Logo Przewdonik Katolicki

Nerw święty. Rozmowy o liturgii

 Nerw święty. Rozmowy o liturgii

W codziennym pędzie łatwo jest nam wszystkim przeoczyć istotę liturgii, popadając w znudzenie i rutynę

Nerw święty. Rozmowy o liturgii, Dominik Jurczak OP, Dominik Jarczewski OP                 
 Jak przyjmować komunię świętą? Co ma wspólnego hostia z serem? O czym nie śniło się tradycjonalistom? Skąd herezje w polskim mszale i – o mały włos – pikantne przekleństwa we francuskim? Czego nie wypada śpiewać na mszy, a o czym lepiej zamilknąć na kazaniu? Kto się boi ministrantek i rytu amazońskiego? Czy nie czas powołać oddziały specjalne do spraw kościelnego kiczu? Dwóch dominikanów Dominików szczerze, ale z humorem rozmawia o liturgii. Nerw święty to bezprecedensowa wycieczka w piętnastu odcinkach po labiryncie obrzędów kościelnych: zarówno dla niewtajemniczonych, jak i dla zaawansowanych.
 
Pomysł na książkę zrodził się w początkach pandemii, gdy nagle wszyscy zostaliśmy zamknięci. Dominik Jurczak OP i Dominik Jarczewski OP wykorzystali czas spędzony w krakowskim klasztorze na napisanie książki Nerw święty. Rozmowy o liturgii, w której zdradzają: W tej sytuacji bardziej doceniliśmy liturgię: modlitwę psalmami i ofiarę mszy świętej. Zdaliśmy sobie sprawę z duchowego luksusu, w jakim żyjemy, mając na wyciągnięcie ręki sakramenty Kościoła i słowo Boże. A że zamknięcie w czterech ścianach sprzyja rozmowom, na które w codziennej gonitwie po prostu brakuje czasu, postanowiliśmy wykorzystać ten specyficzny moment nie-pośpiechu, aby spokojnie porozmawiać o tym, co ważne, by nie powiedzieć: fundamentalne.
 
W codziennym pędzie łatwo jest nam wszystkim przeoczyć istotę liturgii, popadając w znudzenie i rutynę. A przecież to ona właśnie jest kwintesencją życia chrześcijańskiego, jej źródłem i centrum. Jak piszą autorzy, jest jak układ nerwowy, który oplata ciało człowieka, i choć o tym nie myślimy, bez niego nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Liturgia łączy w sobie wszystko, co najważniejsze dla każdego chrześcijanina. Nie jest spektaklem, a rozmową, więc autorzy rozmawiają o jej smakach, zapachach, dźwiękach i dobrze przeżytej cielesności.
 
Debatujemy o kwestiach moralnych, zmagamy się z pytaniami o widzialną strukturę Kościoła, szukamy sprawdzonych sposobów na modlitwę czy skutecznych strategii ewangelizacji: gonimy od jednego zadania do drugiego, przeskakując nieraz nad skarbem tak bliskim, że aż nieoczywistym. O nim jest ta książka. O li­turgii – źródle i szczycie życia chrześcijańskiego z dominikańskiej perspektywy – czytamy w Nerw święty. Rozmowy o liturgii.
 
Autorzy nie proponują systematycznego wykładu z liturgii. Nie traktują jej również jako przewodnika po mszy świętej i sakramentach. Zamiast tego, świadomie wybrali formę rozmowy – niespiesznej, pełnej dygresji, żartu i ironii. Chcieli bowiem rozmawiać z osobistej perspektywy, a nie naukowych wywodów. Stąd liczne wspomnienia, skojarzenia, ale też i emocje.
Dwóch dominkanów skutecznie łączy własne doświadczenia i spojrzenia: Dominika Jurczaka OP – teologa i historyka liturgii oraz Dominika Jarczewskiejgo – filozofa, co nieraz daje zaskakujące rezultaty. Warto samemu się o tym przekonać.

O autorach:

Dominik Jurczak OP (ur. 1980) – dominikanin, liturgista, doktor nauk liturgicznych Pontificium Institutum Liturgicum, wykładowca w Papieskim Instytucie Liturgicznym (Anselmianum), na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza (Angelicum) w Rzymie i w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie. Jest przewodniczącym Komisji Liturgicznej Zakonu (od listopada 2020 roku), członkiem Komisji Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2016-2019 był dyrektorem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Dominik Jarczewski OP (ur. 1986) – dominikanin. Doktorat z filozofii obronił na Uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Wcześniej studiował filozofię współczesną w prestiżowej paryskiej École Normale Supérieure i École des Hautes Études en Sciences Sociales oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykłada filozofię współczesną w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie. Był duszpasterzem młodzieży w Poznaniu. Współpracuje z miesięcznikiem „W drodze”.

Nerw święty. Rozmowy o liturgii
Dominik Jurczak OP, Dominik Jarczewski OP
W drodze, 2021
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki