikołaja Markowicza (tekst: Jemu ufam).

 

Treść utworów i źródło pomysłów

Głównym celem naszej działalności jest ewangelizacja, więc pierwszą inspiracją musi być to, co ma być głoszone – Słowo Boże. Po za tym natchnień szukamy w życiu i twórczości świętych, czerpiąc także z naszego własnego doświadczenia Boga.

Historia powstawania płyty jest niezwykle ciekawa. Muzycznie, gatunkowo jest ona najbardziej przekrojową płytą naszego zespołu. To dlatego, że utwory powstawały w różnym czasie i w różnych miejscach. Nie były one komponowane z myślą o nagrywaniu, ale były wyrazem tego, co sami przeżywaliśmy, czego doświadczaliśmy i doświadczamy.

To niezwykłe, że mimo tak wielkiej różnorodności płyta „Prowadź mnie” złożyła się w jedno całościowe opowiadanie o tym, że Chrystus wyszedł po to, by nas odnaleźć i zbawić. On nie będzie czekał, chce nas zbawić teraz i poprowadzić do Ojca. Nasze życie zawierzamy Niepokalanej, czego wyraz daliśmy w utworze nazwanym jej imieniem.

 

O planach na następną płytę

Zaraz po nagraniu „Prowadź mnie”, żartowaliśmy sobie: to co? kiedy następna? Trzeba jednak mocno stąpać po ziemi. Są utwory, których nie daliśmy na obecny krążek i mamy pomysły na inne. O kolejnej płycie jednak teraz nie myślimy. Chcemy się skupić na tym, co jest, i z tym, co mamy ruszyć w trasę, aby świadczyć o Chrystusie. To czy będzie nowa płyta zależy od tego, czy będzie komu ją nagrać. Nasz zespół ma taką specyfikę, że jego członkowie zmieniają się co kilka lat, dlatego ciężko jest planować cokolwiek z dużym wyprzedzeniem. Po nagraniu obecnej płyty odeszli dwaj diakoni: Rafał i Eugeniusz. Szukamy nowego gitarzysty i klawiszowca. Jeśli Pan da nam braci do zespołu  i będzie chciał, żebyśmy nagrywali, to będziemy nagrywać.

Skąd pomysł na teledysk?

"Od dłuższego czasu myśleliśmy o nagraniu teledysku, bo chcemy dotrzeć z naszą twórczością do jak największego grona odbiorców. Stworzenie, czegoś takiego nie jest jednak łatwe zarówno od strony technicznej jak i mentalnej. Działalność tego typu, w środowisku zakonnym, czy kleryckim jest ciągle pewnego rodzaju nowością. Dlatego wymaga to dodatkowo przełamywania pewnych stereotypów. Tym bardziej dziękujemy naszym braciom za wsparcie, jakie nam okazują.

Realizacją klipu zajęła się telewizja FranciszkanieTV. Pomysł i wykonanie należą do o. Mateusza Stachowskiego. My tylko wybraliśmy utwór, który chcemy promować".

Najnowszą płytę zespołu Pokój i Dobro można zamawiać pisząc mail na adres: pokojidobro@seminariumfranciszkanskie.pl, lub telefonicznie: (42) 616 16 00.

Zapraszamy również na naszą stronę internetową: seminariumfranciszkanskie.pl/pokojidobro

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł