Płyta „Prowadź mnie” wychodzi dziewięć lat po ostatnim krążku zespołu, którym był „Poczucie masz humoru”. Wydawcą płyty jest Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.
Kto nagrywał?
Nagrania zrealizował i mixował Edward Sosulski. Mastering - Grzegorz Piwkowski.
Gdzie nagrano?
Nagrania zostały zrealizowane w studiu PAX przy WSD Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.
Kto gra?
Cały instrumental nowej płyty składa się z: perkusji, gitary basowej, gitary solowej, gitary akustycznej, gitary klasycznej, klawiszy, djembe.
Instrumentaliści:
Perkusja – br. Bartek Ewertowski
Gitara basowa, gitara klasyczna – br. Andrzej Jaworski
Gitara solowa, gitara akustyczna, djembe – o. dk Eugeniusz Hołub
Gitara klasyczna – br. Mateusz Świętosławski
Klawisze – o. dk Rafał Rządziński
Śpiew – br. Krzysztof Kogut, br. Sebastian Lipka
Akustyk – br. Karol Wesołowski
Autorzy tekstów
Autorami zarówno tekstów jak i muzyki są w dużej mierze bracia z zespołu: Eugeniusz, Mateusz i Andrzej. Jednak na płycie znalazły się również kompozycje o. Grzegorza Kwietnia (tekst i muzyka: Ja wierzę i Z głębi serca) oraz naszego przyjaciela Mikołaja Markowicza (tekst: Jemu ufam).
Treść utworów i źródło pomysłów
Głównym celem naszej działalności jest ewangelizacja, więc pierwszą inspiracją musi być to, co ma być głoszone – Słowo Boże. Po za tym natchnień szukamy w życiu i twórczości świętych, czerpiąc także z naszego własnego doświadczenia Boga.
Historia powstawania płyty jest niezwykle ciekawa. Muzycznie, gatunkowo jest ona najbardziej przekrojową płytą naszego zespołu. To dlatego, że utwory powstawały w różnym czasie i w różnych miejscach. Nie były one komponowane z myślą o nagrywaniu, ale były wyrazem tego, co sami przeżywaliśmy, czego doświadczaliśmy i doświadczamy.
To niezwykłe, że mimo tak wielkiej różnorodności płyta „Prowadź mnie” złożyła się w jedno całościowe opowiadanie o tym, że Chrystus wyszedł po to, by nas odnaleźć i zbawić. On nie będzie czekał, chce nas zbawić teraz i poprowadzić do Ojca. Nasze życie zawierzamy Niepokalanej, czego wyraz daliśmy w utworze nazwanym jej imieniem.
O planach na następną płytę
Zaraz po nagraniu „Prowadź mnie”, żartowaliśmy sobie: to co? kiedy następna? Trzeba jednak mocno stąpać po ziemi. Są utwory, których nie daliśmy na obecny krążek i mamy pomysły na inne. O kolejnej płycie jednak teraz nie myślimy. Chcemy się skupić na tym, co jest, i z tym, co mamy ruszyć w trasę, aby świadczyć o Chrystusie. To czy będzie nowa płyta zależy od tego, czy będzie komu ją nagrać. Nasz zespół ma taką specyfikę, że jego członkowie zmieniają się co kilka lat, dlatego ciężko jest planować cokolwiek z dużym wyprzedzeniem. Po nagraniu obecnej płyty odeszli dwaj diakoni: Rafał i Eugeniusz. Szukamy nowego gitarzysty i klawiszowca. Jeśli Pan da nam braci do zespołu i będzie chciał, żebyśmy nagrywali, to będziemy nagrywać.
Skąd pomysł na teledysk?
"Od dłuższego czasu myśleliśmy o nagraniu teledysku, bo chcemy dotrzeć z naszą twórczością do jak największego grona odbiorców. Stworzenie, czegoś takiego nie jest jednak łatwe zarówno od strony technicznej jak i mentalnej. Działalność tego typu, w środowisku zakonnym, czy kleryckim jest ciągle pewnego rodzaju nowością. Dlatego wymaga to dodatkowo przełamywania pewnych stereotypów. Tym bardziej dziękujemy naszym braciom za wsparcie, jakie nam okazują.
Realizacją klipu zajęła się telewizja FranciszkanieTV. Pomysł i wykonanie należą do o. Mateusza Stachowskiego. My tylko wybraliśmy utwór, który chcemy promować".
Najnowszą płytę zespołu Pokój i Dobro można zamawiać pisząc mail na adres: pokojidobro@seminariumfranciszkanskie.pl, lub telefonicznie: (42) 616 16 00.
Zapraszamy również na naszą stronę internetową: seminariumfranciszkanskie.pl/pokojidobro
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.







