Logo Przewdonik Katolicki

Liturgia krok po kroku, Tomasz Grabowski OP, ks. Wojciech Nowicki

Liturgia krok po kroku, Tomasz Grabowski OP, ks. Wojciech Nowicki

Czytelnik zostaje zabrany w podróż, podczas której odkrywa na nowo z pozoru dobrze znane treści, nadając im miejscami właściwe znaczenie

Jeśli masz problem z tym, jak dobrze przeżyć Eucharystię, lub rozpraszasz się w jej trakcie – sięgnij po tę książkę! Autorzy, dzieląc się swoją pasją i umiłowaniem liturgii oraz rzetelną wiedzą teologiczną, krok po kroku, wyjaśniają co dzieje się podczas mszy świętej. Choć znamy Eucharystię prawie na pamięć, to dzięki uważności i bardziej świadomemu uczestnictwu, możemy się nią zachwycić na nowo, odsłonić jej głębsze znaczenie i czerpać z tych owoców w codziennym życiu. Ta publikacja właśnie temu służy.

Książka ta zrodziła się z pragnienia ks. Wojciecha Nowickiego, który, jak sam mówi: „Będąc w  seminarium, ponieważ nigdy nie byłem ministrantem, w kwestii liturgii ciągle o coś dopytywałem. W końcu trafiłem na Ducha liturgii kard. Ratzingera. Wtedy zrozumiałem, że liturgia to nie tylko obrzędy, rytuał, ale coś znacznie więcej: to styl życia, jaki mam przyjąć, a jest to styl życia Chrystusa Pana”. Tak powstał pomysł, by na antenie Radia Emaus stworzyć audycję poświęconą liturgii i przyjrzeć się jej krok po kroku. Do udziału w tym projekcie zaproszony został dominikanin Tomasz Grabowski OP, przez lata związany z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym w Krakowie i zaangażowany w rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans, twórca licznych vlogów o liturgii, człowiek posiadający nie tylko wiedzę teologiczną, ale potrafiący przełożyć ją na praktykę.
Liturgia krok po kroku jest więc „wzięciem na warsztat” Eucharystii i precyzyjnym przyjrzeniem się jej w całości, tj. wszystkiemu temu, co dzieje się od momentu fizycznego przekroczenia progu kościoła, aż do opuszczenia jego murów.

To, co w sposób szczególny wyróżnia tę publikację, to m.in. przystępny, plastyczny i obrazowy język (okraszony licznymi anegdotami), pogłębiona analiza niemalże każdego wykonywanego podczas liturgii gestu i padającego w niej słowa, a także autentyczna i żywa fascynacja autorów.

Czytelnik zostaje zabrany w podróż, podczas której odkrywa na nowo z pozoru dobrze znane treści, nadając im miejscami właściwe znaczenie. Owocem jest m.in. uważniejsze uczestnictwo we mszy świętej, pełniejsze przeżywanie wiary i nauka czerpania z jej owoców w codzienności.

– Najważniejsze jest, żeby z otwartymi głową i sercem przygotować się do mszy świętej, a podczas niej mieć otwarte oczy, słuchać tego, co jest mówione i w sercu potwierdzać słyszane słowa. Wówczas jest szansa, że każdy dzień stanie się eucharystyczny, będzie przeniknięty łaską, którą z niej czerpiemy. Niech ona kształtuje naszą codzienność! – czytamy w Liturgia krok po kroku.

O autorach:
Tomasz Grabowski OP (ur. 1978 r.) – dominikanin, ceniony rekolekcjonista, duszpasterz. W latach 2005–2016 prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, a od września 2016 roku prezes Wydawnictwa W drodze. Autor książki napisanej w czasach pandemii Covid-19 Wiara w czasach zarazy (2020). Współautor książek powstałych na podstawie serii emitowanych na portalu dominikanie.pl: Decyzje, które zmieniły świat (2020), Droga do zbawienia (2020), Prosta modlitwa (2020).
ks. Wojciech Nowicki (ur. 1984 r.) – prezbiter archidiecezji poznańskiej, duszpasterz dziennikarzy,  odpowiedzialny za programy katolickie w poznańskim oddziale Telewizji Polskiej. Od 2016 roku redaktor naczelny Radia Emaus oraz od 2021 roku redaktor naczelny tygodnika „Przewodnik Katolicki„. Należy również do grona celebransów sprawujących liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki